Svatební etiketa – jaká jsou nepsaná pravidla svatby?

Existuje mnoho různých pravidel, svatebních zvyků a tradic. Nejste-li příslušníci královského rodu, nemusíte je striktně dodržovat. Nicméně, pokud nechcete na svatbě udělat ostudu, základní svatební pravidla byste znát měli.

Přinášíme vám proto praktický přehled svatební etikety, aby vše proběhlo hladce, bez zádrhelů, abyste byli v obraze, nic vás nezaskočilo a nepřekvapilo. Přeci jen – připraveným štěstí přeje. Tak se pojďme společně podívat na nepsaná pravidla svatby.

Svatební etiketa

Svatební etiketa – jakých pravidel byste se na své svatbě měli držet?

Svatební etiketa aneb svatební pravidla

Je to jen vaše svatba a je na vás, kterých zvyklostí nebo pravidel se budete držet. Základních pravidel etikety byste se však měli držet vždy.

Svatební oznámení

Svatební oznámení byste měli rozesílat několik měsíců před svatbou, a to všem bez rozdílu, zda již o svatbě vědí nebo ne.

Součástí svatebního oznámení by měla být také pozvánka ke svatebnímu stolu. Obdržení svatebního oznámení totiž nemusí nezbytně znamenat také pozvání ke svatební hostině.

Je automatické, že hosty zveme vždy s jeho partnerem.

Oblek ženicha

Svatební etiketa říká, že otcové a svědci (nejdůležitější účastníci svatby) by měli být sladěni s ženichem. Vhodný je jednoduchý oblek, bílá košile, opasek, kravata, polobotky. Ženich mívá tmavý oblek, výjimečně pak žaket či frak.

Sako i kalhoty ženicha by měly být stejné barvy a měly by být vyrobeny ze stejného materiálu. Smoking není na svatbu vhodný, jelikož se nosí až po osmnácté hodině.

Oblečení ženicha na svatbě

Ženich by měl vsadit na jednoduchou kombinaci oblečení

Srocení hostů

Sraz hostů by měl proběhnout na předem domluveném místě, nejčastěji v místě bydliště nevěsty, ale nemusí to být pravidlem. Otcové nastávajících novomanželů vítají hosty, zatímco se nevěsta připravuje. Na místě by mělo být připraveno drobné občerstvení pro hosty.

Doprava na svatbu

Vozy musí být čisté, naleštěné, slavnostně vyzdobené, i když výzdoba není povinná. V prvním voze sedí ženich se svou matkou, dáma sedí vždy vpravo vzadu (za sedadlem spolujezdce), ve druhém voze sedí matka nevěsty a otec ženicha, dále sedí další hosté, v předposledním voze sedí svědci. Nevěsta sedí se svým otcem v posledním voze.

Svatební obřad

Účastníci vstupují do obřadní síně ve stejném pořadí, jako přijeli auty.

Jako poslední vstupuje do obřadní síně nevěsta po boku svého otce. Před nimi jdou svědci. Ostatní hosté půjdou před nimi. Před nimi kráčí matka ženicha a otec nevěsty, v čele průvodu jde ženich se svou matkou.

Partnerka jde vždy vpravo, zavěšena do muže.

Během obřadu se hosté zdržují jakýchkoliv komentářů, gest, hlasitých emocionálních projevů.

Oblečení nevěsty

Může být různých barev – nedivte se, když nevěsta nebude mít šaty bílé, ale růžové nebo smetanové. Stačí jakákoliv světlá barva.

Družičky v šatech sladěných s nevěstou

Družičky v šatech sladěných s nevěstou, zdroj {Stylemepretty}

Oděv svatebčanů

By měl odpovídat zvolenému tématu svatby. Ženy by neměly mít bílou barvu šatů či barvu světlejší, než je barva šatů nevěsty. Jinak to mají docela snadné. Stačí si vzít slavnostnější šaty (i kratší délky, ale decentní) případně kostýmek.

