Svatební cesta Kostarika

Kostarika neboli „Bohaté pobřeží“ je perlou Střední Ameriky a bezesporu jedním z posledních rájů na zemi. Rádi byste se vydali na svatební cestu prozkoumat nějakou zemi Střední Ameriky a přitom si dopřát jistý komfort, pak se vydejte právě sem. Tato bývalá „banánová republika“ se za poslední století vypracovala na zemi s nejvyšší životní úrovní ve svém okolí. Je zde klid, stabilita a bezpečí, vždyť i proto Kostarika zrušila svou armádu, a díky důmyslnému systému ochrany přírody, kdy více jak 25 % území tvoří národní parky a rezervace, uchovává téměř bezkonkurenční množství, často endemických, rostlinných a živočišných druhů na světě.

Svatební cesta Kostarika

Svatební cesta Kostarika

Pláž v Národním parku Cahuita

Pláž v Národním parku Cahuita

Jezero ve vulkánu Poas

Jezero ve vulkánu Poas

Kostarika se vyznačuje vysokou ochranou své země, díky čemuž je zde nádherná panenská příroda s bujnou vegetací a s největším počtem rostlinných a živočišných druhů na světě. Je to země všech chutí a vůní, najít zde můžeme činné vulkány, ohromující národní parky, skvostné vodopády, ale také úchvatné romantické pláže s azurově čistým mořem, ideální na relax a novomanželské lenošení.

Pohled na vulkán Arenal ležící ve stejnojmenném parku

Pohled na vulkán Arenal ležící ve stejnojmenném parku

Milovníci surfování si mohou užívat velkých vln, které jsou nejlepší v Puerto Viejo de Talamanca. Pro ty, kteří chtějí shlédnout krásy podmořského světa, je skvělým místem národní park Cahuita, kde se nachází největší korálový útes této oblasti, dále pak Kokosový ostrov, známý ze Spielbergova filmu Jurský park (na tomto místě také zaručeně potkáte několik druhů delfínů). Kdo se těší na půvab exotické přírody, musí zavítat do dvou nejnavštěvovanějších národních parků Tortuguero a Manuel Antonio. Park La pas může nabídnout exotické kolibříky a úchvatné vodopády. Mezi nejvěší skvostný vodopád patří Skok tří andělů na řece Revetekon.

Zelená mořská želva, park Tortuguero

Zelená mořská želva, park Tortuguero

Ať už si chcete na líbánkách užít cokoliv, rozhodně má Kostarika co nabídnout. Přírodní krásou přímo hýří, najdete zde čtyřtisícové hory, pás Kordiller ve vnitrozemí, činné i vyhaslé sopky v oparu či s modrými jezery, pobřeží dvou oceánů, nedotčené dlouhé písečné pláže, tajemné i úchvatné tropické džungle deštného, mlžného i suchého pralesa, banánové, pepřové a kávové plantáže, přírodní horké prameny, vodopády i jezera. Pro sportovce a vyznavače adrenalinu tu jsou vynikající podmínky pro windsurfing, řeky přímo stvořené pro rafty, laguny k prozkoumávání na kajacích, potápění s delfíny a velrybami, projížďky na koních, vysokohorská turistika nebo se můžete vydat na kole a prozkoumávat ty krásy podle svého.

Kostarika je ideální pro cestování pronajatým autem. Cesty jsou sice v poměrně špatném stavu, zato téměř všude se dostanete. Úžasným zážitkem jsou také lodní výlety po kanálech národních parků, kdy budete mít zajímavou příležitost poznat krásu této země z jiné perspektivy.

V Kostarice již najdete řadu hotelových komplexů na pobřeží, které nabízejí nepřeberné množství komfortu a zázemí. Takže nic vám nebrání strávit nezapomenutelnou svatební cestu dlouhými toulkami po pláži brouzdajíc se azurovou vodou, lenošit na bílém písku ve stínu palem nebo si hovět v houpací síti a večer si při svíčkách užít romantickou večeři a ochutnat něco ze světové kuchyně nebo prožít nevšední kulinářské zážitky s místními specialitami. Jen si představte večeři připravenou jen pro vás dva ve světlech loučí na pláži za zvuků příboje nebo v nějaké útulné restauraci v místním stylu. Co romantičtějšího byste si na svých líbánkách dokázali představit? Možná hotýlky a ubytování uprostřed džungle, kdy veškerou tu nespoutanou krásu a pestrobarevné ptáky můžete pozorovat přímo z terasy svého pokoje nebo při šálku vynikající kostarické kávy z hotelové restaurace.

