Svatební oznámení – jaké vybrat a jaké zvolit texty?

Zasnoubili jste se a chystáte se vzít? Nedílnou součástí předsvatebních příprav je oznámit tuto krásnou a milou novinu svým nejbližším. Nejoblíbenějším způsobem, jak sdělit plány na svatbu své rodině a přátelům, je udělat to prostřednictvím svatebního oznámení.

Vybrat jedno konkrétní svatební oznámení ale často není jenom tak, existuje totiž nepřeberné množství různých designů a provedení. Navíc, kromě samotného stylu, barvy a formátu, je zapotřebí také rozhodnout, jaký text bude obsahovat. Abychom vám výběr svatebního oznámení usnadnili, v následujícím článku jsme pro vás připravili podrobný přehled nejčastěji pokládaných otázek a odpovědí.

Jaký zvolit text | Kdy vyrobit | Kdy oznámení poslat | Jak předat

Svatební oznámení z kvalitního papíru

Svatební oznámení z kvalitního papíru

Kdy a jak oznámit svatbu?

Ještě, než začnete rozesílat svatební oznámení, měli byste o svém úmyslu se vzít informovat své nejbližší, především rodiče. Ti by se měli o svatbě dozvědět osobně přímo od vás.

Samozřejmě by mělo ještě před samotnou svatbou proběhnout také seznámení vašich rodičů s partnerem či partnerkou, tedy za předpokladu, že vaši drahou polovičku ještě neměli tu čest poznat.

Pokud chcete zůstat věrni tradici a jste muž, měl byste před samotnou svatbou požádat rodiče o ruku jejich dcery.

Kdy poslat svatební oznámení?

Obecně se doporučuje je rozesílat oznámení dva až tři měsíce před samotnou svatbou. Je to zejména kvůli tomu, aby si mohli pozvaní hosté (ať již jen na obřad, nebo i na hostinu) s dostatečným předstihem zařídit na konkrétní termín volno, případně zažádat o dovolenou v práci.

Jaké informace na svatební oznámení patří?

Co by na svatebním oznámení chybět určitě nemělo:

 • Celé jméno nevěsty a ženicha
 • Datum a čas svatebního obřadu
 • Místo, kde se svatební obřad koná

Běžně se uvádí také adresy obou partnerů. To je důležité hlavně kvůli tomu, aby dotyčný věděl, kam poslat gratulaci ke svatbě nebo odpověď na pozvánku.

Svatební oznámení - vzor

Vzorová ukázka svatebního oznámení

Jak předat oznámení – osobně nebo poštou?

Osobnější je pochopitelně předání svatební oznámení z ruky do ruky, a to oběma budoucími novomanželi. Ne vždy je to samozřejmě možné, a to zejména v případě, kdy blízcí žijí poměrně daleko. Záleží na vás, pro jakou formu se rozhodnete, žádné striktní pravidlo neexistuje.

Asi nejjednodušším řešením je kompromis – tedy předat svatební oznámení osobně těm, kteří jsou „v dosahu“, těm ostatním je rozeslat poštou (případně v elektronické podobě e-mailem).

Cena svatebního oznámení

Pokud posíláte oznámení poštou, pokuste se alespoň obálky nadepsat ručně

Kde hledat inspiraci pro vytvoření oznámení?

Nejjednodušší je nechat se inspirovat přímo od přátel, kteří už mají svatbu za sebou. Svatební oznámení, která máte na památku uschovaná doma od svých blízkých, si totiž můžete doslova osahat, podrobně prohlédnout a načerpat bezprostřední inspiraci.

Dalším způsobem je prozkoumat internet, stačí dát do vyhledávače klíčové spojení „svatební oznámení“ a získáte obrovské množství odkazů, vzorů a zpracování v různých provedeních.

Na webových stránkách tiskáren, které se na tvorbu svatebních tiskovin specializují, bývají často umístěny také přehledné obrazové katalogy s jejich nabídkou předloh (případně nástroje na tvorbu svatebních oznámení online).

