Zhruba 500 km západně od afrického kontinentu, konkrétně od Senegalu, se nachází Kapverdské ostrovy. Českými turisty dosud zatím příliš neobjevené ostrovy by si pro své líbánky měli vybrat hlavně ti, kteří si chtějí užít dovolenou spojenou s dlouhými procházkami ve dvou po nekonečných bílých plážích, společně s koupáním v azurově modré vodě, lenošením a užíváním si služeb hotelového komplexu.
Druhou skupinou, která Kapverdy maximálně ocení, jsou milovníci windsurfingu, kitingu a dalších vodních sportů. Svatební cestu na Kapverdách si tak užije široké spektrum návštěvníků.
Ceny zájezdů na Kapverdy | Počasí v Kapverdách | Doklady, očkování, bezpečnost | Mapa Kapverdy
Kapverdské ostrovy a ostrůvky
Ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Cap-Vert (ve francouzštině „Zelený mys“) – nejzápadnějšího bodu kontinentální Afriky. Dnešní podoba ostrovů je především africká, ale evropské vlivy jsou tu již poměrně značně znát. V hudbě a tanci najdete dominantní africký základ, stejně tak i v kuchyni. Ta je jednoduchá, tradičně připravovaná z ostrovních ingrediencí a stojí určitě za vyzkoušení. Stravování v hotelech je samozřejmě bohatší díky importu potravin z z Evropy a z okolních úrodnějších ostrovů.
Kapverdské ostrovy se skládají z devíti obydlených ostrovů a z řady menších ostrůvků. Různorodost ostrůvků nezná meze a každý má svou specifickou atmosféru. Na jedněch najdete úrodnou vulkanickou půdu s kouzelnými čajovými a kávovými plantážemi a spoustou tropického ovoce, jinde najdete dlouhé pláže s bílým pískem ideální pro romantické toulky, na některých zase plochou téměř tropicky vyprahlou měsíční krajinu, pouštní duny a na některých zase horské štíty a kopcovitou krajinu.
Můžete tedy celou dobu zůstat na jednom ostrově, procestovat jich víc nebo jako správný „gurmán“ ochutnat ode všeho trochu. Pod vodou můžete objevit krásu podmořského světa plného jeskyní, mořských živočichů, rostlin a opuštěných ztroskotaných korábů nebo si můžete zaplavat s velkými želvami, které volně žijí ve zdejších vodách.
Krátká historie Kapverdských ostrovů
Ostrovy byly objeveny a kolonizovány Portugalci a prosperovaly hlavně díky obchodu s otroky a jako strategické místo pro doplňování zásob při zámořských plavbách. Svého času Kapverdy (portugalsky Cabo Verde) lákaly díky své poloze obávané piráty, včetně nejznámějšího Sira Francise Drake.
Po zrušení obchodu s otroky a díky transatlantickým cestám neměli Portugalci pro ostrovy významnější využití, proto se dál rozvíjely opět svým pozvolným tempem ve stylu “No stress“, které je hlavním heslem celého souostroví dodnes.
Proto, ač se od 90. let 20. století ostrovy opět díky turismu rozvíjejí, musíte počítat s tím, že služby, noční život a infrastruktura tu není úplně na takové úrovni, na jaké byste ji našli v jiných exotických destinacích, které z turistického ruchu těží již dlouhá léta.
Nicméně pokud si chcete hlavně odpočinout od shonu, starostí a strávit nějaký ten čas v klidu procházkami, koupáním nebo dopřáváním si vodních sportů, určitě nebudete zklamáni. Místní uvolněná atmosféra, obyvatelé i příroda mají své kapverdské kouzlo a okamžitě vás vtáhnou do místního dění.
Vulkány nebo pláže? Volba je jen na vás
Kapverdy se člení do dvou celků a to podle pozice převládajících větrů.