Země plná sopek a národních parků

Rozhodnete-li strávit vaše líbánky právě v Kostarice, byl by hřích nenavštívit některý z mnoha národních parků. Rozhodně je na co koukat. Pro turisty parky skýtají sítě stezek a přespat můžete buď v komfortnějších hotelích, nebo třeba ve stanech v kempu. Podél pobřeží nabízejí ubytování lodge, které vám zároveň zajistí pěší túry v rámci parku. Pokud se vydáte do parku brzy z rána, s trochou štěstí uvidíte spoustu papoušků, krokodýly, lenochody, opice nebo želvy. Pokud si budete chtít přispat, okouzlí vás spíše zdejší flora. Jedním z nejznámějších národních parků je Tortuguero, který se řadí mezi nejdůležitější hnízdiště zelených mořských želv na světě.

Západ slunce nad pláží Santa Teresa

Užijte si romantických západů slunce nad pláží Santa Teresa

Patří k nejvlhčím oblastem v zemi, nepromokavé oblečení je proto při objevování této jedinečné krásné přírody podmínkou. V národním parku Corcovado zase naleznete pravou divočinu. Zhruba 40 000 ha pralesa jsou lemovány krásnými plážemi a vám nezbyde než uznat, že takových koutů na světě je opravdu málo. Národní park Volcán Arenal je útočištěm poloviny všech živočišných druhů Kostariky. Největší atrakcí je ale nejaktivnější sopka Střední Ameriky Arenal. Od 70. let minulého století vypadá zdánlivě klidně, přesto v noci skýtá úžasnou podívanou. Národní park Chirripó se může pochlubit nejvyšší horou Kostariky a to vrcholem Chirripó s výškou 3820 m n. m. V parku se nacházejí další dvě hory s výškou přes 3800 metrů, proto si tu přijdou na své také vysokohorští turisté. A věřte, že pohled ze čtyřtisícovek na Karibik a Pacifik stojí rozhodně za to. Jedním z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších parků je národní park Cahuita. Je poměrně dobře přístupný a řada hotelů v kombinaci s mořem, krásnými plážemi, korálovým útesem a deštným pralesem vám poskytne jedinečnou příležitost k pozorování divočiny.

Pro příznivce raftingu tu čekají divoké řeky Pacuaré, Rventazón nebo Río Sarapiquí.

Pokud máte rádi adrenalin, vzrušení a nebezpečí, doporučujeme zavítat do národního parku Carara, kde můžete pozorovat líně se válející krokodýly pod mostem u řeky Rio Tarcoles. Jestli vám ale tato dravá zvířata nahání husí kůži, navštivte raději úžasné horské letovisko Monteverde, kde můžete navštívit zahradu Jardín de las Orquídeas plnou nejrůznějších druhů exotických orchidejí, jejichž omamná vůně vás očaruje a vaše smysly budou bez sebe. Objevíte zde také unikátní motýlí a žabí farmu Ranario plnou těchto pestrobarevných obojživelníků.

Pokud budete chtít nasát atmosféru kostarických měst, vydejte se třeba na poloostrov Nicoya a navštivte města Nosara a Samara. Sice nenajdete mnoho historických památek, ale místní delikatesy ve zdejších restauracích a procházky uličkami taky vaše líbánky jaksepatří okoření. Nebo se vypravte do města nejlidnatějšího a to do hlavního města San José. Historické budovy z koloniálního období s moderními stavbami sousedství nebo výstup na dvě stále činné sopky v sousedství slibují nevšední zážitky. Nejstarším městem je pro změnu Cartago. Již v roce 1563 bylo město založeno Juanem Vásquezem a po celá staletí bývalo hlavním městem celé země. Zemětřesení v 19. a na začátku 20. století napáchala velké škody na historických budovách, ale i tak je co objevovat. Blízko města se nachází vulkán Irazú nebo také botanická zahrada El Jardín Botánico Lankester zaměřená zejména na orchideje. Dokonalým místem k odpočinku je karibské město Limón. Původní přístav pro vývoz banánů a obilí z konce 19. století se rozrostl o lodě zábavní a turistické a romantické hotely často rozeseté na útesech vysoko nad mořským pobřežím vám zajistí nejen úchvatný výhled, ale i překrásné zážitky, které si budete dlouho pamatovat.

Při cestách touto zemí byste neměli vynechat ostrov Caňo. Malý ostrůvek porostlý džunglí v dobách dávno minulých proslavili piráti, dnes je díky chráněným útesům a vynikajícím podmínkám ideální pro šnorchlování a potápění.

Velmi známou atrakcí asi hodinu od San José je lanová dráha nad deštným pralesem. Ze San José se k lanovce dostanete přes národní park Braulio, v samotné lanovce pak zažijete 1,5 hodinovou jízdu korunovou klenbou deštného pralesa. V kabince je prostor pro 5 osob a průvodce. Součástí visuté dráhy je i restaurace, kde dostanete obě nebo lehké občerstvení. Jestliže si však budete chtít tento bezesporu dechberoucí zážitek prožít „po svých“, navštivte Selvaturu. Jedná se o systém závěsných mostů v korunách stromů s úžasným výhledem a nemusíte se bát, na všechny mosty je snadný přístup.

Ubytování Kostarika

Ubytování Kostarika

Do exotiky jedině na přelomu zimy a jara

Kostarika leží v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu s průměrnými teplotami okolo 32°C na pobřeží a kolem 17°C ve vnitrozemí. Období dešťů má Kostarika od května do listopadu, nejvhodnější je proto vycestovat od prosince do dubna. V tuto dobu zde ovšem probíhá hlavní sezóna, proto nás vyjde pobyt dráž.

Stejně jako u většiny těchto zemí platí pravidlo, že když u nás vrcholí letní sezóna, je v exotických zemích právě období dešťů. Platí to i pro Kostariku. Kostarika leží v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu s horkým a vlhkým podnebím a s poměrně velkými teplotními rozdíly mezi pobřežím a vnitrozemím. Průměrné roční teploty se na pobřeží pohybují kolem 32°, ve vnitrozemí je to kolem 17°. Zatímco na pacifickém pobřeží trvá období sucha téměř pět měsíců, to karibské je zase deštivější. Nejvhodnější doba, kdy vyrazit do této destinace, je tedy v období sucha, tj. od konce prosince asi tak do poloviny dubna. Počítejte proto s tím, že v období sucha panuje v Kostarice nejvyšší sezóna a odpovídá tomu i obsazenost hotelů a poměrně vysoké ceny. Pokud byste se jí chtěli alespoň trochu vyhnout, zkuste vyrazit v listopadu anebo na přelomu dubna a května.

Abyste si stihli užít Kostariku plnými doušky, vydejte se na cesty alespoň na 10 – 14 dní. Čím déle, tím lépe. Ve srovnání se sousedními státy je totiž Kostarika skutečnou oázou klidu s ideálním místem pro poznávání tropických krás bez rizika. Nespoutané a nezapomenutelné líbánky, stejně jako je zdejší příroda, vás vtáhnou do světa usměvavých a vstřícných lidí a alespoň na chvíli vás donutí užívat si jejich „pura vida“, tedy podle nich nezkaženého života, a prožít život beze spěchu, zmatků a šarvátek. Co víc si přát!

Pokud si vyberete tuto destinaci, zajisté nebudete litovat. Je zde mnoho vyžití, vybere si i ten nejnáročnější cestovatel. Vhodná délka pobytu je minimálně 14 dní. Zásuvky jsou zde s plochými konektory, pokrytí signálem je dobré, internet je rozšířený i v těch nejzapadlejších oblastech. Měna je Kostarický colón.

Buena suerte en la vida conyugal!

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend