Svatební cesta – cestovat s cestovní kanceláří nebo po vlastní ose?

Plánujete vyrazit na svatební cestu nebo na dovolenou a přemýšlíte, zda využijete služeb cestovní kanceláře nebo podniknete cestu na vlastní pěst?

V tomto článku se vám pokusíme nastínit všechny výhody a nevýhody, které obě možnosti cestování přinášejí.

Pokud si koupíte zájezd v cestovní kanceláři, o vše potřebné se postarají v kanceláři sami.

Cestovat sami nebo s cestovní kanceláří?

Cestovat sami nebo s cestovní kanceláří?

Zařídí vám ubytování, stravu, dopravu z ČR a zpět, dopravu na místě, pokud je v dané zemi vízová povinnost, zařídí vám je také.

Zároveň dostanete notnou dávku potřebných informací o daném místě, a to včetně nutnosti očkování nebo doporučení na zájezdy v místě ubytování.

Vše tak budete mít bez starostí, zájezd zaplatíte, v domluvený čas dorazíte na letiště nebo k autobusu, na místě vás ubytují, k dispozici vám bude delegát, který zná místní prostředí, poradí vám s výběrem zajímavých míst pro výlety, může řešit problémy s ubytováním, i případné nenadálé problémy, například zdravotní.

Pokud letíte s českou cestovní kanceláří, bude vás na místě čekat česky, v nejhorším případě slovensky, hovořící delegát.

Nespornou výhodou cestování s cestovní kanceláří je tak obrovská úspora času.

Když to hodně zjednodušíme, nemusíte zařizovat vůbec nic – o vše se postarají v cestovce.

Pláž Golden Beach Lefkada

Při cestování s CK budete často odkázání na hotelovou pláž, kde nebudete mít dostatek soukromí {pláž Golden Beach Lefkada}

S cestovní kanceláří rovněž můžete odcestovat na poslední chvíli, když si navíc vyberete z nepřeberného množství nabídek last minute zájezdů, můžete ušetřit i nemalé finance.

V poslední době se stále více těší oblibě svatební cesty organizované s pomocí svatební agentury, která má starost organizaci celé svatby.

Můžete rovněž využít nabídek některé z cestovních kanceláří nebo agentur, které se specializují pouze na svatební cesty, případně si můžete nechat sestavit svatební cestu na míru.

Vy pouze upřesníte svoji představu a v agentuře zařídí vše potřebné. Pak budete mít opravdu vše, co ke svatební cestě patří, a to svatebními apartmány počínaje a třeba soukromou večeří na pláži nebo zajímavými výlety pro dva zdaleka nekonče.

Výhody cestování s cestovní kanceláří

Jednodušší na přípravu – není třeba řešit dopravu, ubytování, stravu, víza.

Lze odcestovat zde dne na den – vyberete si zájezd a můžete letět klidně druhý den.

K dispozici máte služby delegáta, který dokonale zná místní prostředí.

Často se dá vystačit i bez znalosti cizího jazyka.

Obdržíte kompletní balíček služeb, nemusíte se tak starat téměř o nic.

Nevýhody cestování s cestovní kanceláří

Finančně náročnější, dražší dovolená (výjimkou jsou zájezdy typu last minute).

Pokud nejedete na poznávací zájezd, jste místně vázáni na jednu lokalitu.

V případě organizovaných poznávacích zájezdů se musíte podřídit harmonogramu a plánu cesty, který je pro všechny společný.

Méně dobrodružné – nejste nuceni komunikovat s místními lidmi, nemusíte řešit nenadálé problémy sami, vše máte předem jasně určeno.

Prohlédnout nabídku zájezdů s CK na Invia.cz 

Jak postupovat při výběru cesty s cestovní kanceláří?

Nejdříve si vyberte lokalitu, do které byste nejraději cestovali, následně doporučujeme přečíst si recenze hotelů v daném místě a podle toho vybírejte.

Vyznáte se v mapě?

Troufnete si cestovat po cizím městě sami?

Cestovní kanceláře totiž často klamou ilustrativními obrázky, popisem umístění hotelů a nabízenými službami – doporučujeme proto číst recenze hotelů od ostatních cestovatelů.

Po výběru hotelu doporučujeme použít porovnávač zájezdů Invia.cz nebo Dovolena.cz, kde uceleně a na jednom místě vidíte nabídky většiny českých cestovních kanceláří. Snadno si tak můžete vyfiltrovat danou lokalitu podle vašich preferencí: letecky, autobusem, na týden, na 10-12 dní, s polopenzí, all inclusive, …

Můžete si všechny nabídky navíc přehledně srovnat podle ceny zájezdu a velmi snadno tak získáte úplnou představu o nákladech na cestu.

Následně stačí vybraný zájezd objednat a již se můžete začít těšit a chystat na svojí dovolenou :).

Cestování po vlastní ose je vhodnější začít plánovat několik týdnů dopředu. Potřebujete vymyslet místa, kam byste se rádi podívali, měli byste mít zajištěno ubytování a všechny další potřebné věci, takže počítejte, že budete muset plánování určitý čas obětovat. Na druhou stranu si můžete zajistit jen ubytování na prvních několik dní a další veškeré plány nechat až na momentálním a spontánním rozhodnutí – můžete se tak nechat každý den příjemně překvapovat, kam zrovna dorazíte, jaká místa navštívíte a jaké společné zážitky prožijete.

Cestování na vlastní pěst, individuální cestování, vám naopak umožní cestovat prakticky do všech koutů světa.