Barlavento – návětrné severní souostroví
- Santo Antão
- São Vicente
- Santa Luzia
- São Nicolau
- Sal
- Boa Vista
Sotavento – závětrné jižní souostroví
- Maio
- Santiago
- Fogo
- Brava
Vítr, slunce a nekonečné písečné pláže jsou typické pro východní pouštní ostrovy jako Sal, Bao Vista a Maio, naopak subtropická vegetace, klidná údolí, malé zátoky s lávovým pískem, vysoké hory a skalnaté útesy zase pro západní vulkanické ostrovy Santiago, Fogo Brava, São Nicolau, São Vicente a Santo Antão.
Ostrov Sal
Nejrušnějším a zatím nejvyhledávanějším ostrovem je Sal s hlavním městem Espargos. Ostrov je oblíben díky dobrému počasí, příznivým cenám a klidným plážím. Ostrov patří k největším ze souostroví, s malou vegetací, spoustou písku, s absencí kopců a skal.
Letovisko Santa Maria
Největším letoviskem ostrova Sal i celých Kapverd je Santa Maria. Právě tady najdete bary, restaurace a obchody evropského standardu, ale zároveň se můžete vydat ruku v ruce na procházku do úzkých uliček s cílem nasát místní romantickou atmosférou.
Poblíž letoviska se nachází krásná a přitom tajemná Černá pláž posetá lávovými kameny, takže menší výprava do okolí za zvážení rozhodně stojí.
Vydat se můžete také na výlet do solných dolů Pedra de Lume, kde jezero s vysokou koncentrací soli ke koupání přímo vybízí. Dalším přírodním lákadlem jsou bezesporu lávová jezírka Buracona, které jsou opravdovou přírodní raritou.
Ostrov Bao Vista
Ostrov Bao Vista je stejně jako Sal a Maio převážně písečný a plochý. Vyznačuje se nedotčenou přírodou, krásnými dlouhými písčitými plážemi a minimem hotelů. Právě proto se tu můžete dlouho procházet, aniž byste někoho potkali. Odpočinout si můžete na pláži Praia de Chave s vysokými písečnými dunami nebo na krásné pláži Santa Monica, kde můžete spatřit mnoho hnízdících ptáků a želv.
Jsou to právě nádherné pláže, které přitahují turisty na tento ostrov. Příjemné hotely a klidná atmosféra si tu jistě najdou své příznivce. Navštívit zde můžete také kurzy potápění s cílem pozorování rozmanitého podmořského života.
Ostrov São Vicente
Velmi zajímavým ostrovem je São Vicente. Nejspíš tady, a především v hlavním městě Mindelo, jsou nejvíce patrné stopy portugalských dobyvatelů, kteří svou koloniální architekturou zdobili město a ostrov po desetiletí. Udělejte si čas a vydejte se po stopách starých časů místními uličkami a kochejte se staletými památkami. Pokud narazíte na muzeum Centro Nacional de Artesanato, kam se určitě běžte podívat. Zjistíte zde řadu zajímavých informací o životě místních obyvatel, oceníte zručnost kapverdských umělců, kteří vyrobili nádhernou keramiku, batiku, dřevořezby a další zajímavé předměty.
Ostrov Fogo
Ostrov Fogo se může pochlubit stále aktivní sopkou a zároveň nejvyšší horou souostroví – Fogo se svými téměř třemi tisíci metry. V kráteru vulkánu leží dvě vesnice, kde lidé pěstují víno a kávu, která má díky úrodné sopečné půdě nezaměnitelnou a proslulou aromatickou chuť. V noci je z vulkánu možné pozorovat Jupiter se svými měsíci pouhým okem a díky nulovému světelnému znečištění uvidíte mléčnou dráhu v barvách jako z Hubblova teleskopu.
Aktuální počasí, dlouhodobá předpověď počasí Kapverdy
Na Kapverdách se nezapře všudypřítomný Atlantik, protože teplota vody ovlivněná studenými proudy se téměř celoročně pohybuje kolem 23 – 24 °C. Dále zde musíte počítat s neklidnými povětrnostními podmínkami, proto tu především v lednu a únoru naleznete ráj pro surfaře a milovníky kitingu, ale na večerní procházky si nezapomeňte přibalit lehký svetr nebo mikinu.