Kde si nechat svatební oznámení vyrobit?

 • Do it yourself neboli udělej si sám
  Pokud jste šikovní a kreativní, můžete si svatební oznámení vlastnoručně vyrobit. Podmínkou je samozřejmě i dostatek času, protože samotná výroba zabere poměrně hodně času. Je také zapotřebí mít možnost vytisknout si text na papír vyšší gramáže a zakoupit potřebné komponenty – kromě samotného papíru to budou stuhy, oboustranné samolepící pásky, třpytky, kamínky apod.

  Výhodou této cesty je pochopitelně skutečnost, že takové svatební oznámení bude originální, neokoukané a přesně podle vašich představ.

 • Kamenná tiskárna
  Další možností je zajít přímo do tiskárny, copy centra či kamenné prodejny, která má s tiskem svatebních oznámení zkušenosti.

  V tomto případě je výhodou přímá komunikace i možnost prohlédnout si oznámení „na vlastní kůži“. Tiskárny mají často k dispozici již hotová oznámení nebo tištěný katalog.

 • Online tiskárna
  Pokud není poblíž žádná kamenná pobočka nebo chcete ušetřit čas, můžete využít služeb některé ze společností, která se specializuje na výrobu svatebních oznámení online.

  Přímo přes webové rozhraní můžete zadat své požadavky a text. Prodejci často mívají na svých stránkách cenový kalkulátor s konfigurátorem, případně nabízejí možnost nechat si vyhotovit a zaslat zkušební tisk.

 • Drobnější prodejci
  Kromě velkých online tiskáren existuje možnost obrátit se na některého z drobnějších prodejců, namátkou uveďme například oblíbené virtuální tržiště zaměřené na rukodělné techniky – web Fler.cz.

  Výhodou je, že zde nabízené produkty jsou často originální a jen stěží naleznete ve svém okolí někoho, kdo by měl podobné oznámení.

 • NÁŠ TIP: Vyberte si dodavatele pro tisk svatebního oznámení ve vašem okolí.

  Kdy si nechat svatební oznámení vyrobit?

  Doporučujeme nechat zadat svatební oznámení do výroby s předstihem přibližně 3 – 4 měsíců, přestože samotná výroba trvá v průměru  10 – 14 dní. Pokud totiž s tiskem nebudete spokojeni, budete mít dostatek času na nápravu. Zároveň budete moci v klidu všechna oznámení předat či poslat. Stejný předstih si ponechte i v případě, kdy se rozhodnete vyrobit si oznámení svépomocí.

  Pokud jste z nějakého důvodu nechali tisk svatebních oznámení na poslední chvíli, některé firmy jsou schopné je vyrobit expresně během 1 – 2 dnů. Budete však muset počítat s navýšením ceny za tisk.

  Jaký formát oznámení zvolit?

  Kartička – podoba jednoduché kartičky, nejčastěji se jedná o obdélník nebo čtverec velikosti A6. Kartička může být potištěna z jedné či obou stran.

  Otevírací – otevírá se většinou podobně jako knížka, případně je rozevírací do obou stran.

  Kapsa – svatební oznámení je zasunuto do kapsy, která může být buď jednoduchá nebo různě zdobená. Další možností je, že oznámení obsahuje malou kapsičku, do které se vkládá například pozvánka ke svatebnímu stolu, a to v podobě samostatné kartičky.

  Skládací – provedení je v tomto případě různé, oznámení může být například složené jako leporelo.

  Puzzle – neobvyklá a zábavná forma, kdy má oznámení podobu puzzle umístěného ve stylově sladěné krabičce, dotyčný si tak musí oznámení sám poskládat. Jednoduché, ale originální!

  Atypické – například ve tvaru vějíře, vinylové desky apod.

  Z jakého materiálu nechat oznámení o svatbě vyhotovit?

  Volba vhodného papíru je velmi důležitá, protože ovlivňuje výsledný vzhled. Většinou se doporučuje zvolit gramáž použitého papíru v rozmezí 240 až 350 g/m2, aby byl dostatečně pevný.

  Papír může být bílý, barevný, lesklý, matný, s hladkou nebo porézní strukturou. Zatímco papír s hladkým povrchem je vhodný i pro vytištění například fotografie nebo obrázku, strukturovaný papír se pro tyto účely příliš nehodí právě kvůli nerovnostem.

  Svatební oznámení však nemusí být pouze papírové, může být klidně vyrobeno z dřevěné překližky s gravírovaným, vypalovaným nebo malovaným textem. Použitým materiálem může být ale klidně i březová kůra, látka s ručně vyšitým textem nebo dokonce sklo.

  Luxusní a originální svatební oznámení

  Luxusní a originální svatební oznámení s pečetí

  Jaký vybrat styl oznámení svatby?

  Zvolený styl svatebního oznámení by měl odpovídat samotnému stylu svatby jako takové. A to ideálně nejenom svým provedením, ale také použitým druhem písma či barevným odstínem.

  Pro tradiční svatbu se hodí jemné elegantní písmo, pro svatbu v romantickém duchu pak písmo podobající se tomu psanému rukou. V případě moderní svatby by měl být i vzhled oznámení moderní, a to včetně použitého fontu písma.

  Druhy svatebního oznámení:

 • Tradiční
 • Sázka na jistotu, má nadčasový vzhled, kterým se nikdy nic nezkazí

 • Originální, netradiční
 • Fantazii se meze nekladou, a tak existuje nekonečné množství originálních a netradičních svatebních oznámení, a to jak volbou formátu, tak i předávaných informací. Buďte kreativní!

 • Vtipné
 • Snoubenci, kteří mají smysl pro humor, mohou zvolit vtipné oznámení o svatbě, které pozvané zároveň rozesměje. Může obsahovat anekdotu či kreslený vtip.

 • S vlastní fotografií
 • Oznámení působí více osobně, pokud obsahuje také fotografii snoubenců, přičemž jaký charakter fotografie zvolí, již záleží na konkrétním vkusu.

 • Luxusní
 • Pro zhotovení je použitý luxusní papír nebo pergamen, písmo může být vyrobeno metalickými barvami a mít například speciální 3D efekt, kdy mírně vystupuje.

  Samozřejmě je možné oznámení dozdobit, nádech luxusu umocní aplikování kamenů Swarowski, perliček, štrasových spon, bižuterie apod.

 • Kreslená, malovaná
 • Pokud jste kreativní, můžete si oznámení sami namalovat a vámi vytvořený obrázek můžete předat tiskárně pro tisk na oznámení. V případě, že si na malování sami netroufáte, ale přesto byste chtěli kreslené motivy, zkuste si vybrat z již hotových motivů, které vám v tiskárně nabídnou.

 • Moderní
 • Je elegantní a zároveň jednoduché.

 • Krajkové
 • Působí velmi něžně a romanticky, má na sobě aplikaci v podobě krajky.

 • S kalendářem
 • Nejčastěji vypadá toto oznámení jako kartička s kalendářem, kde je zakroužkováno nebo tučně zvýrazněno datum sňatku.

 • Laserové
 • Jména snoubenců či další informace jsou vyrobeny za pomocí laseru, a to zejména do kovu. Přestože takové oznámení působí velmi elegantně, jeho cena je poměrně příznivá.

 • Vintage
 • Svatební oznámení ve stylu retro je v poslední době velmi populární, svým vzhledem vás přenese o několik desetiletí zpět.

 • Přírodní
 • Podkladový papír může svým designem imitovat dřevo (nebo může jít i o dřevo skutečné – např. dýhu nebo březovou kůru), pro přírodní přání jsou typické přírodní barvy motivy.

