Zmenšení a zvětšení prstenu – kdy je vůbec možné?

Ne nadarmo se říká: „Dvakrát měř, jednou řež!“. A toto známé české úsloví platí rovněž v případě nákupu prstenu, kde se rozhodně vyplatí věnovat zvýšenou pozornost právě volbě jeho správné velikosti.

Někdy se ovšem stane, že i přes veškerou snahu velikost prstenu dobře nesedí. Obvod prstu, na kterém je prsten nošen se může průběhu let měnit. Nastává tak situace, kdy je zapotřebí u prstenu jeho velikost zmenšit nebo naopak zvětšit. Dobrou zprávou je, že v klenotnictví si s tím většinou poradí. Pozor ale na slovíčko „většinou“, ne u všech prstýnků je totiž pozdější úprava velikost v praxi reálná!

Zmenšení prstenu

Zmenšení prstenu? To není problém

Jak na zmenšení prstýnku

Někdo má při pořizování prstenu tendenci sáhnout raději po větší velikosti. Důvody bývají různé, mnohdy je příčinou obava, aby nebyl šperk nepříjemně těsný, a tím pádem nepohodlný. Někomu v parném letním období otékají prsty, takže chce ponechat u prstýnku určitou „rezervu“ právě pro letní měsíce. A občas se stane, že nositel tohoto kruhového šperku zkrátka zhubne, což se většinou odrazí i na prstech jeho rukou.

Ať tak či onak, nosit příliš velký prsten není ve skutečnosti nikterak komfortní. Nejenže se na prstu obvykle neustále posouvá nahoru a dolů, čímž dráždí pokožku, ale pochopitelně může velice snadno zcela sklouznout, takže hrozí i riziko jeho ztráty.

Nejjednodušším řešením je pochopitelně začít nosit prsten na jiném prstu, v některých případech i na jiné ruce (jedna z rukou bývá totiž takzvaně dominantní, to znamená, že její prsty jsou nepatrně silnější). Takto se ale obvykle neřeší situace v případě zásnubního a snubního prstýnku. Ty se již tradičně nosí na prsteníčku levé ruky, aby byly symbolicky blíže k srdci. A tehdy přichází na řadu otázka zmenšení prstenu.

Zmenšení prstenů ze zlata a stříbra probíhá často tím způsobem, že se kousek kovu odřízne, šperk se následně znovu spojí a jeho povrch upraví (například zaleští) tak, aby tato úprava nebyla pouhým okem viditelná. Většinu šperků je možné zmenšit maximálně o dvě velikosti.

Potíž nastává v případě kombinace více barev zlata, osazení kameny po celém obvodu nebo přítomnosti zdobení. Jestliže je například šperk po obvodu osazen kameny v určitém rozestupu, po zmenšení prstenu bude tento rozestup v jednom místě o něco menší či naopak větší.

Jak na zvětšení prstýnku

Situace, kdy je potřeba kruhový šperk naopak zvětšit, je pravděpodobně ještě častější. Není se čemu divit, prsteny jsou mnohdy nošeny spoustu let (obzvláště pak ty zásnubní a snubní) a upřímně, s přibývajícím věkem se i přes veškerou snahu určitému nárůstu hmotnosti nevyhne nikdo z nás. Příliš malý prsten se poté nepříjemně zařezává do pokožky, ta se navíc pod prstenem více potí a může se objevit i vyrážka. V případě nutnosti lze mnohdy kroužek stáhnout jen s velkými obtížemi a často je třeba pomoci si mýdlem nebo jinou vychytávkou.

Jakmile tedy začne prstýnek prst „škrtit“, je na místě začít uvažovat o jeho zvětšení. Nikdo by jistě nechtěl zažít situaci, kdy již šperk nepůjde z prstu sundat vůbec…

Jednoduchý zlatý nebo stříbrný prsten je možné poměrně bez problémů roztáhnout, a to bez nutnosti nějakého radikálnějšího zásahu. Zvláště dámské prstýnky jsou často osázeny alespoň jedním kamínkem. Tehdy je již většinou nutné šperk rozříznout, přidat další kov a prsten opětovně sletovat a upravit tak, aby nebyl zásah pokud možno znatelný.

