Svatba – svatební průvodce pro nejkrásnější svatbu

Co je to vlastně svatba? Co všechno obnáší její příprava a jaký je její průběh? Přečtěte si souhrn všech nejdůležitějších informací, které byste měli o svatbě vědět, tak abyste si připravili nejkrásnější svatbu snů.

Svatba z pohledu úřadů a zákonů

Svatbou vstupuje dvojice do svazku manželského. Není to však „pouhé“ potvrzení vzájemné lásky, ale tento akt má také právní význam. V naší kultuře musí být manželství uzavřeno dobrovolně a se souhlasem obou snoubenců.

Předpokládá se, že vzniklý svazek bude trvalý, naplněný respektem k druhému a vzájemnou podporou. Manželé vytváří společnou domácnost a má se rovněž za to, že dojde k založení rodiny, tedy že se ve svazku narodí děti.

Uzavřením manželství navíc vzniká společné jmění manželů (pokud se dvojice nerozhodne jinak a neošetří tuto skutečnost v předmanželské smlouvě). Právy a povinnostmi v manželství se podrobně zabývá rodinné právo. Rovněž pro ukončení manželství je nutný právní úkon ve formě rozvodu.

NÁŠ TIP: Přečtete si náš článek, jak připravit vzor předmanželské smlouvy.

Co samotné svatbě předchází?

Na počátku jsou většinou zásnuby. Tato událost probíhá nejčastěji tak, že muž požádá svou vyvolenou o ruku a v rámci této slavnostní chvíle ji navlékne na prsteníček levé ruky zásnubní prsten. Od této chvíle se z dvojice stávají snoubenci a většinou také započnou se předsvatebními přípravami.

Partnery čeká celá řada úkolů. Je zapotřebí se domluvit na tom, jak bude jejich svatba vypadat, kolik se jí bude účastnit hostů a koho konkrétně pozvou. Musí se rozhodnout, kde se svatební den uskuteční, případně musí zavčas rezervovat volný termín.

Také je čeká zajištění různých svatebních dodavatelů, svatební výzdoby, hostiny, vytvoření a rozeslání svatebních oznámení, výběr a pořízení snubních prstýnků, svatebních šatů a obleku, kytice a různých doplňků.

Zavčas je rovněž nutné předložit na matrice dokumenty nezbytné k uzavření manželství. Jedná se především o občanský průkaz a rodný list.

Někdy jsou zapotřebí i další listiny (například úmrtní list předchozího manžela či manželky, rozsudek o rozvodu předchozího manželství a podobně). Je také zapotřebí nahlásit údaje obou svědků, bez jejich přítomnosti by totiž svatba proběhnout nemohla.

Civilní versus církevní svatby

V našich končinách se konají svatby civilní nebo církevní, přičemž z hlediska práva jsou obě tyto formy rovnocenné.

  • Civilní neboli občanský sňatek vede starosta, matrikářka či jiný představitel veřejné moci, který je oprávněn uzavírat manželství. Svatební obřad může proběhnout přímo na obecním obřadě, ale po domluvě i kdekoliv jinde. Výjimkou jsou vysvěcené náboženské stavby, kde se může uskutečnit pouze obřad církevní (tzv. svatba v kostele).
  • Církevní svatbu vede osoba oprávněná danou církví a koná se většinou v nábožensky významném místě. V případě křesťanství se tedy jedná o kněze a samotná svatba probíhá většinou v kostele nebo vysvěcené kapli.

Rozdělení svateb podle jejího charakteru

Svatby je možné dělit také podle jejich charakteru. Může se jednat o svatbu malou, velkou, hromadnou („ano“ si řekne při obřadu více párů, může jich být dokonce až několik tisíc, obvyklé to je například u členů Církve sjednocení reverenda Moona), v zastoupení (kdy jednoho ze snoubenců při obřadu nahradí někdo jiný, například kvůli jeho pobytu v zahraničí a podobně) utajenou svatbu (o chystaném sňatku neví ani nejbližší příbuzní a přátelé) nebo svatbu ve dvou, které jsou přítomni pouze svědci.

Rozdělení svateb podle zaměření svatby

  • Klasická svatba
    Tuto svatbu s největší pravděpodobností zažili rodiče či prarodiče snoubenců. Jedná se o klasickou svatbu, která je organizována tak, jak tomu bylo i v předchozích desetiletích. Odpovídá tomu harmonogram dne, výzdoba a nechybí ani oblíbené svatební tradice.
  • Honosná svatba
    Je pro ni typický vysoce elegantní až luxusní styl. Nevěsta má na sobě většinou nákladné svatební šaty z drahých látek, nešetří se ani na slavnostní výzdobě, samotná svatba se často koná na prestižním místě (například na zámku). Samozřejmostí je rovněž vytříbená gastronomie a také všechny další záležitosti se nesou v luxusním až aristokratickém duchu. Někdy se lze setkat také s označením „svatba ve stylu glamour“.
  • Rustikální svatba
    Pro rustikální svatbu jsou naopak charakteristické přírodní materiály – dřevo, sláma, kůra nebo třeba šišky. Nevěsta je většinou přirozeně a jemně nalíčená, má jednoduché šaty a mnohdy svatební kytici svázanou z lučních květin, případně květinový věneček do vlasů. Rustikální svatby se často konají pod širým nebem, na louce, v zahradě a podobně.
  • Lesní svatba
    Lesní svatba má pravděpodobně nejblíže k předchozímu rustikálnímu stylu. Také v jejím případě totiž nechybí přírodní materiály – šišky, dřevo, bobule, kůra, větvičky, divoké kvítí. Vyniká pak především svým místem, protože se koná přímo v lese nebo na jeho okraji, případně na příhodném palouku uprostřed lesního porostu. Nevěsta často vypadá takřka jako éterická lesní víla.
  • Boho svatba
    Boho svatby se vyznačují svým ležérnějším stylem, svatební dekorace sázení na jednoduchost a přírodní motivy, oblečení hostů je zejména pohodlné, nevěstu uvidíte pravděpodobně v krajkových šatech, ženicha pro změnu v jednoduché košili bez obleku, na nohách bude mít boty bez ponožek.
  • Svatba v boho stylu

    Svatby v boho stylu jsou hitem posledních let

  • Vintage svatba
    Svatba ve stylu vintage hodně čerpá z dob minulým, lze ji příhodně charakterizovat také slovem „retro“. Odpovídá tomu celkové provedení, svatební výzdoba, šaty nevěsty i oblek ženicha. Nevěstina svatební kytice je složená nejčastěji z tradičních růží, případně z pivoněk.
  • Folklórní svatba
    Průběh svatebního dne čerpá především z lidových tradic a z folklóru vůbec. Je tomu přizpůsobeno prostředí, kde se svatba koná (například stodola, moravská vinice), slavnostní výzdoba i veškeré doplňky a detaily. Není neobvyklé, že jsou nevěsta a ženich oblečeni v tradičních lidových krojích.
  • Exotická svatba
    Do této široké kategorie patří všechny neobvyklé a méně běžné svatby. Nemusí však jít pouze o sňatky uzavřené v nějaké exotické zemi, ale klidně také o svatební obřad, který respektuje tradici náboženského společenství, jenž není v daném kraji příliš rozšířené. Zkrátka se jedná o svatbu, která se od těch tradičních něčím silně vymyká.

Místo svatby

Doby, kdy si drtivá většina zamilovaných dvojic řekla své „ano“ v kostele či na obecním úřadě jsou již nenávratně pryč. Míst, kde se může svatební obřad, potažmo celý svatební den, odehrát, je prakticky nekonečné množství.

NÁŠ TIP: Vyberte si místo pro svatbu v našem katalogu dodavatelů.

Mezi velmi populární místa pro uzavření svatby patří zámky a zámecké parky či zahrady, hrady a hradní zříceniny, případně zajímavá a významná místa v krajině (skalní útes, ostroh, rozhledna, vyhlídka) nebo třeba pláž u moře.

Výjimkou již nejsou dokonce ani sňatky uzavřené pod vodní hladinou nebo naopak ve vzduchu, ať již v letadle, horkovzdušném balónu nebo třeba při seskoku padákem.

Průběh svatebního dne

Harmonogram a program svatebního dne může být pochopitelně různý, záleží přitom na mnoha okolnostech. Většinou je však možné rozdělit svatební den do následujících čtyř úseků.

  • Přípravy před obřadem
    Jedná se především o česání a líčení nevěsty, oblékají svatebního oděvu, upevnění vývazků, nazdobení aut, přesun na místo konání svatební obřadu.

  • Svatební obřad
    Obřad může mít různou podobu. Záleží mimo jiné na tom, zda se jedná o sňatek civilní či církevní, zda probíhá v interiéru nebo pod širým nebem. Snoubenci i svědci musí předložit doklady totožnosti, samotný obřad vede oddávací (kněz, starosta apod.), který má na starosti proslov.

    Dvojice složí svatební slib, oba postupně souhlasí se vstupem do manželství slůvkem „ano“, poté následuje výměna snubních prstenů a první novomanželský polibek. Na závěr je třeba se ještě podepsat do svatebního protokolu a potvrdit tím sňatek.

  • Svatební hostina v rustikálním stylu s květinovou výzdobou z pivoněk

    Svatební hostina v rustikálním stylu s květinovou výzdobou z pivoněk

  • Svatební hostina
    Po svatebním obřadu zpravidla následuje svatební hostina (ještě před ní se může konat svatební focení) u slavnostně prostřené tabule. Podle tradice sedí nevěsta s ženichem v čele stolu. Samotný oběd je většinou servírovaný a tvoří jej přípitek, překrm, polévka a hlavní chod.

    Na závěr se může slavnostně rozkrojit svatební dort, někdy se tento akt nechává až na odpoledne. Hostiny se mohou účastnit pouze nejbližší novomanželů, případně i ostatní svatebčané.

  • Svatební zábava
    Patří k nejveselejší části svatební dne, cílem je, aby se novomanželé i jejích svatební hosté dobře bavili a celý zbytek dne si skvěle užili. Vesměs nechybí něco dobrého k snědku (například ve formě rautových stolů) a alkohol. Právě zde je prostor pro první novomanželský tanec a různé svatební hry a tradice.

Svatební tradice

Svatebních tradic existuje celá řada. Některé z nich mají prastarý původ, jiné jsou naopak poměrně nové. Představme si zde stručně alespoň ty vůbec nejznámější a nejběžnější.

  • Něco starého, nového a půjčeného
    Tato tradice se týká nevěsty. Ve svatební den by totiž měla mít něco starého, nového a půjčeného. Někdy se místo půjčeného říká také modrého (bývá to nejčastěji podvazek), případně se přidává ještě něco darovaného. Staré symbolizuje původní život, nové budoucnost, půjčené má zaručit štěstí, modré je symbolem čistoty a věrnosti, darované se uchovává jako vzpomínka na svatební den.
  • Elegantní podvazek s modrou mašličkou

    Modrý může být například podvazek

  • Rozbíjení talíře
    Střepy podle pověry přináší štěstí, jejich společné uklízení pomocí lopatky a smetáčku má zároveň prověřit schopnost novomanželů dobře spolupracovat. Tato tradice má velmi starý původ, zvuk tříštícího se talíře měl totiž údaje také odehnat zlé duchy a zajistit novomanželům spokojené manželství.
  • Jedna polévka, jedna lžíce
    Také s touto svatební tradici je možné se běžně setkat a často vyvolává všeobecné veselí. Novomanželé mají totiž pouze jeden talíř s polévkou a jedinou lžíci, kdy mají za úkol se krmit navzájem. Často mají také kolem krku společně uvázaný velký ubrus a lžíce bývá nezřídka děrovaná. Tento zvyk symbolizuje skutečnost, že dvojice je si v manželství rovna a vše by měla sdílet, a to rovným dílem.
  • Házení svatební kyticí
    Jde o další prastarý obyčej, podle kterého se svobodná dívka, jež kytici chytí, do roka rovněž vdá. Nevěsta hází svatební kytici za sebe do míst, kde se shromáždí všechny svobodné ženy, které touží po vdavkách.
  •  „Únos“ nevěsty
    Nevěsta je někdy v průběhu svatební zábavy „unesena“ na neznámé místo a úkolem ženichem je nejenom si vůbec všimnout toho, že jeho milovaná zmizela, ale samozřejmě ji musí také najít. Většinou má i povinnost zaplatit výkupné za to, aby nevěstu získal zpět.

A co vy, už máte představu, jak bude vaše kouzelná a originální svatba vypadat?

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend