Rustikální svatba – jaké využít dekorace pro svatební výzdobu?

Popularita rustikálních svateb v poslední době roste. A není se čemu divit, rustikální styl svatby působí neotřele, originálně a jsou oblíbené nejen mezi milovníky přírody.

Název tohoto druhu svateb je odvozen od anglického slova „rustic“, které lze přeložit jako „obyčejný“ nebo „prostý“. V praxi se tak jedná o na první pohled minimalistickou, avšak velmi propracovanou svatbu plnou neořelých, převážně přírodních dekorací. Často se tak mluví o tzv. přírodní svatbě.

Dekorace na rustikální svatbu

Na rustikální svatbě doporučujeme využít netradičních dekorací jako například sukulentů

Svatení místo pro rustikální svatbu

Právě volba vhodného místa je do značné míry určující pro správné kouzlo rustikální svatby. Vzhledem k charakteru tohoto stylu svatby se pro konání nehodí příliš moderní nebo luxusní prostory.

Pokud je to tedy jen trochu možné, situujte svůj svatební den mimo město, tedy do lesa, na louku, do přírody nebo na venkov. Nádherné a nezapomenutelné rustikální svatby bývají ty, které se odehrají například v malebné vesničce, v letních měsících je skvělým místem rozlehlá zahrada, v případně deštivého počasí poslouží stodola nebo sýpka.

Z dalších míst vhodných pro konání rustikální nesmíme zapomenout ani na romantické vinice jižní Moravy, ovocné sady, venkovské statky, mlýny, farmy, může se ale také konat v prostorách zříceniny středověkého hradu, starého kláštera či přímo uprostřed přírody. Pokud kvůli dostupnosti přece jen zvolíte městské prostředí, určitě stojí za zvážení například park, kde můžete uspořádat svatební hostinu například formou pikniku.

Dekorace vhodné pro rustikální svatební výzdobu

Na rustikální svatební dekorace se specializuje celá řada kamenných i internetových prodejen, stejně tak i mnoho svatebních agentur. Zároveň je však možné jednoduše a levně využít rozličných „pokladů z půdy“ a z bazaru – starou singrovku po babičce, zrezivělý řetěz pro zavěšení harmonogramu svatebního dne, balíky slámy, staré sudy, prkna a další dřevěné dekorace.

K rustikální svatbě patří především přírodní barvy, nejoblíbenější jsou různé odstíny hnědé, šedé, béžové, bílé a zelené. Z materiálů dominuje dřevo, kov a sklo, žádané jsou rovněž lněné a krajkové látky.

Také šaty samotné nevěsty by měly mít spíše jednoduché než princeznovské, skvěle vypadají právě lněné šaty s lidovými motivy, případně boho svatební šaty. I ženich by měl být s nevěstou sladěný, moderní oblek, proto zanechte ve skříni a oblečte ženicha pouze do košile bez saka.

Zasedací pořádek boho svatba

Také rustikální svatební tabule pro svatební hostinu by měla být zdobená v podobném duchu. Broušené vázy lze nahradit zavařovacími sklenicemi s lučními květy, na drobné občerstvení se hodí dřevěné tácky s gravírovanou nebo vypalovanou výzdobou. Nezapomeňte ani na osvětlení, stačí obyčejné svíce, čajové svíčky, ale moc hezky vypadají třeba i rozvěšené lucerny a žárovičky s teple bílou barvou.

K rustikální svatbě se hodí rovněž krajka, jutové běhouny, stuhy a stužky, případně jakékoliv dřevěné prvky – špalky místo židlí, harmonogram nebo jmenovky na stůl vyvedené na březové kůře, dále proutěné košíky a misky, dýně, šípky, ořechy, šišky, z živých květin atmosféru krásně podtrhnout voňavé šeříky, luční kvítí nebo třeba levandule.

Vyzdobené svatební židle

Jemná slavobrána se žárovkami

Dřevěné sudy na svatbě

Zajímavý patrový svatební dort s větvemi

Skleněná tabule pro uvítání svatebních hostů

Svatební brána

Dřevěné dekorace pro venkovní vintage svatbu

Slavobrána se závěsy

Svatba ve stodole

Dekorace na listopadové svatbě

Lesní svatba

Svatební hostina v lese

Svatba v lese

Dřevěný rozcestník na svatbě

Cedule na svatbě

Svatební šaty v boho stylu

Svatební výzdoba stolu na hostinu

Mech a šišky na svatební hostině

Svatba ve všední den

Patrový dort položený na dřevěném masivu

Svatební zákusky na barelu

Barel s občerstvením

Svatební kytice v dýni

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.