Svatební cesta Zanzibar
Krásné bílé písečné pláže, modrou až zelenomodrou vodu Indického oceánu a vůni koření, to je přesně to, co Zanzibar nabízí, a pokud si v tomto ráji na zemi nechcete přímo zajistit romantickou svatbu, užijte si zde alespoň nezapomenutelnou svatební cestu.
Ostrov nabízí zajímavou minulost, ale i úchvatné scenérie, kde si užijete své líbánky naplno.
Ceny zájezdů Zanzibar | Počasí Zanzibar | Doklady a očkování | Bezpečnost na Zanzibaru | Mapa Zanzibaru
Spousta lidí si při vyslovení názvu Zanzibar představí nádherný ostrov s tyrkysově modrým mořem, bílými plážemi a koloniální minulostí. Víceméně nejsou daleko od pravdy, Zanzibar je totiž souhrnný název pro 2 ostrovy při východoafrickém pobřeží. Jižní ostrov Zanzibar (svahilsky Unguja) a severní ostrov Pemba. Většina turistů i cestovních kanceláří tak pod tímto pojmem myslí právě ostrov Unguja. Dnes je Zanzibar autonomní stát tvořící spolu s Tanganikou jednotný stát Tanzanie.
Trocha zanzibarské historie
Zanzibar získal své jméno od arabských a perských obchodníků, kteří začali v 8. století prozkoumávat tento ostrov. Ti pojmenovali pobřeží Zandž barr, arabsky tedy Pobřeží černochů. V 10. století si tu Arabové založili svoji kolonii a postupně tak z afrického regionu udělali vzkvétající republiku.
Když na Zanzibaru v roce 1499 přistál Vasco de Gama, nalezl zde krásná města a pulzující obchod s Indií. Na začátku 16. století si na pobřeží založili obchodní stanici Portugalci a svůj vliv si tu udrželi až do konce 17. století. Ománský sultán udělal z ostrova centrum obchodu s otroky pro celé východoafrické pobřeží a v 19. století se stal pro změnu ostrov předmětem obchodu mezi Británií a Německem. Od té doby se naštěstí mnohé změnilo a dnešním hlavním obchodním artiklem je koření – hřebíček, skořice, muškátový oříšek a pepř.
Zanzibar pánem odlivu a přílivu
Zanzibar se opravdu může pochlubit krásnými plážemi s dech beroucím blankytným mořem, ale při výběru správné destinace buďte na pozoru. Především na straně východního pobřeží se musíte vybírat místa s rozvahou – příliv a odliv jsou totiž na většině pláží tak znát, že se charakter pláže výrazně změní i několikrát za den.
Východní pobřeží lemuje téměř jednolitý korálový útes, který vytváří obrovské, ale mělké laguny s širokými bílými písčitými plážemi, ale když pak dvakrát během dne ustoupí moře na kilometry daleko, z lagun se stanou malé bazénky. Stačí si tak s koupáním počkat na příliv, nebo jestli se rádi procházíte hodiny po pobřeží, budete mít díky tomuto jevu jedinečnou příležitost objevovat zvláštní mořský svět korálů, mořských rostlin a drobných ryb.
Na pořádné plavání to ale není. Nebojte, výjimky se najdou. Například oblast Paje má to štěstí, že je zde více vody i po odlivu. Útočiště tu našli všichni nadšenci, kteří se chtějí naučit kateboarding. Jsou to hlavně mladí lidé ze všech koutů světa. Tomu odpovídají i místní možnosti zábavy po setmění – na pláži najdete restaurace a plážové bary, které žijí dlouho do noci. Pokud jste stejného ražení, tak neváhejte a vydejte se právě do těchto míst.
Podobné štěstí má i sever ostrova – městečko Nungwi s jednou z nejkrásnějších pláží na světě, kde také rozdíl mezi přílivem a odlivem není tak velký. Najdou se tu pláže, kde si v klidu zaplavete, aniž byste museli oceán dohánět. Je to také nedaleko ke korálovým útesům a na své si tak přijdou potápěči a vyznavači šnorchlování. Pokud si tak na svých líbánkách budete chtít zpestřit svůj pobyt o krásy podmořského života, není proč váhat.
Za poslední dobu se z oblasti Nungwi stalo vyhledávané letovisko. Když si představíte hotely uprostřed palmových hájů, bílé písečné pláže a různé odstíny modrého moře, kam se jen podíváte, rozhodně toto místo za výběr stojí. V západní části pláže se oproti luxusnímu zbytku nachází i méně okázalé ubytování a řada dobrých plážových barů.
Nedaleko pláže Nungwi je jeho sestřička Kendwa. Z Nungwi je to po bílém písku příjemná procházka a zejména pohoda a klidnější atmosféra na pláže Kendwa stojí za to. Nejspíš proto je toto místo vyhledáváno hlavně baťůžkáři, těmi, co si raději užívají radost s partičkou nebo prostě těmi, kteří si rádi vychutnají dlouhé procházky po pláži o samotě ve dvou.
Možná vás také překvapí množství řas na pobřeží, které zůstává na pláži po odlivu. U větších hotelů a hotelových komplexů si dají tu práci a pláže od řas pravidelně čistí, na veřejných plážích toto však nečekejte. Musíte proto počítat, že některé pláže, ač krásné dlouhé a bílé, budou mít malou vadu na kráse. Často se setkáte s plantážemi s uměle vysazenými řasami, o které se starají místní černošky, okolo kterých dovádějí dítka v lagunách. I díky tomu se dostanete do užšího kontaktu se všedním životem místních vesničanů a bude to pro vás jistě nezapomenutelný zážitek.
Jestliže chcete nasát trochu historie a připomenout si obchodní slávu Zanzibaru, rozhodně se vypravte do hlavního města Zanzibar Town. Směs koloniální architektury a afrických prvků a opojná vůně koření vás okamžitě vtáhnou do doby dávných rušných tržišť, kdy tu obchod naplno vládl, a mince cinkaly. Kličkujte typickými uličkami a užijte si ten pocit jako kdysi obchodníci, kteří sem přijížděli směňovat své zboží.
Na západní straně se nachází „srdce“ města, stará čtvrť Stone Town, která je zařazena mezi památky UNESCO. Mezi nejvýznamnější místa Zanzibar Townu patří „Stará lékárna“, The Palace Museum, které bylo původně nazýváno „Sultánův palác“, Livingstone House, který byl postavený v roce 1860 pro sultána Majida, nebo Beit al Ajaib.
Milovníci delfínů si nenechají ujít příležitost a vyrazí na jihozápadní výběžek ostrova, do jedné z nejstarších vesnic – Kizimkazi. Přírodu zase můžete obdivovat v chráněných lesních rezervacích, jako Kichwele Forest Reserve, Jozani Forest nebo Muyuni Forest.
Vyberete-li si Zanzibar za svůj cíl a místo pro své líbánky, nechte si na odpočinek na ostrově a užívání si pohodového startu do nového života ve dvou alespoň týden.
Pokud chcete ostrov poznat lépe, zvolte raději delší dobu. Zanzibar patří mezi nejkrásnější místa Afriky a Indického oceánu, a věřte nám, že pokud si pro svoji svatební cestu zvolíte tuto zemi, rozhodně nebudete své volby litovat.
Aktuální počasí, dlouhodobá předpověď počasí Zanzibar
Zanzibarské klima je ovlivňováno monzuny Indického oceánu a je pro něj typické střídání suchých a vlhkých období. Teplotní výkyvy jsou během roku poměrně malé, ale v určitých obdobích díky vysoké míře vlhkosti se jeví pocitová teplota mnohem vyšší, než skutečně je. Cestu na Zanzibar je tak nejlepší si naplánovat v období od června do října. Nepanují zde extrémní vedra a po skončení období dešťů je příroda krásně zelená.
Zdroj: forecabox.com
Průměrné teploty Zanzibar
Ceny zájezdů na Zanzibar
Se běžně pohybují od 40.000 do 50.000 Kč za osobu a to včetně all inclusive. Pokud chcete při nákupu ušetřit , můžete se podívat po nabídce last minute zájezdů, kde se dají sehnat zájezdy od 30.000 Kč za osobu. Dopravu samozřejmě doporučujeme zvolit leteckou.
Časové pásmo: +1 (v létě) až +2 hodiny oproti ČR
Doba letu: 15 – 19 hodin s jedním až dvěma přestupy (Amsterdam, Berlín, Dubaj, Nairobi)
Doklady a očkování
Pro vstup do země potřebujete platný cestovní doklad (pas), s koncem platnosti ještě 6 měsíců po návratu ze země.
Zároveň je nutné si sjednat vízum, které stojí 50 Eur – to si sjednejte raději předem na zastupitelském úřadě Tanzánie.
Pokud přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice, bude po vás vyžadováno potvrzení o platném očkování proti této nemoci.
Před odjezdem do této země s informujte v centru cestovní medicíny, pro aktuální doporučení na nezbytná očkování.
Bezpečnost na Zanzibaru
Turistům je doporučeno zdržovat se raději na turistiky frekventovaných místech. Při návštěvě hlavního města Stone Town je doporučeno dbát zvýšené pozornosti, vyhýbat se větším skupinkám lidí. Ženy by neměly vycházet v krátkých šatech, šortkách a s odhalenými rameny.
Zanzibar mapa
Pokud se ptáte, kde se Zanzibar nachází na mapě, pak vězí, že leží na východní straně Afriky, severozápadně od Madagaskaru.