 • Rustikální
 • Svým charakterem se částečně překrývá s předchozím přírodním stylem, často bývá sladěné do odstínů hnědé a béžové, bývá dozdobené například jutovou stuhou či květy z pytloviny.

  Text na svatební oznámení

  Veškeré informace mohou být samozřejmě napsány formou romantického oznámení svatby:

  „Chceme dál společně žít, milovat se a ctít. Své ANO si řekneme dne … v … hodin … na … v…“.

  „X a Y oznamují, že se poprvé podepíší společným příjmením dne … v … hodin … na …v …“.

  „Do společného života zasněně vyplujeme a šťastnou plavbu nám můžete popřát dne … v … hodin … na … v …“.

  Oblíbené jsou na svatebních oznámeních také citáty, motta či úryvky básní. Uveďme namátkou alespoň několik příkladů:

  „Ne já, ne Ty, ale my.“

  „Tvůj domov je tam, kde je Tvoje srdce.“

  „Milovat a milován býti, je největší štěstí na světě.“ (Goethe)

  „Dávám Ti lásku z lásky, jen Tebe miluji. Nikdy nevezmu zpátky, co Ti dnes slibuji.“

  „Miluji život, protože mi dal Tebe. Miluji Tebe, protože Ty jsi můj život.“

  Kromě samotného obsahu je třeba také vybrat odpovídající font (vzhled) písma. Originálním řešením je napsat text na svatební oznámení vlastnoručně.

  NÁŠ TIP: Přečtete si náš článek o svatebních citátech vhodných na oznámení.

  Čeho se u svatebního oznámení vyvarovat?

  V předchozím textu jsme si nastínili, jaký druh informací se na svatební oznámení uvádí. Uveďme si ale ještě, čeho se naopak vyvarovat:

  • mylně nebo nepřesně uvedených faktických údajů (datum a místo svatby, jména snoubenců),
  • špatně čitelného textu,
  • příliš malého písma nebo přílišného množství textu,
  • podobného barevného odstínu písma a pozadí – opět zhoršuje čitelnost,
  • gramatických chyb,
  • přeplácanosti – méně i v tomto případě znamená více.

  Jak se liší oznámení a pozvánka ke svatebnímu stolu?

  Někdy si tyto dva pojmy pletou nejen ti, kteří svatební oznámení či pozvánku ke stolu obdrží, ale dokonce i samotná nevěsta s ženichem. V takových případech může docházet k nemilým situacím, kdy se někdo pozvaný pouze na obřad objeví i na slavnostní hostině.

  Jak to tedy vlastně je?

  Svatební oznámení informuje o konání svatby a zároveň zve na obřad. Pokud si dotyčného přejeme mít zároveň u slavnostní tabule, přikládá se k svatebnímu oznámení navíc pozvánka ke svatebnímu stolu. Případně ji může nahradit kartička, která zve až na večerní raut a zábavu. To je časté v případě, kdy je například samotná svatební hostina určena pouze pro úzký rodinný kruh.

  Každopádně je důležité, aby ten, kdo oznámení či další pozvánku obdrží, jasně věděl, kam je pozvaný a kam nikoliv. Jen tak se lze vyhnout nepříjemným trapasům. Jestliže jste dostali oznámení a nejste si zcela jisti pozváním, určitě je lepší se raději zeptat přímo snoubenců.

  K oznámení můžete rovnou přiložit harmonogram svatebního dne, aby svatebčané dopředu věděli, co a kdy se bude dít. Mohou v něm být i bližší informace o ubytování, zda bude k dispozici rozvoz domů a podobně.

  Cena svatebního oznámení – dají se sehnat levně?

  Před vytvořením svatebního oznámení si dopředu stanovte rozpočet, který chcete pro tuto položku svatebního rozpočtu vyčlenit. Pamatujte na to, že čím luxusnější provedení a použité materiály, tím vyšší bude také výsledná cena. Cena pochopitelně závisí i na tom, kolik oznámení se necháte zhotovit a jak na jeho výrobu budete spěchat. Menší počet vyjde levněji, při větším počtu kusů zase většinou obdržíte množstevní slevu.

  Mnoho lidí často zapomíná také na to, že něco stojí také obálka na svatební oznámení, a to zvláště v případě, pokud se nespokojíte s obyčejnou bílou. Pokud budete oznámení posílat poštou, musíte počítat i s cenou za poštovné

  Obálka na svatební oznámení

  Obálka na svatební oznámení

  Tiskárny si také většinou účtují poplatek za vytvoření grafického návrhu a za zkušební tisk. Na zkušebním tisku se ale rozhodně nesnažte ušetřit, jelikož právě jeho prostřednictvím zjistíte, jestli finální provedení odpovídá vašim představám a jestli je provedení opravdu kvalitní.

  Cenu může ovlivnit i způsob provedení textu, metalické barvy bývají obvykle o něco dražší. Do celkové sumy se pochopitelně promítnout i různé aplikace – stuhy a stužky, perličky, ozdobné kamínky a další.

  Cena za jedno svatební oznámení se pohybuje od 20 korun, nejčastěji je to však částka v rozmezí 20 až 50 korun. Horní hranice, kolik může jedno oznámení stát, ale v podstatě neexistuje.

  Jak ušetřit?

  Pokud máte velmi napjatý rozpočet, určitě se budete snažit co nejvíce ušetřit. Z kvality tisku a celkového provedení se však snažte neslevovat! Vždyť svatební oznámení je vedle prstýnků a fotografií jednou z „hmotných“ vzpomínek a jednou by vás finanční úspora v tomto směru pravděpodobně mrzela.

  Přesto existují způsoby, jak výsledné náklady snížit:

  • pokuste se co nejvíce oznámení předat osobně, úspora na poštovném může být značná,
  • tištěná oznámení můžete předat pouze nejbližší rodině, ostatním je rozešlete v elektronické podobě e-mailem,
  • poměrně vysoký příplatek bývá za různé aplikace (mašličky, nalepené krystaly aj.) – při určité šikovnosti můžete hotová oznámení dozdobit sami,
  • ušetřit se dá i na obálkách, pokud je pořídíte zvlášť, levně vyjdou například v případě objednání z Číny (ale pozor, dodací lhůta zde bývá poměrně dlouhá!).

  Na co ještě nezapomenout?

  Svatební oznámení by mělo svým provedením ladit se stylem svatby jako takové. A týká se to i barevnosti.

  Pokud budete mít svatební den zdobený do odstínů bílé a modré, také oznámení by tomu mělo svým vzhledem odpovídat.

  Také jmenovky na stůl, tištěný harmonogram svatebního dne a další podobné materiály by měly být vyvedeny ve stejném stylu jako svatební oznámení.

  Zavčas si oznámení raději ještě překontrolujte. Skutečně tam nejsou žádné chyby? Je z něj jasně patrné, kdo se bere, kdy a kde se bude svatební obřad konat? Zdá se to jako banalita, přesto se v předsvatebním shonu může stát, že nějaký základní údaj bude skutečně chybět nebo bude uveden nesprávně.

  Budete rozesílat oznámení poštou? Nezapomeňte si zjistit od svých přátel jejich aktuální poštovní adresy.

  Jestliže plánujete velkou svatbu, určitě stojí za zvážení nechat zhotovit i tzv. návratku pomocí které hosté svou účast potvrdí. Uděláte si tak snazší přehled o tom, kolik osob na svatbu pravděpodobně skutečně dorazí.

  Svatební oznámení po svatbě

  Proběhla vaše svatba v tajnosti nebo uzavřeném rodinném kruhu? Chcete dát širší rodině, přátelům, či kolegům z práce vědět o vašem sňatku? Rozešlete oznámení zpětně, a to například formou pohlednice, která bude vyrobena z vašich svatebních fotografií. V textu pak příjemcům radostnou novinu o tajné svatbě oznamte :).

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.