Opuštěná pláž

Pokud si při individuální dovolené půjčíte auto, můžete navštívit hůře dostupná, opuštěná a turisty neobjevená místa

Zároveň se při plánování celé cesty můžete seberealizovat a ukázat vůdčího a dobrodružného ducha. Individuální cestování je také často spojeno s velkou porcí dobrodružství, kdy nikdy předem nevíte, „kam vás vítr zavane“, do jakých situací se dostanete a jak je budete řešit.

Kromě dobrodružství a velké svobody v cestování můžete očekávat, že oproti cestování s cestovkou ušetříte nějakou tu korunu. Vše samozřejmě záleží na tom, jak se na daném místě rozšoupnete a jaké aktivity budete podnikat.

Největší nevýhoda, která většinu novomanželů odradí, je nutnost precizního naplánování. Pokud například zarezervujete ubytování na špatný termín, necháte si uletět letadlo, vše si budete muset řešit na místě jen vy sami. A s tímto bodem je spojena asi největší obava odpůrců individuálního cestování, a tou je obava z nutnosti komunikovat v cizím jazyce na neznámém místě.

Z vlastní zkušenosti víme, že i evropské metropoli, jakou je Paříž, jsme měli velké problémy se domluvit anglicky, Francouzi jsou prostě hrdý národ a neradi mluví jiným než svým mateřským jazykem. A to nemluvíme ani o smlouvání, které je tak typické pro asijské a africké státy, to už je zábava, kterou ne úplně každý našinec uvítá.

Při volbě cesty po vlastní ose proto vždy počítejte s určitou finanční hotovostí, kterou musíte mít k dispozici. V případě zdravotních problémů nebo při promeškané dopravě zpět do České republiky určitě oceníte, když budete mít kam pro peníze sáhnout.

Výhody cestování po vlastní ose

Levnější než cestování s cestovní kanceláří.

Není nutné se vázat na jedno místo.

Dobrodružnější – vše musíte řešit na místě sami.

Možnost větších zážitků – dostanete se i do míst, kam byste se s CK nepodívali.

Časová flexibilita a volnost – jste pány svého času.

Společná dobrodružství a řešení nenadálých situací pravděpodobně posílí váš manželský svazek.

Nevýhody cestování po vlastní ose

Náročnější na plánování – třeba věnovat plánování dostatek času.

Nutná rezervace letenek s předstihem, kdy bývají levnější.

Nutná znalost cizího jazyka.

V případě problémů (zdravotních, s ubytováním, zapůjčeným automobilem, …) nutno vše komunikovat sám.

Před cestou je nutné si zjistit maximum možných informací o dané destinaci – vízová povinnost, doporučená očkování, bezpečnostní rizika a zařídit si vše potřebné sám.

Jak postupovat při organizování a přípravě individuální dovolené?

Nejdříve doporučujeme vybrat si lokalitu nebo lokality do kterých byste se rádi podívali. Následně je vhodné si alespoň rámcově načrtnout plán cesty a vytipovat místa, která byste rádi navštívili. V rámci plánování byste měli zohlednit i případné očkování. Pokud je do dané země doporučeno očkování například proti malárii nebo vzteklině, určitě byste jej měli podstoupit. Nezapomeňte však, že některá očkování se musí aplikovat až půl roku před odletem do cílové země, tak abyste nepromeškali vhodnou dobu :).

Před cestou rovněž doporučujeme zjistit informace ohledně pasové a vízové povinnosti.

Volba dopravy bude záležet jak na finančních možnostech, tak i na vzdálenosti místa od České republiky.

Užijte si společných chvil na pláži

Užijte si společných chvil na pláži

Pokud volíte cestu automobilem, nezapomeňte si zjistit, jak je to v dané zemi s placením poplatků na silnici (dálniční známky, mýtné brány). Určitě nedoporučujeme tuto část přípravy cesty podcenit, jelikož v některých destinacích jsou pokuty za jízdu bez dálniční známky sankcionovány velmi vysokými pokutami.

Pokud jste zvolili letecký způsob dopravy, můžete se podávat na porovnávač ceny letenky Letenky.cz, kde si můžete snadno a přehledně vyfiltrovat všechny lety, a to jak podle cílové destinace, tak i podle odletového a příletového letiště. Zmínit samozřejmě musíme i možnost cenového srovnání cen letenek od nejlevnějších, můžete se tak orientovat i podle ceny.

Dopravu máme zajištěnu, zbývá vyřešit ubytování. Zde vás bez debat odkážeme na největší porovnávač dostupných ubytovacích kapacit Booking.com. Na tomto porovnávači si opět můžete zvolit místo a délku pobytu, můžete volit podle různých úrovní ubytování, a co je možná nejdůležitější, můžete si přečíst bezpočet recenzí na dané místo, čímž byste měli minimalizovat nebezpečí špatného výběru.

Pokud jste stejní dobrodruzi, jako my, můžete si zajistit ubytování pouze na první den pobytu a zbytek můžete vyřešit až na místě operativně, a to buď po domluvě s místními nebo opět přes výše zmíněný porovnávač.

Ať už se rozhodnete vyrazit kamkoliv, nezapomeňte, že je to cesta vás dvou, cesta, na kterou budete celý život vzpomínat a odkud si přivezete úžasné zážitky. Proto zahoďte všechny starosti za hlavu a vyrazte na svou nezapomenutelnou svatební cestu.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend