Svěděk a svědkyně na svatbě: jejich úkoly a povinnosti

Pokud vás někdo blízký požádá o to, abyste svědčili na jeho svatbě, je to pocta, která se neodmítá. Znamená to, že si vás dotyčný považuje a má k vám velmi blízký vztah. Jinak by se nerozhodl svěřit vám takto důležitou roli.

Vždyť svědek je po nevěstě a ženichovi jednou z nejvýznamnějších osob, které na svatbě nesmí (i z hlediska zákona) chybět.

Stručná definice svědka

Kdo se může ujmout role svědka, respektive svědkyně? Může to být kdokoliv – dobrý kamarád nebo dokonce vlastní sourozenec.

Jedinou ze zákona nezbytnou podmínkou je, že se musí jednat o osobu plnoletou. Z úředního hlediska je úkolem svědka při svatebním obřadu písemně potvrdit, že nevěsta s ženichem vstupují do manželství zcela dobrovolně a z vlastního rozhodnutí. Proto je také velmi důležité nezapomenout vzít si s sebou vzít doklad totožnosti.

Nezapomeňte na svatební dar pro novomanžele.

Určitě také znáte ze svého okolí historku, kdy se svědek opozdil nebo si zapomněl doklady, což narušilo celý průběh svatebního obřadu. Pokud tedy máte svědčit svým přátelům na svatbě, berte tuto úlohu vážně a zodpovědně, dbejte na to, abyste se dostavili včas a měli s sebou vše potřebné.

Svědek na svatbě

Svatební svědek může být jen jeden

Kdo může být svědek na svatbě?

V České republice je možné, aby měl každý z novomanželů pouze jednoho svědka.

Svědek na svatbě může být cizinec s platným cestovním pasem – v tomto případě se vždy předem domluvte na příslušné matrice (tlumočník není potřeba).

Pohlaví svědka není důležité – ženich může mít jako svědka ženu a naopak nevěsta může mít za svědka muže.

Věk svědka – minimálně 18 let.

Úkoly a povinnosti svatebních svědků

  • Ještě před svatbou mají zpravidla na starost organizaci rozlučky se svobodou.
  • Měli by být pravou rukou nevěsty a ženicha, být jim stále k dispozici a dbát na hladký průběh svatebního dne.
  • V případě svědkyně se většinou předpokládá, že se bude starat o nevěstu již od ranních hodin, pomůže jí již se samotným oblékáním a účesem, během dne u sebe může mít kosmetickou taštičku a bude neustále dohlížet na to, aby to nevěstě slušelo.
  • Svědkovi ženicha jsou před obřadem svěřeny do opatrování svatební prstýnky, které si novomanželé následně slavnostně navléknou.
  • Tradičně je právě na svědkovi, aby se ujal proslovu na začátku hostiny, případně měl na starosti slavnostní přípitek a proslov.
  • Běžnou „povinností“ je také postarat se o zábavu pro ostatní svatební hosty, může to obnášet uspořádání různých svatebních her nebo jinou formu svatebního veselí. Svědek by měl zabránit nudě a dbát na to, aby se všichni hosté příjemně bavili.
  • Někdy je zvykem nahlas přečíst svatební blahopřání, i tato úloha pak v drtivé většině případů padá na svědka a svědkyni.
  • Od svědka se rovněž očekává celková pomoc s koordinací průběhu svatebního dne, komunikace s fotografem, kameramanem nebo svatebním DJ.

Jestliže máte být svědkem na svatbě, určitě se ženicha či nevěsty dopředu zeptejte, co konkrétně po vás budou chtít a jaká bude vaše přesná úloha.

Určitě by bylo nemilé zjistit až ve svatební den, že se od vás předpokládá pronést svatební řeč, aniž byste to tušili a stihli si ji dopředu připravit. A podobně pamatujte také na to, že pokud se na některý svěřený úkol necítíte, nestyďte se na to zavčas upozornit a zkuste společně nalézt jiné řešení.

Svědkyně na svatbě

Svatební svědkyně by měla být nevěstě na blízku po celý svatební den

Jaké oblečení pro svatebního svědka zvolit?

Pokud máte tu čest svědčit při svatebním obřadu, je třeba věnovat pozornost mimo jiné také vhodnému oblečení. Jeho styl závisí na charakteru svatby jako takové.

Pánové by však v každém případě měli zapomenout na rifle či tenisky (pokud si to budoucí novomanželé vyloženě nepřejí), nic nezkazí slavnostním oblekem. U dam je možností více, většina z nich nakonec vsadí na slušivé šaty, ale ani elegantní kostýmek není v rozporu se svatební etiketou.

NÁŠ TIP: Svědek na svatbě by měl být vhodně oblečen. Podívejte se na náš návod na vázání kravaty.

V každém případě by však měly svědkyně pamatovat na to, že i když chtějí být v tak významný den okouzlující, tou nejkrásnější ženou má být nevěsta.

V ideálním případě by měli mít oba svědci na svatbě styl oděvu sladěný, což lze zajistit například pomocí vhodných doplňků či korsáží.

Ne všechny svatby se odehrávají v sobotu, z různých důvodů se někdy snoubenci rozhodnou pro pracovní den. V takovém případě si pravděpodobně budou muset vzít svědci v zaměstnání volno nebo využít dovolené. Zákoník práce s nárokem na volno v případě svědčení na svatbě nepočítá.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend