Alkohol na svatbu patří, může ji ale pořádně prodražit
Otázku, jak vyřešit alkohol na svatbě, si položí snad každý zamilovaný pár, který se rozhodne stvrdit svou nehynoucí lásku před oltářem. A to dokonce i v případě, kdy jsou oba snoubenci zapřisáhlí abstinenti.
Není se čemu divit, vždyť pravděpodobnost, že také všichni pozvaní svatební hosté by nepili alkohol, je podobná jako výhra jackpotu v loterii.
Ještě mnohem těžší je však získat na položenou otázku správnou odpověď. V souvislosti s alkoholem na svatbě souvisí totiž také další otázky. K nim patří především to, jaký druh alkoholických nápojů zvolit, v jakém množství, případně také kde je pořídit. Téma „svatebního alkoholu“ tak zamotá hlavu mnoha párům chystajícím svatbu dokonce i bez toho, aby si sami nějakou tu skleničku dali.
Proč mít na svatbě alkohol?
Ne náhodou se o alkoholu říká, že odbourává zábrany. Právě alkoholické nápoje na svatbě, především pak v průběhu večera, dokážou podpořit zábavu a veselí svatebních hostů. Vždyť mnoho z nás se bez pozření hřejivé tekutiny ani neodváží na taneční parket, případně má ostych zúčastnit se svatebních her a kvízů.
Zkrátka a dobře, alkohol ke svatbě tradičně patří, sňatek zamilovaného páru je přece třeba řádně oslavit (a zapít). Navíc patříme k národům, kde se konzumace alkoholických nápojů těší poměrně velké oblibě, obzvláště na svatbách se tak s alkoholem počítá.
Proč nemít na svatbě alkohol?
Konzumace alkoholických nápojů s sebou nese pochopitelně také jistá rizika. Týká se to zvláště hostů, kteří neznají svou míru nebo mají tendenci si dát více skleniček, než kolik je vhodné. I jediný značně podnapilý host často dokáže pokazit svatební zábavu.
Alkohol a jeho, zvláště toho tvrdého, je navíc poměrně citelný zásah do svatebního rozpočtu, celou svatbu tudíž dokáže opravdu výrazně prodražit. A to především v případě, kdy se snoubenci rozhodnou pro zcela neomezenou konzumaci tvrdého alkoholu nebo neodhadnou množství tehdy, když si kupují alkohol na vlastní náklady.
Kompromisem jako zlatá střední cesta
Pokud nechcete být považovány svatebními hosty za „škrty“ a zároveň ani netoužíte po astronomickém účtu za alkohol na svatbě, je řešením zvolit určitý kompromis. Možností se nabízí celá řada.
Značně můžete uspořit tím, že se o zdroj alkoholu postaráte sami – ať již domácí pálenou slivovicí, vínem z vlastního vinohradu nebo výhodnou koupí (například u piva se vyplatí zakoupit přímo soudek, vyjde to mnohem levněji než pivo v lahvích). Jestliže se však svatební zábava neodehrává na soukromé zahradě, louce nebo třeba někde v přírodě, ale probíhá například v restauračním zařízení, nezapomeňte se na možnostech donést si svůj vlastní alkohol předem domluvit. Pokud to dotyčný podnik umožňuje, musíte navíc počítat s tím, že budete platit takzvané korkovné.
Co to korkovné je?
Jedná se o poplatek za vámi donesený alkohol. Jeho výše je velmi individuální, většinou se však platí určitá částka za každou donesenou lahev.
V případě, že budou alkoholické nápoje servírované, je výhodné se s obsluhou domluvit na určitém finančním limitu. Jakmile bude dosažen, dostanete upozornění a sami se rozhodnete, jestli jej ještě navýšíte nebo si od té chvíle budou svatební hosté další alkohol platit sami. Zabráníte tak velmi nepříjemnému překvapení v podobě astronomické sumy za tvrdý alkohol, který vaši hosté zvládli během svatebního večera vypít.
Další variantou je alkoholový bar. Na určeném místě, zpravidla poblíž rautového stolu, bude umístěna pestrá nabídka alkoholu, přičemž hosté se obslouží sami. Také tímto způsobem si jednoduše a jasně určíte finanční limit na alkohol. Svatebčané budou mít navíc stále přehled, kolik alkoholu k dispozici ještě zbývá.
Přesný odhad neexistuje
V souvislosti s alkoholickými nápoji na svatbě také vyvstávají dvě záludné otázky, a to jaký druh alkoholu na svatbu zvolit a kolik. Správné řešení neexistuje, protože nikdy nevíte, jak moc se zábava rozproudí a jestli ti, kteří normálně příliš nepijí, udělají ve váš velký den výjimku nebo naopak. Raději však vždy připočtete určitou rezervu navíc.
Při plánování svatby nezapomeňte také na přípitek při svatební hostině, někdy je zvykem i tzv. uvítací nápoj neboli welcome drink, který obdrží každý dospělý host při svém příchodu na svatební hostinu.
Hostům byste měli být schopni nabídnout od každého základního druhu něco, to znamená pivo, víno a tvrdý alkohol. Není na škodu při předání svatební pozvánky nenápadně vysondovat, jakým nápojům dává dotyčný přednost.
Roli hraje rovněž skutečnost, kolik svatebčanů plánuje po svatbě řídit, jestli budete mít domluvený jejich rozvoz nebo ubytování. Je totiž pochopitelné, že řidiči si alkohol odpustí. A nezapomínejte ani zohlednit roční období, v horkém létě bude zejména spotřeba piva pravděpodobně vyšší, hosté ale také ocení osvěžující míchané koktejly. Na zimní svatbu se pro změnu skvěle hodí rum, případně klasika v podobě grogu nebo svařáku.
Jestliže si stále nevíte rady, nebojte se zeptat svých blízkých, kteří již mají svatbu za sebou, na jejich zkušenosti. Určitě je dobré vědět, co se osvědčilo a co nikoliv, přátelé vám mohou také napovědět ohledně množství alkoholu.
Komentáře (1)
Ahoj, je tu někdo kdo měl tvrdý alkohol na svatbě? Četla jsem si o tom hodně na internetu a prakticky všude se to nedoporučuje protože se to hrozně prodraží.. je to trochu i náš případ. Nemáme uplně nízký rozpočet, ale vím, že tvrdý alkohol to rozhodně prodraží. Manžel by ho chtěl a mně se spíše nechce. Mohu se zeptat jak to probíhalo u vás a jaký alkohol jste na svatbě měli? Děkuji