9 tipů, jak zjistit, změřit a vybrat velikost prstenu

Meření velikosti prstýnků | Měřící kroužky na prsteny | Tabulka velikostí prstenů | Pomůcka pro domácí měření zdarma

Chcete požádat přítelkyni o ruku, případně jste již zasnoubeni a potřebujete určit správnou velikost prstýnků? Rádi byste si například objednali zásnubní prsten z internetu a bojíte se, že objednáte špatnou velikost?

Již zoufat nemusíte, náš návod na pohodlné měření i s tabulkou velikostí prstýnků vám hravě poradí.

Zjištění a změření velikosti prstýnků – jak na to?

Zjištění a změření velikosti prstenů

 1. Nejjednodušší možností je změření aktuálního prstýnku,  kde jednoduše změřte vnitřní průměr prstýnku. Zde si však dejte pozor, aby byl prstýnek ze správného prstu. Pamatujte také na to,  že často velikost na pravé ruce nemusí odpovídat stejnému prstu na ruce levé.
 2. Pokud si na měření velikosti prstenu sami nevěříte, můžete odnést prstýnek do klenotnictví, kde vám jej změří.
 3. Další jednoduchou možností pro měření velikosti prstenu je obkreslení vnitřní strany na papír, případně můžete do prstýnku svinout proužek papíru a tužkou si vyznačit místo, kde se oba konce papíru potkávají. Když toto označené místo změříte, získáte velikost prstenu v mm.
 4. Pokud nemáte po ruce papír, ani stávající prstýnek, postačí vám provázek a pravítko. Provázkem si omotejte místo na prstu, na kterém budete nosit prstýnek, provázek si označte a výslednou délku změřte.

 5. Můžete také vyzkoušet prstýnek přítelkyně na svém prstu, následně si označit či zapamatovat místo, kde se prstýnek zasekl a poté si pomocí provázku nebo krejčovského metru můžete změřit obvod svého prstu, jež bude odpovídat průměru budoucího prstenu. Pokud nemáte po ruce metr, vytiskněte si náš papírový měřící kroužek umístěný na konci stránky.
 6. Pořiďte si měřící kroužky na prsteny.
 7. Stáhněte si zdarma šablonou s měřítkem prstýnků – najdete ji na konci článku.
 8. Pokud sami nosíte prstýnky, můžete poprosit svojí přítelkyni, aby si vyzkoušela prstýnek váš a podívejte se, zhruba na kterém místě se prstýnek zasekl. Tuto možnost doporučujeme zcela záměrně jako jednu z posledních, jelikož je nejméně spolehlivá.
 9. Poslední a nejriskantnější možností je požádání blízké kamarádky, sestry nebo maminky vaší partnerky, zda by vám velikost prstenu nedokázaly nějak opatrně zjistit. Zde je riziko prozrazení vašeho budoucího záměru velmi vysoké, takže tuto možnost volte s rozvahou.

Měřítko na prsteny k vytištění

Měřící proužek pro domácí měření ke stažení na konci článku

Měřící kroužky na prsteny

Měřící kroužky na prsteny

Nejjednodušší a nejpřesnější metodou, jak v domácích podmínkách zjistit velikost prstenu, je pořízení měřících kroužků.

Jedná se o sadu plastových kroužků, které simulují různé velikostí prstenů. Vy si tak můžete pohodlně vyzkoušet, který rozměr vám bude sedět nejlépe.

Některé kamenné prodejny a zejména e-shopy se šperky, nabízejí službu zaslání měřících kroužků zdarma. Kroužky sice v první fázi zaplatíte, ale pokud si v dané prodejně prstýnek zakoupíte, pořizovací cena za měřící kroužky vám bude odečtena od celkové výše objednávky.

Tipy pro změření velikosti prstenu

Správná velikost zásnubního prstenu

Nevíte, jak se měří velikost prstenu? Poradíme vám, ať vyberte správnou velikost zásnubního prstýnku 🙂

 • Jak jsme uvedli výše, nejjednodušší možností je změření stávajícího prstenu nošeného na daném prstu. Pokud přítelkyně prsteny nesundává, můžete jí zkusit ve spánku změřit prst tajně pomocí provázku nebo výše zmíněných plastových kroužků.
 • Naše dominantní ruka je o trošku větší – pokud měříte prsteníček pro zásnubní prsten, vždy měřte na levé ruce!
 • Prsteny s větší šířkou budou vždy působit o trochu užší. Pokud plánujete koupit širší zásnubní prsten, zkuste změřit podobný prsten, který již vaše přítelkyně vlastní.
 • Nejčastější velikosti prstenu jsou 52 a 53.
 • Pokud si nebudete jisti, vyberte raději větší velikost, zmenšení prstýnků je totiž jednodušší a většina klenotnictví tyto služby běžně nabízí. Při objednávce z e-shopu je vše ještě jednodušší, prsten vyměníte za jiný s odpovídající velikostí. Pozor však, že změna velikosti je možná zhruba o jednu až dvě velikosti. U některých (zejména hojně zdobených) prstenů není změna velikosti možná.
 • Nebojte se, výběr správné velikosti prstenu je sice velmi důležitý, ale přesto poměrně snadno řešitelný úkol a vy se tím rozhodně nenechte odradit od svého záměru.

Věřte, při samotné žádosti o ruku vaše přítelkyně ocení především to, že chcete spojit svůj život s jejím a jestli bude prstýnek o něco větší, už nebude tak podstatné. Každopádně vám přeje úspěšný výběr, a pevně doufáme, že z úst své milé uslyšíte „ano“.

Pokud si nejste jisti velikostí prstýnků, vyberte raději prstýnky větší. Zmenšení je u prstýnků vždy jednodušší.

Velikost prstenu tabulka

V tabulce velikostí prstenů si vždy najděte průměr prstenu, podle kterého poznáte odpovídající velikost. Velikosti jsou řazeny vzestupně.

velikost prstenu průměr (mm)
36 11,5
37 11,8
38 12,1
39 12,4
40 12,7
41 13,1
42 13,4
43 13,7
44 14
45 14,3
velikost prstenu průměr (mm)
46 14,6
47 15
48 15,3
49 15,6
50 15,9
51 16,2
52 16,6
53 16,9
54 17,2
55 17,5
velikost prstenu průměr (mm)
56 17,8
57 18,1
58 18,5
59 18,8
60 19,1
61 19,4
62 19,7
63 20,1
64 20,4
65 20,7
velikost prstenu průměr (mm)
66 21
67 21,3
68 21,6
69 22
70 22,3
71 22,6
72 22,9
73 23,2
74 23,6
Šablona velikostí prstenů k vytištění

Šablona velikostí prstenů k vytištění na konci článku

Jaké jsou velikosti prstýnků a kde je nosit?

Velikost prstenu je v obvod prstu v mm, takže např. velikost 52 znamená obvodu prstu 52 mm. Pokud má vaše přítelkyně spíše drobnější prsty, bude se její velikost pohybovat kolem 50, pokud má naopak prsty silnější, její velikost se bude blížit k číslu 60.

Zásnubní prsten nosí snoubenky na prsteníčku levé ruky, kde by ho měly ponechat až do svatby. Po svatbě je na volbě nevěsty, na jakém prstu či ruce bude chtít zásnubní prsten nosit. Pokud jej po svatbě budete chtít nosit na stejném prstu, jako snubní prsten, měly by být oba prsteny spíše užší, aby se na prst pohodlně vešly.

Většina nevěst ale po svatbě nosí zásnubní prsten buď na prostředníčku levé ruky, případně na prsteníčku pravé ruky, tedy těsně vedle snubáku. Před nákupem tedy zkuste odhadnout, kde bude chtít vaše přítelkyně prsten nosit. Toto můžete vypozorovat podle toho, jak nosí současné prstýnky.

Sami uznáte, že by byla škoda, aby nevěsta prstýnek po svatbě odložila do šuplíku.

Šablony pro domácí měření zdarma

Stále si nejste jisti přesnými rozměry prstýnku a rádi byste je zjistili sami doma? Připravili jsme pro vás dvě jednoduché šablony pro domácí měření.

Pomůcka pro domácí měření zdarma ke stažení – zde (pro otevření je potřeba program Acrobat reader).

Šablona pro zjištění velikosti prstenu

Postup je jednoduchý, stačí si vytisknout níže uvedený dokument, do dolního rohu přiložit platební kartu pro kontrolu správných rozměrů vytištěného dokumentu.

Prvním nástrojem je papírové pravítko, které si vystřihnete podle obrysu, a číslo, které uvidíte na rysce odpovídá velikosti prstenu v milimetrech. Druhým jsou kroužky, s čísly, na které stačí přiložit současný prstýnek a ihned víte jeho přesný rozměr.

Máte změřeno? Vyberte si prstýnek!

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend