Jak uvázat kravatu – jednoduchý návod na nejlepší uzel

Existuje několik druhů kravatových uzlů včetně způsobů, jak kravatu uvázat. Kravata je pomyslnou třešničkou na dortu outfitů pro různé společenské akce, svatby či plesy. Základy pro její uvázání by si tak měl bezesporu osvojit každý muž. Věřte, že s našim návodem to zvládnete snadno a rychle. Pojďme se tedy podívat, jak se váže kravata.

Návod | Video | Správná délka kravaty

Návod, jak uvázat kravatu

Druhy uzlů na kravatu

Postup na vázání kravaty – návod krok za krokem

Vázání vám půjde lépe od ruky, pokud se postavíte před zrcadlo a budete se sledovat. Díky zrcadlu také uvidíte, jak se výsledné dílo jeví při pohledu zepředu a můžete snadno korigovat případné nedokonalosti.

Obrázkový postup vázání kravaty

Obrázkový postup vázání kravaty, zdroj obrázku: ties.com

  1. Začněte tím, že zadní část kravaty míří směrem k vám, široký konec budete mít vpravo a úzký konec vlevo. Špička malého konce by měla zůstat mírně nad vaším břichem (toto se bude lišit v závislosti na vaší výšce a tloušťce kravaty – nutno vyzkoušet). Hýbejte pouze širokou částí kravaty.
  2. Široký konec umístěte přes úzkou část kravaty směrem vlevo.
  3. Pokračujte omotáním širokého konce kravaty kolem dokola, směrem vpravo.
  4. Dále jej provlékněte okolo mezi krkem a kravatou a zpět směrem dopředu.
  5. Provlékněte jej smyčkou, která se vpředu vytvořila.
  6. Před finálním utažením kravaty doporučujeme její porovnání na střed košile, ale také skrytí zadní části pod límeček (zde možná budete potřebovat pomoc od svého protějšku), aby vám kravata vzadu nevzhledně netrčela.
  7. Jednou rukou si podržte uzel, druhou rukou uchopte dolů visí konec kravaty, a protisměrným pohybem uzel utáhněte.

Napoprvé to nebude nejspíš to pravé ořechové, nebojte se proto vázání několikrát opakovat, až se doberete kýženého výsledku. Pokud jste v koncích, poproste o pomoc někoho zkušenějšího, případně přizvěte na pomoc přítelkyni či manželku.

Správně uvázaná kravata by měla mít dolíček.

Správná délka kravaty – jak dlouhá by měla být?

Také délku vázané kravaty byste si měli pohlídat. Konec kravaty by se měl dotýkat horní spony pásku, případně by měl dosahovat úrovně knoflíkové dírky kalhot.

Vyvarujte se zbytečně dlouhé, ale i kravaty velmi krátké, která ve spojení s vypouklým bříškem působí často velmi komicky.

Video návod na Youtube – jak uvázat kravatu

Co je dobré vědět o malém kravatovém uzlu?

Malé kravatové uzly mívají většinou trubkovitý tvar. Jak již název prozrazuje, uzly jsou menší, jelikož vyžadují méně obalování při uzlování.

Malý kravatový uzel je vhodný pro vysoké muže, kteří se nemusí obávat, že po uvázání nebude kravata sahat ke sponě opasku, jak etiketa a zvyky předepisují. Hodí se ke košilím s úzkým límečkem. Do této kategorie patří kravatový uzel Kent, Four in Hand nebo Windsor Half.

Postup uvazování kravaty se u jednotlivých druhů liší.

Co je dobré vědět o velkém kravatovém uzlu?

Velké kravatové uzly jsou vhodné pro košile s italským (tudíž širokým) límečkem. Větší velikosti uzlu se docílí druhým či třetím obalením uzlu.

Právě z tohoto důvodu je u tohoto typu uzlu důležitá dostačující délka kravaty. Druhy velkých kravatových uzlů jsou například Windsor Full či uzel prince Alberta. K nejpoužívanějším a nejsymetričtějším patří však uzel Windsor Full.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o tom, jak se váže motýlek.

Důlek v kravatovém uzlu

Správně uvázaná kravata by měla mít dolíček. Ty se zvlášť v poslední době těší velké popularitě. Podle toho snadno poznáte, zda kravatu vázal člověk s praxí či úplný laik/začátečník.

Není mnoho těch, kteří by to zvládli, proto můžete takto uvázanou kravatu vídat spíš u moderátorů a politiků v televizi než v běžném životě. Důlek se vytváří až v posledním kroku vázání kravaty, před utažením uzlu za pomocí prstu.

Jednoduchý, klasický kravatový uzel (Four-in-Hand)

Obtížnost: nízká
Oblíbenost: velmi vysoká

Klasický kravatový uzel je považován za nejoblíbenější a nejčastěji používaný styl vázání kravaty. Díky své jednoduchosti se hodí pro většinu kravat i k většině košilových límečků.

Uvázaný uzel má trojúhelníkový tvar, který je u tenkých kravat spíše protáhlejší, u silnějších kravat je širší.

Jednoduchý kravatový uzel

Jednoduchý kravatový uzel – návod

Uzel Windsor, full Windsor, dvojitý Windsor

Obtížnost: střední
Oblíbenost: vysoká


Uzel Windsor nesoucí jméno po stejnojmenném vévodovi, je široký uzel hodící se k širokým košilovým límečkům. Vázání je složitější, než u klasického uzlu. Bezchybně uvázaný uzel musí zapadnout přesně mezi dvě části límečku a musí skrýt poslední knoflík košile. Je vhodný pro vázání z dlouhých a úzkých kravat.

Kravatový uzel Windsor

Kravatový uzel Windsor – návod

Poloviční Windsor, Half Windsor

Obtížnost: střední
Oblíbenost: střední


Jedná se o jednodušší, a tenčí variantu uzlu Windsor. Hodí se pro tenké a standardní kravaty – má trojúhelníkovitý tvar, vhodný pro košile s otevřeným nebo klasickým límečkem.

Poloviční kravatový uzel Windsor

Poloviční kravatový uzel Windsor – návod

Malý uzel, orientální

Obtížnost: lehká
Oblíbenost: nízká

Malý uzel se hodí zejména pro široké kravaty a košile se sevřeným límečkem. Určitě jej nedoporučujeme používat ke košilím s dlouhým nebo rozevřeným límečkem.

Jeho provedení je celkem jednoduché, i když vyžaduje „otočení“ o 180°. Malý uzel je nejjednodušším stylem vázání kravat.

Malý kravatový uzel

Malý kravatový uzel – návod

Dvojitý uzel, Victoria, Prince Alberta, dvojitý jednoduchý

Obtížnost: lehká
Oblíbenost: střední

Dvojitý uzel je velmi podobný jednoduchému uzlu, při jeho vázání se pouze přidá jedno otočení navíc. Tento uzel působí širším dojmem, je vhodný pro většinu košil, i kravat (s výjimkou širokých kravat).

Dvojitý kravatový uzel

Dvojitý kravatový uzel – návod

188 možností vázání kravat

Ačkoliv se to zdá být neuvěřitelné, v knize Les 188 façons de nouer sa cravate od francouzského autora Davide Mosconiho je popsáno skutečně 188 možností, jak uvázat kravatový uzel.

Vy se však nemusíte ničeho obávat, bohatě vám vystačí naučit se vázat dva až tři druhy uzlů. Jeden uzel pro košile s úzkým límečkem, další kravatový uzel pro širší italské límečky.

A co vy, který uzel nebo způsob vázání kravaty máte nejraději?

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend