Svatební proslov, jak na něj?

Svatební proslov je nesmírně důležitou součástí každé svatby. Proto by se mělo jednat částečně o připravený projev, protože pak může být velmi nepříjemné, když toho, který proslov pronáší, nenapadají vhodná slova a všichni svatební hosté čekají v trapném tichu.

Svatební proslov

Svatební proslov

Novomanželé by se proto měli předem domluvit s těmi, od kterých si přejí svatební projev přednést, aby dotyční měli dostatek času na přípravu.

Současně i sami novomanželé se mohou na svatební hostině ujmout slova a poděkovat své rodině a přátelům za vše, co pro ně v předešlých letech nebo v předsvatebních měsících udělali.

Někdy je to poprvé, co něco takového pronesou nahlas, a tudíž to může výrazně vylepšit vzájemné vztahy v rodině. Navíc, pokud se proslovu zhostí vynikající řečník, může být celá záležitost nesmírně zábavnou částí svatby.

Svatební proslov otce nevěsty

Otec nevěsty je většinou ten, kdo za svatbu své dcery platí, a tudíž má právo ujmout se projevu jako první. Otec by měl přivítat všechny hosty, měl by vyzdvihnout kvality své dcery, na které je právem pyšný, případně může přidat vtipnou historku z jejího dětství. Zpravidla je doporučováno volit takové historky, které dotyčnou nevěstu příliš nedehonestují a neuvedou jí příliš do rozpaků.

Svatební proslov v měl být zajímavý, vtipný a spíše kratší, aby se hosté nenudili.

Projev otce nevěsty je považován za nejrespektovanější, ale není nutné, aby byl projev příliš strojený a uhlazený. Dokonce je doporučováno jej koncipovat v lehce zábavném a vtipném tónu.

Přesto se otcové často z pozice zkušenějších zhostí své role v pozici rádce a daným proslovem předávají své rady a životní moudra vážící se k manželství samotnému.

Svatební proslov ženicha

Ženich by měl projevem poděkovat svým rodičům za jejich výchovu a za lásku, kterou mu věnovali a neměl by také opomenout poděkovat rodičům své nevěsty za její výchovu a za to, že mu dovolili si vzít si tuto krásnou ženu za svoji právoplatnou manželku.

Ženich by měl také jménem svým i své novomanželky poděkovat všem svatebčanům za to, že přišli a že jim nadělili dárek ke svatbě.

Ženich poté zpravidla pronese přípitek pro družičky a poděkuje jim za to, že dobře odvedly svou práci, může je též obdarovat malým dárkem. Je také vhodné představit své svědky a říci něco málo o tom, co ženicha a nevěstu ke svědkům váže. Poté může předat slovo svému svědkovi, případně svému otci.

Svatební přípitek

Svatební přípitek

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o tom, jak by měl vypadat přípitek na svatbě.

Svatební proslov svědka

Mezi oblíbené projevy na svatbě patří projev svědka ženicha. Ten by měl nejdříve ženichovi poděkovat za důvěru v něj vloženou. Často se proto svědky stávají nejlepší přátelé, případně sourozenci a další členové užšího rodinného kruhu, prostě někdo, kdo oba novomanžele dlouho a dobře zná a může tak svůj proslov ozvláštnit nějakým zvláštním příběhem, který prožil společně s novomanželi.

Proslovy svědků tak zpravidla bývají považovány za ty nejlepší, nejuvolněnější a nejzábavnější.

Proslov nevěsty

Pokud se nevěsta rozhodne si vzít slovo, pak by měla všem svatebčanům poděkovat, že se zúčastnili jejího velkého dne a poté může povyprávět o tom, jak se s ženichem seznámili, případně může přednést zajímavý a poutavý příběh z jejich společného života.

Co si žádá etiketa?

Jakmile je naservírovaný předkrm na stole, měl by povstat předem určený řečník, poklepat na prázdnou sklenici nožem, a vyžádat si tak pozornost přítomných. Potom by měl vestoje pronést svůj přípitek společně se svým připraveným textem. Etiketa uvádí, že s projevy by měl začít otec nevěsty, pak tatínek ženicha, potom svědek, případně další řečníci.

Máte trému, bojíte se – natrénujte si svoji svatební řeč

Pokud tatínek či svědek přirozeně mluví a nemá zábrany vyjádřit své city a myšlenky před ostatními lidmi, pak mu s tím nemusí nevěsta a ženich moc pomáhat. Ale pokud trpí trémou, je lepší, když si proslov dopředu natrénuje a když mu s jeho přípravou rodina pomůže.

Tréma může přepadnout každého, proto není třeba hledat složité fráze. Vše lze říct s trochou nadsázky a vtipu. Ale pokud se řečník na vtipy necítí, pak by se k tomu rozhodně neměl nutit. Slova, která vyvěrají ze srdce, budou mít větší váhu než dva veselé, s ničím nesouvisející, vtipy.

NÁŠ TIP: Držte během svého projevu v ruce sklenici se sektem na přípitek. Odpadne vám tak stres spojený s tím, co máte dělat s volnýma rukama.

Ať už jste trémista nebo ne, rozhodně vám nedoporučujeme učit se proslov nazpaměť. Pod tíhou okolností by vám mohla část proslovu vypadnout a případné vzpomínání na část textu, by případnou vaši trému jen prohloubilo. Věřte nám, bohužel mluvíme z vlastní zkušenosti :-).

Dokonce je možné svoji trému osobně přiznat a omluvit se s tím, že jste si pro tento případ připravili pomocné papíry s textem. Když potom na stůl vyndáte stoh papírů (klidně z druhé – viditelné strany, pokreslených veselými obrázky), věřte tomu, že ze všech přítomných spadne veškeré očekávání a vy za svůj proslov sklidíte nejeden obdiv.

Svatební proslov vzor

Obecný vzor pro svatební proslov neexistuje. Řečníci ale zpravidla vyzdvihují kvality jednoho či obou novomanželů, připomenou, jak dlouho se novomanželé znají, jak se seznámili, případně jak se seznámili s dotyčným řečníkem. Velmi oblíbené jsou zajímavé historky spojené s nevěstou či ženichem. Na závěr by mělo přijít přání hodně štěstí, zdraví a samozřejmě lásky na jejich společnou cestu životem v manželství.

A protože víme, že mnohým by stejně nejvíc pomohlo, kdybychom nějaký vzor ukázali, tady vám je přinášíme:

Umírněný proslov otce nevěsty

Vážení novomanželé, milí svatebčané. Rád bych vás přivítal na svatbě mé dcery (doplňte jméno), která mě celý život naplňovala radostí a štěstím.

Jak už to tak v životě bývá, je čas se posunout dál a předat moji malou holčičku do rukou povolanějších.

Proto bych vám všem rád představil mého nastávajícího zetě, (doplňte jméno), kterého bych tímto rád uvítal do rodiny a předal mu slavnostně moji krásnou dceru.

Doufám, že společně požijete harmonický a láskyplný vztah, ze kterého vzejdou vnoučata, na která se s budoucí babičkou již teď těšíme.

Ať se nám toto přání splní nebo ne, přeji vám, aby jste spolu byli šťastní, alespoň tak, jako jsem já se svojí milovanou ženou (doplňte její jméno).

Prosím všechny zúčastněné, aby povstali a připili si na společné štěstí novomanželů.

Proslov svědka doplněný troškou nadsázky

O ženichovi, který byl spíše „přelétavějšího typu“.

Vážení svatební hosté, jmenuji se Pepa a jsem ženichův (doplňte jméno) kamarád z dětství. Když mě ženich oslovil s žádostí o proslov, překvapilo mě to, jelikož jsem obecně známý svojí proříznutou pusou a tím, že si neberu servítky.

Řekl jsem si tedy, že se ženichovi trochu pomstím a jeho svatbu mu trošku osladím. Nakonec jsem se ale rozhodl, že jej budu jenom chválit, protože si nic jiného ani nezaslouží.

Ženich byl vždycky takový spíše tišší kluk, který o děvčata nejevil zájem, jeden by mohl říci, že má dokonce našlápnuto na kariéru kněze. Zlom přišel až ve chvíli, kdy poprvé spatřil nevěstu (uveďte její jméno). Všem bylo hned jasné, že se „jedná o lásku na první pohled“.

Pro mě a mé další kamarády to byl bohužel moment, kdy jsme ženicha nadobro „ztratili“. Přestal s námi chodit za zábavou a místo toho seděl doma u televize jen v teplých ponožkách. Kamarádi, jak kdyby pro něj neexistovali.

Předpokládám, že z předchozího sdělení není příliš patrné, jak moc s dalšími kamarády ženichovi závidíme, vždyť to je sen každého muže – najít si ženu, se kterou se nadobro usadí. Jen mně samotnému se představa těch teplých ponožek moc nelíbí.

A to, že přestal ženich chodit do hospody a za zábavou je jasný a ekonomicky snadno objasnitelný fakt. Vždyť sám klasik tvrdí, že pokud si muž vyrazí do společnosti se ženou, čeká jej jen „poloviční zábava, dvojnásobná útrata“.

Vím, že se teď nevěsta bude čertit, že ona taková není, ale nevěsto (nahraďte oslovením jménem), vždyť mě znáš a víš, jaký já jsem tlučhuba. Neber má planá slova vůbec vážně, jsem rád, že si ženich našel právě Tebe a šetří korunky doma u televize…

Abych to zkrátil a my všichni se mohli věnovat svatebnímu veselí a já té družičce, co na mě tak celou dobu krásně kouká, povstaňme prosím a společně připijme na zářnou budoucnost ženicha a nevěsty (případně uveďte jejich jména).

Ať jste spolu šťastní!

Komentáře (7)

CBK_NBK napsal:

I já /68/ jako otec nevěsty jsem dostal před týdnem za úkol stvořit svatební řeč. Bylo mi jasné, že dnes se nic nekutí doma, na všechno máme internet. A taky že jo. S pomocí Vaší poradny jsem vystřihnul projev jako z praku. Z původní šablony tam zůstalo jen pár vět. Opravdu, moc důležitá www stránka. Moc děkuji za inspiraci a rady.

SvatebníAsistentka.cz napsal:

Děkujeme. Jsme rádi, že Vás náš článek inspiroval!

Lucie Slípková napsal:

Výborná stránka, výborné vodítko …. budete mi inspirací …. Děkuji.

SvatebníAsistentka.cz napsal:

Děkujeme za pochvalu :).

Anonym napsal:

Moc se mi Vaše stránky líbí…děkuji Miroslava

SvatebníAsistentka.cz napsal:

Miroslavo,
děkujeme, to jsme rádi 🙂

Anonym napsal:

naprosto perfektní možnost sdílení děkuji vám všem přátelé na fa ludmila

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Pošlete odkaz na článek přátelům