Zasedací pořádek na svatbě – pravidla, etiketa

Zasedací pořádek na svatbě – jímá vás hrůza z rozsazení hostů u svatební hostiny? Musíte řešit spory v rodině a bojíte se, aby se hosté bavili?

Etiketa | Vztahy v rodině | Číslování stolů | Rozmístění stolů | Šablona zasedacího pořádku ke stažení

Nebojte se, zasedací pořádek má svá jednoduchá pravidla, která vám s usazením hostů pomůžou.

V našem článků vás seznámíme se společenskými pravidly a etiketou, která se váže k organizaci zasedacího pořádku. Společně vybereme vhodné rozložení stolů i vzhledem k dispozicím místa konání svatební hostiny.

Zasedací pořádek na svatbě

Zasedací pořádek u svatebního stolu – jak se s ním poperete?

Sice můžete nechat usazení hostů na nich samotných, ale mohlo by dojít k menším problémům a strkanicím, je proto lepší se přípravě zasedacího pořádku věnovat.

Pokud se hosté sedící u jednoho stolu neznají, snažte se společně usazovat hosty podle společných zájmů a ideálně ze stejné věkové kategorie, hosté se tak snáze sblíží a najdou společnou řeč.

Samostatnou kapitolou je usazení hostů, kteří přišli bez partnera/partnerky. Tyto hosty doporučujeme usadit ke společnému stolu – vy jen můžete doufat, že přeskočí jiskra a budete tak součástí nově vzniklého vztahu.

Zasedací pořádek u svatební tabule – etiketa

Usazování hostů ke svatebním stolům má svá nepsaná pravidla, co si tedy žádá svatební etiketa?

 1. V čele stolu musí sedět vždy nevěsta s ženichem. Nevěsta musí sedět po pravé ruce od ženicha.
 2. Vedle novomanželů mají sedět rodiče – rodiče nevěsty vedle ženicha, rodiče ženicha vedle nevěsty.
 3. Vedle ženicha sedí matka nevěsty a vedle ní nevěstin otec. Vedle nevěsty sedí otec ženicha a vedle něj matka.
 4. Mezi další členy, kteří by měli sedět na významných místech, jsou svědci, kteří by měli sedět vedle rodičů.
 5. Ostatní místa se již volí podle významnosti a „stáří“ členů rodiny. Mladší by měli sedět pohromadě a na vzdálenějším místě tabule.

Jeden stolek, zpravidla ten umístěný nejblíže novomanželům, by měl sloužit pro umístění svatebního dortu. Tento stůl by měl být umístěn tak, aby na něj viděli všichni hosté.

Další stolek, který ale může být umístěn na méně důležitém místě, případně ve vedlejší místnosti, by měl být stůl pro svatební dary.

V bodech:

 • nevěsta s ženichem sedí v čele stolu, s výhledem na vchod do místnosti
 • ženich sedí po levé ruce od nevěsty
 • otec ženicha sedí vedle nevěsty, matka nevěsty sedí vedle ženicha
 • dále sedí členové rodiny dle významnosti (prarodiče, svědci, …)
 • při usazování střídejte muže a ženy
 • při usazování střídejte rodiny nevěsty a ženicha

Vztahy v rodině, kompromisy, …

Známe to všichni, ne všichni členové rodiny se mají v oblibě a jelikož nikdo nepotřebuje na svatbě vyvolávat rozbroje, je vhodné na toto pamatovat a tyto členy rodiny usazovat na různá místa.

Ohled musíte brát rovněž na nejmenší svatební hosty – děti. Počítejte s jejich usazením na místo, kam lze umístit dětskou židličku, případně na místo, kde bude dostatek prostoru pro odložení dítěte do kočárku.

Rozvedení rodiče a jejich usazení

Část z vás bude muset řešit ožehavou situaci v podobě usazení rozvedených rodičů, kteří se navzájem příliš nemusí. Situace je o to více zapeklitější, pokud mají vaši rozvedení rodiče nové partnery. Kam je všechny usadit?

Podle etikety a zažitých svatebních tradic by měli rodiče sedět s novomanželi na stejné straně stolu a to bok po boku. Pokud to není možné, můžete rodiče „rozsadit“ na opačné strany stolu, tedy jeden z rodičů bude sedět po levici od novomanželů, druhý z nich po jejich pravici. Samozřejmě se svými novými protějšky po boku.

Pokud toto rozsazení není možné, zkuste se s některým z rodičů domluvit, že není z organizačních či dispozičních důvodů možné, aby seděli vedle vás a zkuste společně najít vhodné místo jejich usazení.

Číslování svatebních stolů

Svatební stoly si očíslujte

Číslování stolů, dispozice místností

Sice záleží na tom, jak velkou vaše svatební hostina bude, přesto bychom vám vždy doporučovali pořízení svatebních jmenovek na stůl, aby všichni hosté věděli, kde mají své místo. Jmenovky můžete graficky sladit se svatebním oznámením nebo harmonogramem svatebního dne.

Pokud budete mít svatbu většího rozsahu, s větším počtem stolů, připravte si navíc číslování stolů s tím, že každému z hostů předem či při příchodu na hostinu sdělte, u jakého stolu sedí.

Pokud vám to dispozice daného místa umožňují, vždy dbejte na to, aby na všech místech byly stoly přístupné z více stan a nebylo tak nutné zvedat část hostů při odchodu například na taneční parket.

Při plánování zasedacího pořádku jste často limitováni prostorem a tvarem stolů, které mají restaurace a další zařízení, kde se konají svatební hostiny, k dispozici.

Nejčastěji bývá k vidění uspořádání svatebních stolů do tvaru písmene I, T a U, můžete se setkat i s obdélníkovým, kruhovým či kombinovaným sestavením stolů.

Nezapomeňte: Při umisťování hostů je vždy nutné střídat rodiny nevěsty a ženicha, muže se ženami.

Zasedací pořádek – stůl do tvaru písmene U

Jeden z oblíbených, avšak na prostor náročných způsobů, jak rozmístit svatební stoly, to je zasadací pořádek „U“.

Manželé sedí uprostřed stolu, nevěsta sedí vedle ženicha po pravici. Rodiče vedle nich, dále usazujete hosty dle významnosti.

Nejkratší části a rohy stolu hosty neobsazujte!

Zasedací pořádek u stolu tvaru „U“

Zasedací pořádek u stolu tvaru „U“

Tvar písmene I

Manželé sedí uprostřed dlouhé strany, zpravidla s výhledem na vstupní dveře do místnosti. Po levici od ženicha sedí tchýně, po nevěstině pravici pak tchán, jejich partneři sedí vedle nich.

Svědek a svědkyně sedí naproti novomanželům. Svědkyně proti ženichovi, svědek proti nevěstě. Vedle nich sedí prarodiče a následně další hosté.

Čím významnější hosté, tím spíše by měli sedět zády ke zdi a čelem ke dveřím.

Zasedací pořádek u stolu tvaru „I“

Zasedací pořádek u stolu tvaru „I“

Tvar písmene T

Uprostřed krátké strany sedí novomanželé, čelem ke vchodu, postupně se usazují hosté podle společenské významnosti.

Zasedací pořádek u stolu tvaru „T“

Zasedací pořádek u stolu tvaru „T“

Malé kulaté a obdélníkové stoly

Pokud budete mít na svatební hostině k dispozici pouze menší kulaté nebo obdélníkové stoly, nevadí. K jednomu ze stolů (opět s výhledem na vchod do místnosti) usaďte novomanžele s jejich rodiči, k vedlejšímu stolu usaďte prarodiče, k dalšímu stolu svědky i s jejich partnery.

Kombinované rozložení stolů

Dispozice svatebních prostor a větší počet hostů často neumožňuje použití pouze jednoho typu sestavení svatebních stolů. Můžete tak různě kombinovat stoly „U“, „I“, „T“ mezi sebou nebo je dále doplňovat samostatně stojícími kulatýmu či obdélníkovi stoly.

Zasedací pořádek s kombinovaným rozložením stolů

Zasedací pořádek s kombinovaným rozložením stolů

Zasedací pořádek na svatbě – šablona a vzor ke stažení

Jelikož víme, že je potřeba si při plánování svatby v klidu sednout a vše promyslet. Připravili jsme proto pro vás ke stažení plánovač rozložení svatebních stolů zdarma.

V příloze jsou všechny zmíněné varianty stolů a to včetně tabulek pro jména hostů.

Hotové rozsazení hostů doporučujeme uložit do počítače, v něm vyplňovat a přesouvat stoly dle libosti, následně vytisknout a použít pro finální rozmístění stolů na hostině.

Začněte plánovat ještě dnes!

Vzorový plánovač stolů ke stažení online zde 

Šablona je vytvořena ve formátu *.pptx – k jeho otevření budete potřebovat program Microsoft PowerPoint (součást kancelářského balíku Office)

Komentáře (1)

Anonym napsal:

třeba se bude hodit

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend