Rozpočet svatby – kolik stojí svatba aneb jak se finančně nezruinovat?
Svatební den je bez jakýchkoliv pochybností radostnou a výjimečnou životní událostí, kterou zamilovaná dvojice úředně potvrdí svou vzájemnou lásku a oficiálně vstoupí na společnou cestu životem.
Na druhou stranu se většinou rozhodně nejedná o levnou záležitost a v některých případech může dokonce citelně otřást rodinným rozpočtem na dlouhou dobu. Proto je vždy více než vhodné nastavit si finanční limit a umět si náklady na svatbu předem dobře spočítat.

Máte napnutý rozpočet svatby? Poradíme vám, kde ušetřit.
Stěžejní je stanovení finančního limitu
Rozpočet každé svatby je pochopitelně jiný, přičemž rozdíly jsou obrovské. Většina „klasických“ svateb se pohybuje v řádech vyšších desítek tisíc, ale jsou i takové, jejichž rozpočet sahá do mnohasettisícových hodnot, zároveň existují velmi skromné svatby, jejichž finanční limit je pouhých deset tisíc.
Snad každý si hned v začátcích předsvatebních příprav položí otázku, kolik bude právě ta jeho svatba zhruba stát. Aby nebyl novomanželský pár po svatbě nemile překvapen nebo se dokonce neocitl ve finančních nesnázích, lze jen doporučit si předem pevně určit finanční strop, do kterého by se měly veškeré svatební výdaje vejít.
NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o tom, kdo platí svatbu.
Při počítání toho, jaká bude přibližná cena svatby, je vhodné si nejenom vyčlenit vlastní finance, ale třeba zjistit, zda například rodiče budoucí nevěsty či ženicha, popřípadě další nejbližší, neplánují zamilovanou dvojici finančně podpořit. Poté bude zřejmé, z jak velkého balíčku peněz mohou partneři čerpat.
Budoucí novomanželé také mohou požádat svatební hosty o darování peněz místo hmotného svatebního daru. Nashromážděná částka často pokryje náklady na svatební hostinu a může zbýt i na případnou svatební cestu.

Nebojte se, kvůli svatbě prasátko rozbíjet nemusíte.
Orientační přehled jednotlivých položek
Jakmile mají snoubenci stanovený finanční strop, respektive částku, kterou mohou či chtějí za svou svatbu zaplatit, je na řadě rozepsat si podrobně všechny položky, za které budou platit. Vůbec nejdražší ze všeho bývá svatební hostina, respektive následovný raut pro svatební hosty, výslednou částku proto výrazně ovlivní především počet svatebních hostů.
Níže uvedené ceny svatebních položek je třeba brát jako velmi orientační, jedná se o ceny klasické svatby. Finanční strop totiž v postatě neexistuje.
NÁŠ TIP: Chcete si spočítat cenu své svatby? Využijte naši svatební kalkulačku.
Předsvatební přípravy
Svatební šaty pro nevěstu: 3.000 Kč až 30.000 (cena se liší dle toho, zda se jedná o šaty vypůjčené ze svatebního salónu nebo jsou šité na míru, kde cena stoupá úměrně s náročností střihu, ručně šitými aplikacemi a použitým materiálem)
- Doplňky pro nevěstu (šperky, obuv): 1.500 Kč až 5.000 Kč
- Svatební účes nevěsty: 1.500 Kč až 3.000 Kč
- Svatební líčení nevěsty: 1.000 Kč až 2.000 Kč
- Svatební kytice pro nevěstu, korsáže a ostatní květinové dekorace: 2.000 Kč až 8.000 Kč
- Svatební oznámení: 15 Kč až 50 Kč za 1 kus (k ceně je nutné přičíst poplatek za vytvoření návrhu ve výši cca 500 Kč)
- Svatební dekorace (výzdoba obřadní síně, místa svatební zábavy, aut): 2.000 Kč až 15.000 Kč
Svatební obřad
- Speciální doprava na obřad: 5 000 Kč za kočár tažený koňmi nebo limuzínu
- Pronájem místa konání svatby: 2.000 Kč až 20.000 Kč (v nejnižších cenových hladinách jsou běžné obřadní síně obecních úřadů, výrazně dražší jsou atraktivní hrady a zámky)
- Živá hudba během obřadu: 3.000 Kč až 8.000 Kč
- Snubní prstýnky: 2.500 Kč až 35.000 Kč (nejlevněji vyjdou jednoduché kroužky z chirurgické oceli, cena stoupá s využitím zlata, osazením drahými kameny, ale také s ohledem na náročnost provedení)
- Svatební focení: 5.000 Kč až 20.000 Kč (mimo jiné i dle rozsahu focení)
- Svatební videozáznam: 6.000 Kč až 20.000 Kč (opět dle rozsahu, dále i počtu použitých kamer a kameramanů)
Svatební hostina a zábava
- Svatební hostina: 700 Kč až 1.500 Kč na 1 osobu (dle počtu chodů, konkrétních pokrmů)
- Svatební raut (pouze jídlo): 500 Kč až 1.000 Kč na 1 osobu
- Hudba na svatbě (DJ nebo živá kapela): 3 000 Kč až 30.000 Kč
- Nealkoholické a alkoholické nápoje: 400 Kč až 1.000 Kč na 1 osobu
- Svatební dort: 2.000 Kč až 10.000 Kč (dle velikosti, použitých surovin, náročnosti zdobení)
- Výslužka pro hosty a cukroví či koláčky na svatbě: 300 Kč až 500 Kč za 1 kg
- Ubytování hostů: 500 Kč až 1.500 Kč na 1 osobu
- Zajištění svatební zábavy: 1.500 až 20.000 Kč (například profesionální fotokoutek stojí mezi 8 000 Kč a 10 000 Kč)
Po svatbě
Výměna dokladů: poplatky činí obvykle několika set korun, kdy se týkají se zejména ženy v případě změny příjmení po svatbě (například za řidičský průkaz 50 Kč, za cestování pas se strojově čitelnými údaji 600 Kč)
Svatební cesta 10.000 Kč až 100.000 Kč (dle způsobu dopravy, destinace, ubytování)
NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o tom, jaké doklady je třeba po svatbě vyměnit.
Uvedený výčet je skutečně orientační a může být doplněn ještě o další položky, kterými celkové svatební náklady mohou výrazně narůst. Patří sem například případná návštěva kosmetiky před svatbou, manikúra a modeláž nehtů, tvorba dalších svatebních tiskovin (jmenovek na stůl, svatebních novin), profesionální hlídání dětí na svatbě a zjištění jejich zábavy.
Některé páry také pořizují svatebním hostům dárky jako poděkování za účast na svatbě. Celková cena bude různá i v případě tzv. svatby na klíč. Vždy je tudíž zapotřebí si soupis nákladů upravit dle vlastních individuálních představ a požadavků.
Několik tipů, kterými lze ušetřit
Opravdu znatelnou finanční úsporu přinese snížení počtu pozvaných hostů, vůbec nejlevněji tudíž vyjde svatba pouze se svědky. Většina párů chce svůj svatební den sdílet se svými blízkými a kamarády, při omezeném rozpočtu proto musí šetřit na některých svatebních položkách.
Šikovné nevěsty zvládnou úpravu visáže samy, případně s pomocí kamarádek. Úsporu přinese také konání svatby ve vlastních prostorách, třeba formou populární zahradní party. Rovněž svatební výzdobu a tvorbu svatebních tiskovin lze při troše zručnosti zvládnout svépomocí.
Je však dobré si uvědomit, že jsou oblasti, ve kterých se přílišné škudlení nevyplatí. Kupříkladu se to týká svatebních fotografií, případně svatebního videa. K těm se totiž manželé s láskou vracejí i po letech, jelikož pro ně představují nejdůležitější vzpomínku na svatební den. Šetřit by se nemělo ani na snubních prstenech, kde by páry měly klást důraz (kromě vzhledu) také na výběr použitých materiálů a vysokou kvalitu zhotovení.
Komentáře (0)