Zdroj: forecabox.com
Průměrné teploty na Kapverdách
Souostroví patří do oblasti suchých tropů, kde teploty po celý rok neklesají pod 20 stupňů a místní obyvatelé téměř neznají déšť. Prší zde jen velmi málo a to v období od července do října. Toto relativně stálé a slunečné počasí vám zaručuje příjemnou dovolenou po celý rok.
Můžete se do těchto končin vypravit téměř kdykoliv, přesto nejtepleji je tu v zimě a na jaře. Nadšenci větrných vodních sportů by však raději měli volit začátek roku, přestože jsou ostrovy větrem ovívány po celý rok. V období od října do června se připravte větrné počasí přinášející písek ze sousední Sahary.
Záleží na tom, jaký typ dovolené preferujete, pokud dovolenou u moře, jednoznačně leťte v letních měsících – v červenci, srpnu a v září.
Kolik stojí svatební cesta na Kapverdské ostrovy?
České cestovní kanceláře běžně Kapverdy nabízejí, ve většině případů se však jedná pouze o ostrovy Sal a Boavista. O něco náročnější je vydat se na ostrovy na vlastní pěst – v tomto případě můžete ušetřit za ubytování a letenky, navíc se vyhnete největšímu náporu turistů, a naplánujete si své líbánky podle svého a užijete si exotickou atmosféru nerušeně. Ubytování doporučujeme shánět přes portál Booking.com, nejlevnější letenky přes portál Pelikan.cz.
Za 15 dní all inclusive si připravte okolo 30.000 Kč za osobu, pokud chcete při nákupu dovolené ušetřit, doporučujeme si prohlédnout nabídku zájezdů first a last minute.
Pokud váháte, od kterého z hotelů či oblasti vyrazit, přečtěte si recenze hotelů na Kapverdách od ostatních turistů.
Ceny za zboží a služby jsou na Kapverdách vyšší, než ty v České republice a to zejména, pokud se jedná o potraviny.
Měna Kapverdy: 1 kapverdské escudo (CVE) = 100 cetavos. Za 1 EUR dostanete zhruba 100 cetavos. Pokud se vám nechtějí měnit peníze, můžete platit Eurem, které značná obchodníků přijímá bez problémů.
Na jak dlouho letět na Kapverdy?
Jelikož musíte na Kapverdy letět, doporučujeme volit délku pobytu v délce minimálně jednoho týdne. Ostrovy totiž nabízejí spoustu zajímavých zážitků a vyžití: kromě zmíněných vodních sportů a potápění si můžete projet ostrovy na kolech, na čtyřkolkách nebo vyrazit na treky. (například na 5 hodinový a to na vulkán Fogo), na své si přijdou také milovníci rybaření,
Letecky se na ostrov Sal nebo Boavista dostanete za 6-7 hodin letu.
Časové pásmo: UTC -1, tedy o dvě hodiny méně, než v ČR
Jaké potřebuji doklady, musím se nechat očkovat, je v zemi bezpečno?
Pro vstup na Kapverdy potřebujete vízum, které si můžete sjednat buď na Konzulátu Kapverdské republiky v ČR (cape-verde.cz), případně až na místě na letišti. Maximální délka pobytu je stanovena na 30 dní.
Po příletu z destinace musíte mít rovněž platný cestovní pas a to minimálně ještě 6 měsíců.
Pro získání víza potřebujete:
- 1x foto pasového formátu
- doklad o zaplacení vízového poplatku (od 45 Eur)
- platný cestovní pas
Speciální očkování není při cestách do Kapverdské republiky vyžadováno. Turistům je doporučeno dávat si pozor na své osobní věci, při plavání v moři je nutné brát v potaz možnost silných mořských proudů. Na všech ostrovech je doporučeno pít jen a pouze balenou vodu.
Komentáře (0)