Svatební cesta Maledivy

Ceny zájezdů na Maledivy | Počasí na Maledivách | Doklady a očkování | Maledivská kuchyně | Bezpečnost na Maledivách | Mapa Malediv

Hledáte exotickou a zajímavou zemi pro vaši svatební cestu? Zkuste zamířit do Indického oceánu na jih od Asie a přesněji 500 km jihozápadně od břehů Indie, kde leží Maledivy – nejplošší a nejníže položený stát na světě.

Maledivy jsou souostrovím 19 korálových atolů, resp. 1196 ostrovů, z nichž je obydleno asi 200. Každý atol je většinou tvořen do podkovy seskupenými ostrůvky, uprostřed s krásnou azurovou lagunou, ve které žijí tisíce úžasných podmořských živočichů. Každý z ostrůvků je obklopen menší či větší korálovou hradbou, což je velmi účinná zábrana proti vlnám.

K tomu všemu si ještě připočtěte tropické deštné lesy, rovníkové pásmo a stálé počasí zajišťující příjemné teploty téměř po celý rok.

Co víc byste si mohli na své svatební cestě přát?

Prohlédnout zájezdy na Maledivy 

Korálové atoly na Maledivách

Aktuální počasí, dlouhodobá předpověď počasí Maledivy

Jestli budete chtít svatební cestu strávit lenošením, koupáním nebo užíváním si vodních sportů, navštivte ostrovy v období od listopadu do března, zastihnete nejpříjemnější a nejteplejší počasí.

Jste-li ještě akčnější a rádi byste absolvovali různé výlety a túry, zvolte raději měsíce duben – říjen, kdy vzrůstá relativní vlhkost vzduchu a budete tak vyšší teploty při túrách snášet poměrně bez problémů. Připočtěte k tomu nižší návštěvnost turistů a tedy i nižší ceny ubytování a rázem máte termín, který rozhodně stojí za zvážení. Od června do září na ostrovech panují četnější srážky.

Vzhledem k délce letu a ideálním podmínkám se vypravte na Maledivy minimálně na 14 dní a věřte, že nakonec zjistíte, že i to bylo málo. Raději si dopřejte dní víc, přeci jen se na líbánky nevypravujete každý rok :).

Dlouhodobá předpověď počasí Maledivy
Zdroj: forecabox.com

Průměrné teploty na Maledivách

Maledivy mají to štěstí, že díky poměrně stálým teplotám mezi 27 – 31 °C, které ani v noci neklesnou pod 23 °C, a konstantní teplotě vody kolem 27 °C jsou ideálním místem na dovolenou po celý rok.

Průměrné teploty Maledivy

 Kdy jet?

Nejvhodnější doba pro návštěvu tohoto ráje ráje na zemi je v období od listopadu do března.

 Doba letu – Maledivy letecky

Na Maledivy se dostanete letecky s odletem z Prahy, přičemž délka letu trvá lehce přes 14 hodin. Většina přestupů se koná v Dubaji. Vašim cílovým letištěm pak bude Mezinárodní letiště Male, které leží ve stejnojmenném hlavním městě.

Pokud upřednostňujete cestovat bez cestovky, můžete si zakoupit zpáteční letenku na Maledivy, kterou lze pořídit za cenu okolo 12.000 Kč (porovnejte si nejlevnější ceny letenek zde). V místě pobytu si pak můžete zarezervovat ubytování přes portál booking.com.

Kolik stojí svatební cesta na Maledivy a jaké jsou orientační ceny zájezdů za osobu

Ceny svatební cesty se samozřejmě liší podle způsobu cesty, který upřednostňujete. Pokud dáte přednost kompletnímu zájezdu pořádanému cestovní kanceláří, ceny za 10 dní s polopenzí se pohybují od 40.000 Kč. Pokud upřednostňujete luxusnější dovolenou včetně ubytování a služeb, připravte si přes 100.000 Kč za jednu osobu.

Při výběru dovolené doporučujeme využít zvýhodněných zájezdů first a last minute aneb Maledivy levně:

Měnovou jednotkou je maledivská rufie (RF), která má 100 lárí. Obchody a většina restaurací bez problémů přijímají americké dolary. V bankách si můžete směnit maledivské rufie většinou pouze za americké dolary, směnárny často přijímají i jiné měny. Na většině míst můžete platit i platebními kartami, a to zejména Master Card, VISA, American Express a EuroCard, ale bankomaty tu nehledejte. Je pouze jeden a to v hlavním městě Male.


Svatební cesta Maledivy

Užijte si bělostných pláží při své svatební cestě na Maledivách

Spočítejte si cenu zájezdu



Maledivy mapa

Pokud vás zajímá, kde leží toto ousostroví, pak vězte, že v Indickém oceánu, na jihu Asie. naleznete ve Francouzské Polynésii, v jižním Pacifiku ve skupině. Tedy zhruba mezi Austálií a Jižní Amerikou.

Maledivy, ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu, zdruba 500 kilometrů jihozápadně od Indie.

Jaké potřebuji doklady a musím se nechat očkovat?

Vstupní víza nejsou při pobytu do 30 dní požadována. Platnost cestovního pasu musí přesahovat délku vašeho pobytu na Maledivách. Pokud budete cestovat individuálně, budou po vás místní úřady vyžadovat prokázání dostatečného množství finanční hotovosti, která by měla činit minimálně 10 USD / osoba / den.

Do země se nesmí dovážet alkohol, drogy, ale také symboly cizích náboženství (vyjma judaismu a křesťanství), materiály s erotickým podtextem, pornografie a zbraně.

Bezpečnost na Maledivách

Na Maledivách se nemusíte obávat žádných zvláštních zdravotních rizik a nebezpečí, proto zde ani není vyžadováno žádné očkování. Výjimkou je jen očkování proti žluté zimnici, a to jen v případě, pokud přijíždíte nebo jste v poslední době cestovali v zemi, kde se toto onemocnění vyskytuje. Potom po vás budou chtít vidět potvrzení o očkování v mezinárodním očkovacím průkazu. Jinak se spíše doporučuje očkování proti hepatitidě A, záškrtu a tetanu.

Také se doporučuje uzavřít před cestou kvalitní cestovní pojištění a mít pro případ potřeby nějakou tu hotovost na ošetření. Zdravotní péče je tu totiž poměrně drahá. První pomoc bývá ale zajištěna na každé recepci hotelu nebo třeba i v půjčovně aut nebo půjčovně potápěčského náčiní.

Užitečné informace

Časový posun (pásmo GMT): + 4 hodiny v zimě a + 3 hodiny v létě.

Úřední řečí je tzv. Dhivehi (maledivština), ale druhým úředním jazykem je angličtina, takže se s ní domluvíte téměř všude.

Úchvatný podmořský svět

Co vás určitě nadchne je všudepřítomný jemný bílý písek, barevné vonících keřů a všude přítomné kokosové palmy. Pro vyznavače šnorchlování a potápění jsou Maledivy ráj na zemi. Křišťálové laguny jsou úžasným podmořským světem plným života, bohatou faunou a pestrobarevnou flórou.

Pod vodou se vám naskytne neuvěřitelná podívaná, dlouhé pásy korálových útesů přitahují hejna pestrobarevných rybek, želv, menších druhů rejnoků i chobotnic. Kdo z odvážných se vydá dále od břehů a hlouběji, může spatřit murény, želvy podmořské, menší druhy žraloků, mečouny, tuňáky, podmořské jeskyně, ale také tajemné svědky minulých časů – staré vraky obydlené většími druhy ryb.

Příroda nade vše

Nedotčená příroda patří k největšímu bohatství, co Maledivy mají, proto se místní lidé také k přírodě chovají s velkou úctou a láskou, totéž ovšem očekávají i od turistů, aby si krásu země mohly užívat i budoucí generace. Na Maledivách najdete jedinou přírodní rezervaci jménem Kuda Bandos, která se rozprostírá na ostrově Kudabodas. Sem se můžete vydat v rámci jednodenních turistických výletů. Základem místní přírody jsou kokosové palmy, které jsou zároveň symbolem Malediv. Rostou po celém maledivském souostroví a pro místní obyvatele mají všestranné využití. Od stavby lodí, stavby skromnějších obydlí, na výrobu různých suvenýrů, v kuchyni pro přípravu tradičních maledivských pokrmů až po výrobu provázků z kokosového vlákna nebo jako palivo.

NÁŠ TIP: Pokud si nevíte rady, jakou lokalitu nebo ubytování zvolit, přečtete si zkušenosti a recenze dovolené na Maledivách od ostatních turistů.

Pláže mají Maledivy jedny z nejkrásnějších na světě. K tomu přispívá jemný bílý písek, všudypřítomná exotická příroda, maximální čistota a nádherné blankytně modré vody lagun. Pláže mají pozvolný vstup do moře, bílým pískem zde prostupuje i mořské dno, což dodává vodě úžasnější odstín modři. Samotné pláže jsou poseté tradičními maledivskými bungalovy či vilkami vystavěnými zpravidla z místních přírodních materiálů. Nenechte se ale mýlit, jejich vybavení vám zajistí veškerý komfort, který na líbánkách budete potřebovat.

Na Maledivách si odpočinete

Na souostroví najdete krásné hotelové komplexy, bungalovy a vilky, které vám zajistí možnost prožití úžasné dovolené, a pokud si budete chtít užívat romantické chvíle ve dvou jen odpočinkem a dlouhými procházkami po pláži, nic vám nebude chybět.

Pokud se na Maledivy vydáte, líbánky si určitě užijete a budete mít na co vzpomínat. Nikde ovšem není psáno, že musíte celou dobu jen prolenošit, ostrovy nabízejí ideální podmínky téměř pro všechny vodní sporty. Mezi nejoblíbenější patří windsurfing, plachtění, vodní lyžování, plachtění na katamaránu nebo projížďky na skútru. Velkým zážitkem je ale také právě potápění a šnorchlování.

Palmový háj u pláže

Palmový háj u pláže

Zdejší podmořskou říši jen tak někde jinde na světě nenajdete. Jen se nebát a vzhůru ke korálům. Hotelové resorty vyšší kategorie a luxusní vilové komplexy vám také nabídnou tenisové a squashové kurty, saunu, kosmetická studia, posilovny nebo wellnes programy.

Atoly a ostrovy jako perly v oceánu

Který atol si vybrat? Můžete se inspirovat a vyrazit na některý z těch nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších. Mezi ně patří Baa Atol, Addu Atol, Ari Atol, North Male Atol, South Male Atol, Lhaviyani Atol nebo Rasdu Atol.

Velmi luxusní turistickou destinací je Baa Atol. Oblast je vzdálená asi 110 km od letiště v Male. Je vyhledávána především pro svou klidnou atmosféru a ideální podmínky pro potápění.

Ostrovy seskupené do tvaru kříže najdete na Addu Atol. Zvláštností je, že jsou jednotlivé části propojeny mosty.

Druhým největším atolem Malediv je Ari Atol. Je rozdělen na severní a jižní část a čítá kolem stovky ostrůvků. V podmořské říši se doslova vyřádíte a můžete se těšit i na vraky lodí.

North Male Atol je opravdu nedaleko mezinárodního letiště Male, a to jen 10 minut lodí. Oblast disponuje širokou škálou sportovních zařízení, např. výborně vybaveným potápěčským centrem. Vyrazit ale můžete i na vodní lyže nebo windsurfing, laguna vám toho nabídne spoustu. South Male Atol je oddělen od severního sourozence čtyř kilometrovým kanálem a možností vodních sportů, plachtěním na katamaránech nebo potápěním se také nenechá zahanbit.

Jestli na společnou cestu životem vyrazí vášniví potápěči, určitě zvolí Lhaviyani Atol. Průzračná voda laguny, hejna rybek a úžasná flora stojí za to. Až se vynoří, mohou se ruku v ruce procházet na téměř 3 km dlouhé bělostné pláži, která dodá relaxu tu správnou tečku.

Rasdu Atol se nachází 8 km severovýchodně od Ari Atolu. Že má skvělé podmínky pro potápění, úchvatný podmořský svět už ani není snad třeba uvádět.

Prakticky všechny ostrovy Malediv nejsou delší než 2 km, takže není problém je za pár minut projít pěšky. Nejdelší ostrov se nachází v atolu Addu a měří 8 km.

Ubytování v bungalovech, Maledivy

Ubytování v bungalovech, Maledivy

K nejznámějším a nejoblíbenějším ostrovům patří ostrov Kudarah. Naleznete ho na jihovýchodně jižního Ari Atolu. Vzhled ostrova je nápadně podobný evropskému středomoří, asi proto je dosti vyhledáván italskou klientelou. Počítejte proto, že večerní programy se nesou v duchu italské atmosféry.

