5 tipů, jak zjistit, změřit a vybrat velikost prstenu

Meření velikosti prstýnků | Měřící kroužky na prsteny | Tabulka velikostí prstenů

Chcete požádat přítelkyni o ruku, případně jste již zasnoubeni a potřebujete určit správnou velikost prstýnků? Rádi byste si například objednali zásnubní prsten z internetu a bojíte se, že objednáte špatnou velikost?

Již zoufat nemusíte, náš návod na pohodlné měření i s tabulkou velikostí prstýnků vám hravě poradí.

Měření velikosti prstýnků

Zjištění a změření velikosti prstenů

 • Nejjednodušší možností je změření aktuálního prstýnku,  kde jednoduše změřte vnitřní průměr prstýnku. Zde si však dejte pozor, aby byl prstýnek ze správného prstu. Pamatujte také na to,  že často velikost na pravé ruce nemusí odpovídat stejnému prstu na ruce levé.
 • Pokud si na měření velikosti prstenu sami nevěříte, můžete odnést prstýnek do klenotnictví, kde vám jej změří.
 • Další jednoduchou možností pro měření velikosti prstenu je obkreslení vnitřní strany na papír, případně můžete do prstýnku svinout proužek papíru a tužkou si vyznačit místo, kde se oba konce papíru potkávají. Když toto označené místo změříte, získáte velikost prstenu v mm.
 • Pokud nemáte po ruce papír, ani stávající prstýnek, postačí vám provázek a pravítko. Provázkem si omotejte místo na prstu, na kterém budete nosit prstýnek, provázek si označte a výslednou délku změřte.

 • Pořiďte si měřící kroužky na prsteny.

Pokud si nejste jisti velikostí prstýnků, vyberte raději prstýnky větší. Zmenšení je u prstýnků vždy jednodušší.

Měřící kroužky na prsteny

Měřící kroužky na prsteny

Nejjednodušší a nejpřesnější metodou, jak v domácích podmínkách zjistit velikost prstenu, je pořízení měřících kroužků.

Jedná se o sadu plastových kroužků, které simulují různé velikostí prstenů. Vy si tak můžete pohodlně vyzkoušet, který rozměr vám bude sedět nejlépe.

Některé kamenné prodejny a zejména e-shopy se šperky, nabízejí službu zaslání měřících kroužků zdarma. Kroužky sice v první fázi zaplatíte, ale pokud si v dané prodejně prstýnek zakoupíte, pořizovací cena za měřící kroužky vám bude odečtena od celkové výše objednávky.

Chcete požádat o ruku a nevíte, jak změřit velikost prstenu?

Správná velikost zásnubního prstenu

Nevíte, jak se měří velikost prstenu? Poradíme vám, ať vyberte správnou velikost zásnubního prstýnku 🙂

 1. Jak jsme uvedli výše, nejjednodušší možností je změření stávajícího prstenu nošeného na daném prstu. Pokud přítelkyně prsteny nesundává, můžete jí zkusit ve spánku změřit prst tajně pomocí provázku nebo výše zmíněných plastových kroužků.
 2. Naše dominantní ruka je o trošku větší – pokud měříte prsteníček pro zásnubní prsten, vždy měřte na levé ruce!
 3. Prsteny s větší šířkou budou vždy působit o trochu užší. Pokud plánujete koupit širší zásnubní prsten, zkuste změřit podobný prsten, který již vaše přítelkyně vlastní.
 4. Můžete také vyzkoušet prstýnek přítelkyně na svém prstu, následně si označit či zapamatovat místo, kde se prstýnek zasekl a poté si pomocí provázku nebo krejčovského metru můžete změřit obvod svého prstu, jež bude odpovídat průměru budoucího prstenu.
 5. Další, nicméně lehce riskantní možností, je požádat blízkou kamarádku, sestru nebo maminku vaší partnerky, zda by vám velikost prstenu nedokázaly nějak opatrně zjistit. Zde ale hrozí riziko prozrazení vašeho budoucího záměru, takže tuto možnost volte s rozvahou.
 6. Nebojte se, výběr správné velikosti prstenu je sice velmi důležitý, ale přesto poměrně snadno řešitelný úkol a vy se tím rozhodně nenechte odradit od svého záměru. Pokud si nebudete jisti, vyberte raději větší velikost, zmenšení je totiž u prstýnků jednodušší a většina klenotnictví tyto služby běžně nabízí. Při objednávce z e-shopu je vše ještě jednodušší, prsten vyměníte za jiný s odpovídající velikostí.

Věřte, při samotné žádosti o ruku vaše přítelkyně ocení především to, že chcete spojit svůj život s jejím a jestli bude prstýnek o něco větší, už nebude tak podstatné. Každopádně vám přeje úspěšný výběr, a pevně doufáme, že z úst své milé uslyšíte „ano“.

Velikost prstenu tabulka

V tabulce velikostí prstenů si vždy najděte průměr prstenu, podle kterého zjistíte odpovídající velikost. Velikosti jsou řazeny vzestupně.

velikost prstenuprůměr (mm)
3611,5
3711,8
3812,1
3912,4
4012,7
4113,1
4213,4
4313,7
4414
4514,3
velikost prstenuprůměr (mm)
4614,6
4715
4815,3
4915,6
5015,9
5116,2
5216,6
5316,9
5417,2
5517,5
velikost prstenuprůměr (mm)
5617,8
5718,1
5818,5
5918,8
6019,1
6119,4
6219,7
6320,1
6420,4
6520,7
velikost prstenuprůměr (mm)
6621
6721,3
6821,6
6922
7022,3
7122,6
7222,9
7323,2
7423,6

Jaké jsou velikosti prstýnků a kde je nosit?

Velikost prstenu je v obvod prstu v mm, takže např. velikost 52 znamená obvodu prstu 52 mm. Pokud má vaše přítelkyně spíše drobnější prsty, bude se její velikost pohybovat kolem 50, pokud má naopak prsty silnější, její velikost se bude blížit k číslu 60.

Zásnubní prsten nosí snoubenky na prsteníčku levé ruky, kde by ho měly ponechat až do svatby. Po svatbě je na volbě nevěsty, na jakém prstu či ruce bude chtít zásnubní prsten nosit. Pokud jej po svatbě budete chtít nosit na stejném prstu, jako snubní prsten, měly by být oba prsteny spíše užší, aby se na prst pohodlně vešly.

Většina nevěst ale po svatbě nosí zásnubní prsten buď na prostředníčku levé ruky, případně na prsteníčku pravé ruky, tedy těsně vedle snubáku. Před nákupem tedy zkuste odhadnout, kde bude chtít vaše přítelkyně prsten nosit. Toto můžete vypozorovat podle toho, jak nosí současné prstýnky.

Sami uznáte, že by byla škoda, aby nevěsta prstýnek po svatbě odložila do šuplíku.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Pošlete odkaz na článek přátelům