Špalír po obřadu

Špalír vytvářejí všichni svatební hosté. Od oltáře odchází za sebou v pořadí novomanželé, rodiče nevěsty, rodiče ženicha, svědci a za nimi následují další svatebčané.

Společné foto

Novomanželé stojí uprostřed, kdy nevěsta zaujme místo po pravici ženicha. Vedle každého z nich stojí jejich rodiče, dále pak svědci, prarodiče a další hosté řazeni tak, aby byli všichni na fotografii vidět.

Odjezd automobily

V prvním voze sedí nevěsta s ženichem, dále následují rodiče, svědci a další svatební hosté.

Zasedací pořádek na hostině

Rovněž usazení u svatební tabule má svá pravidla. Na nejčestnějším místě, tedy v čele stolu, sedí novomanželé, kdy je nevěsta po pravici ženicha. Ovšem pozor, rodiče nevěsty sedí vedle ženicha, rodiče ženicha pak vedle nevěsty. Dále sedí svědkové, vejdou-li se do čela a následují prarodiče. Pokud ne, usazují se jako první u křídla stolu. Vedle nich poté už sedí hosté, nejdříve blízká rodina a za rodinou pak přátelé a známí. Vždy se střídá pořadí žena, muž.

DOPORUČUJEME: Nevíte si rady s usazením svatebních hostů? Podívejte se náš plánovač zasedacího pořádku.

Zasedací pořádek při venkovní svatbě

Víte, jak usadit hosty ke svatební hostině?

V případě rozvedených rodičů mají přednost ti, kteří dceru či syna vychovali, nicméně je to již otázkou volby nevěsty a ženicha. Nastat může však i situace usazení dvou rodičů (rozvedení rodiče + nový partner). V tomto případě sedí novomanželé, rodiče nevěsty vedle ženicha a opačně, svědkové, a poté druhý rodič s novým partnerem na straně svého dítěte, prarodiče a další svatebčané. Jako hosté se nemusíte ničeho obávat. V poslední době jsou stále více oblíbené svatební jmenovky umístěné na stolech, každý tak přesně ví, kde je jeho místo.

Slavnostní přípitek

Přípitkem by měla zpravidla začít vlastní svatební hostina. Provést by jej měl významný účastník svatby, například tatínek nevěsty následovaný tatínkem ženicha, a poté jedním ze svědků. Svatební proslov by neměl být zbytečně dlouhý a nudný.

Jídlo v rámci svatební hostiny

By mělo být servírováno nejprve novomanželům, rodičům, svědkům a následně ostatním svatebním hostům.

První tanec novomanželů

Nejdříve tančí novomanželé spolu, poté s novými rodiči, se svými rodiči a dále s ostatními hosty.

Základní taneční kroky

První tanec patří sólu pro novomanžele

Svatební dary

Má na starosti obvykle otec nevěsty či jiná pověřená osoba. Mohou být předány v rámci srocování před svatbou, případně je můžete uložit na stůl pro dary určený. Osobně dary předávat nemusíte. Dar by měl být slavnostně zabalen a doplněn osobním přáním.

NÁŠ TIP: Načerpejte inspiraci pro tradiční i netradiční svatební dary.

Tipy na originální svatební dary

Svatební dar nemusíte novomanželům předávat osobně

Odchod hostů ze svatby

Hosté by se měli s novomanželi řádně rozloučit, poděkovat jim za pozvání na svatbu. Novomanželé by měli jako poděkování za účast na svatbě každého z hostů obdarovat svatební výslužkou. Tu si rovněž mohou brát hosté sami při odchodu ze svatby.

Loučení novomanželů

Na svatbě platí výjimka, že bez rozloučení se nemůže opustit místnost – novomanželé se v podstatě neloučí, mohou odejít kdykoli i bez rozloučení. Zmizí jako pára nad hrncem…

Pro článek se svatební etiketou byla využita doporučení od předního českého odborníka na etiketu, p. Ladislava Špačka.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.