Pokud je prstýnek osazen drahými kameny po celém svém obvodu, je zvětšení bez změny vzhledu prakticky nemožné. A podobně komplikovaná situace může nastat také u bohatě zdobených šperků, kupříkladu těch s rytou výzdobou po celém vnějším povrchu. Možnosti zvětšení prstenu tak přímo ovlivňuje i jeho celkový charakter.

Stejně jako v případě zmenšení prstýnků, také zvětšení bývá možné v závislosti na konkrétním provedení šperku nanejvýš o dvě velikosti.

U zdobených a kameny osázených prstenů bude změna velikosti obtížnější

Úskalí nastává v případě oceli a titanu

Vedle tradičních šperkařských drahých kovů, ke kterým náleží především zlato a stříbro, roste obliba také těch kovů, které nemají na poli šperkařství tak dlouho tradici. Jsou zajímavé svou pořizovací cenou, pyšní se neobvyklým atraktivním vzhledem, ale zároveň mají i poněkud odlišné vlastnosti.

K populárním materiálům současnosti patří bezesporu ocel, především pak chirurgická ocel. Ta je nejenže hypoalergenní (pokud neobsahuje příměs niklu), ale zároveň je také velmi odolná vůči případnému poškození, vyniká svou tvrdostí, stálostí i snadnou údržbou. Pří nákupu prstenů z chirurgické oceli je však třeba mít na paměti, že je již prakticky nezmenšíte. Za určitých podmínek je lze pouze zvětšit, přičemž míra zvětšení závisí především na masivnosti šperku. Samotný proces zvětšení se totiž provádí tak, že se vnitřní obvod vybrousí, čímž se o něco zvětší obvod prstenu.

Velmi podobné je to i v případě dalšího moderního kovu – titanu. Ani titanové prsteny nelze bohužel rozřezávat a roztahovat, takže nespoléhejte na dodatečnou úpravu velikosti. Vzhledem k pořizovací ceně těchto prstenů je tudíž jednodušší vyměnit příliš velký nebo malý šperk za nový, tentokrát však již lépe padnoucí exemplář.

Pomůcka pro zmenšení prstýnku

V případě většího prstenu vám pomůže silikonová vychytávka pro zmenšení obvodu

Bude znamenat změna velikosti průvan v peněžence?

Zvětšení nebo zmenšení prstýnků patří k vůbec nejběžnějším požadovaným úpravám šperků. V některých klenotnictvích je možná změna velikosti v určité lhůtě od uskutečnění nákupu zcela zdarma, jinde je zpoplatněna. Cena za tuto dodatečnou úpravu se u zlatých a stříbrných šperků pohybuje v řádech stovek stokorun.

Jestliže se jedná o zvětšování, pak nezapomeňte také na to, že kromě samotné práce budete platit rovněž za materiál, který bylo nutné přidat. Pravděpodobně citelně více bude stát úprava platinových prstenů, tento kov je totiž nejdražším šperkařským kovem vůbec.

Mimochodem, pokud není váš prsten „komplikovaný“, někde jej lze dokonce zmenšit nebo zvětšit na počkání, kdy je obvykle již za pár desítek minut vše hotovo.

Zatímco o zvětšení prstenu svépomocí se doma určitě nepokoušejte, jeho zmenšení možné je. Existuje totiž speciální pomůcka pro zmenšování prstýnků. Jedná se nejčastěji o transparentní silikonovou tyčinku, která se jednoduše obmotá okolo zadní strany prstenu. Může jít také o čiré vložky nebo pásky, které se vloží do vnitřní strany prstenu.

Princip je vždy stejný, dojde totiž ke zmenšení obvodu. Toto řešení je velmi rychlé a levné, šperk lze navíc kdykoliv vrátit do původního stavu, respektive velikosti. Na druhou stranu není tato pomůcka pochopitelně zcela neviditelná.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.