Naopak velmi klidný a pouze s osmi dvoulůžkovými ubytovacími jednotkami je ostrov Cocoa. Chcete-li ničím a téměř nikým nerušenou svatební cestu, bude pro vás ideálním místem. Občas vás na svých procházkách sice vyruší některý z nadšených potápěčů, kteří sem ve většině případů zavítají, pohodu a atmosféru ostrova to rozhodně neohrozí. Spíš si budete připadat jak dva Robinsoni, podobně jako většina turistů. Jen tu nečekejte luxus a vybavenost velkých hotelových komplexů, jde spíš o skromnější ubytování.

K nejmalebnějším a velmi exotickým ostrovům patří ostrov Kandooma, který se nachází na jižním okraji South Male Atol. Vzhledem k velmi malé rozloze ostrůvku se tu nachází pouze jeden hotelový komplex a tradiční vilky jsou rozeseté přímo u moře. Nedaleko nacházející se chráněná podmořská oblast Guraidhoo Kandu patřící k těm nejlepším v souostroví.

Za nejkrásnějšími plážemi Malediv se zase vydejte na ostrov Ihuru. Pestré korálové útesy, křišťálová voda, přátelský personál hotelů, zkrátka co víc si přát.

Hlavní město Malediv – Male

Na co si ale, pokud budete mít příležitost, rozhodně udělejte čas, je návštěva hlavního města Malediv Male. Rozprostírá se na stejnojmenném ostrově a prakticky ho zaujímá celý. Město je rovněž obchodním centrem, kulturním střediskem celé oblasti a zároveň sídlem vlády. Je bezesporu nejlidnatějším a nejživějším ostrovem celých Malediv.

Jen si představte nekonečné toulky spletí úzkých dlouhých uliček plných starobylých domů a historických památek, návštěvu Národního muzea, které sídlí v bývalém Sultánově paláci, jednu z architektonicky nejcennějších mešit světa Hukuru Minskiy ze 17. století nebo dalšího architektonického unikátu – paláce Mulee-aage, bývalé sídlo sultána Mohameda Shamsuddeena III.

Odpočinout si můžete v palácové zahradě a pak se třeba vypravit na severní nábřeží a pokochat se neopakovatelnou atmosférou vyhlášeného Rybího trhu nebo nedalekého tržiště s ovocem, zeleninou, oblečením, různými suvenýry a hlavně vonícího kořením.

Maledivská kuchyně s nádechem orientu

V hotelových komplexech se podávají jídla mezinárodní kuchyně. Pokud budete chtít ochutnat tradiční maledivskou kuchyni, připravte se na pálivý a pikantní zážitek. Základy má totiž v indické kuchyni s příměsí a vůní kari a dalších koření. Hlavní surovinou jsou ryby a rýže. Spoustu specialit vám připraví v různých restauracích, ale připravte se na vyšší ceny, než na jaké jste zvyklí z evropských letovisek.

Při placení nezapomeňte na spropitné, pokud navštívíte luxusnější podnik, obvykle vám tuto položku připočítají k ceně jídla automaticky. V hotelových resortech je dávání spropitného dobrým zvykem a má i svá nepsaná pravidla. Co se týče obsluhujícího personálu v hotelu, spropitné se pohybuje ve výši od 7 USD na osobu a týden pobytu. Nosičům a pomocnému personálu je vhodné dát 1 USD nebo 10 RF.

Maledivy na jachtě

Prozkoumejte Maledivy z paluby jachty

Pozor na nudismus

Místní obyvatelé vyznávají sunnitský islám, ostatní náboženství a vyznání jsou místními úřady zakázány. Myslete na to při pobytu na ostrovech. Nudismus je zde přísně zakázán a je třeba myslet i na vhodné oblečení při vašem putování po ostrovech. S tričkem a kraťasy ale chybu neuděláte nikdy.

Jednu nespornou výhodu ale pobyt na ostrovech má – když budete chtít, můžete po celou dobu svého pobytu chodit jen a pouze bosi. Jsou na to uzpůsobeny i některé restaurace a ubytovací zařízení – umíte si představit větší pohodlí?