Svatební výzdoba – načerpejte inspiraci pro vaši svatbu

Každá svatba je jedinečná. Jednotlivé svatby se od sebe vzájemně odlišují mimo jiné svým charakterem a stylem, termínem a místem konání svatby, ale i počtem svatebních hostů a celkovou okázalostí. Přesto však mají snad všechny svatby jedno společné, a tím je právě svatební výzdoba.

Není divu, vždyť právě vhodně zvolené dekorační prvky propůjčí svatebnímu dni tu správnou atmosféru.

Svatební výzdoba stolu na hostinu

Výzdoba svatebního stolu – místo klasických bílých ubrusů vyzkoušejte ty jutové

Místa, kde by svatební výzdoba chybět neměla

Volba a konkrétní způsob provedení svatební výzdoby je pochopitelně velmi individuální záležitostí. Přesto však existují čtyři základní oblasti, ve kterých nechybí dekorace snad na žádné svatbě, a to bez ohledu na jejich styl.

Výzdoba místa svatebního obřadu

V případě církevního svatebního obřadu odehrávajícího se nejčastěji v kostele nebo vysvěcené kapli by neměla chybět výzdoba oltáře, před kterým si nevěsta s ženichem řeknou své ano.

Slavnostní atmosféru dokáže podtrhnout květinová výzdoba, zapomenout by se nemělo ani na vhodný ubrus. Jestliže jsou v prostorách lavice, většinou se zdobí jejich okraje směrem do uličky, nejčastěji se používají stužky, mašle, případně i menší vazby z živých nebo umělých květin.

Obdobná výzdoba se dělá rovněž v případě civilního obřadu, ať již na obecním úřadě, na zámku, na hradě nebo v jiných podobných prostorách. Celý sál je vhodné vyzdobit jak květinami, tak i dalšími dekoracemi ladícími s celkovým stylem svatby.

Ústředním bodem svatebních obřadů pod širým nebem bývá svatební brána, tedy ozdobný oblouk, kterým podle tradice nevěsta s ženichem symbolicky vstupují do nové etapy svého života.

Svatební brána

Svatební brána může být hojně dekorována květinami

Výzdoba slavnostní tabule

Po samotném svatebním obřadu a společném focení obvykle svatebčané usednou ke slavnostní tabuli. Pro její výzdobu platí především jednoduché pravidlo říkající, že by měla stolování všech přítomných zpříjemnit, nikoliv znesnadnit.

Uplatnění zde naleznout květiny, často v podobě menších vazeb rozmístěných ve vázách nebo sklenicích, drobná přízdoba – konfety, barevné kamínky ze skla, okvětní lístky, zrcátka nebo například svíčky.

Samozřejmostí by mělo být překrytí stolů slavnostním ubrusem, pro jeho doplnění se hodí středová ubrusová šerpa. Již dávno se nemusíte držet klasických bílých ubrusů, ale můžete vyzkoušet například jutové ubrusy s krajkou, které se hodí k přírodním svatebním motivům.

Většinou jsou dekorovány i židle, které by měly mít sladěné potahy židlí, ale také různé mašle, stužky a svazečky květin.

Květinami nazdobené svatební židle

Výzdoba sálu nebo prostor, kde se koná večerní zábava

Svatební večer a zábava se odehrávají nejčastěji v poměrně velkém sále, kde nechybí ani taneční parket a pódium pro živou kapelu. Mnohdy se proto může zdát vyzdobení tak rozsáhlých prostor jako pořádný oříšek. Není však třeba se toho obávat.

Doporučit lze především závěsné stropní dekorace, který prostor krásně zaplní. Taková výzdoba je poměrně jednoduchá, ale dokáže zcela proměnit ráz místnosti. K oblíbeným stropním a nástěnným dekoracím patří i závěsné svítící řetězy, velké papírové dekorace, barevné svítící koule, větší množství nafukovacích balónků.

Pokud je třeba prostor nějak opticky zmenšit nebo rozdělit na více částí, udělá tuto službu například rozkládací svatební paravan. Ten může zároveň sloužit k umístění fotografií z dosavadního společného života novomanželů, ale lze na něj i připevňovat svatební přání od hostů.

U venkovních svateb je vhodné zvážit možnosti osvětlení, jelikož je více než pravděpodobné, že se svatební zábava protáhne do pozdních nočních hodin. Romanticky působí například lucerny, svícny, žárovky, lampiony a lampičky.

Svatební hostina v lese

Žárovky dokáží navodit romantickou svatební atmosféru

Výzdoba svatebních aut

Aby bylo na první pohled jasné, že se jedná o svatební kolonu svatebčanů, je zvykem nazdobit také svatební auta. Většinou se umísťují svatební dekorační prvky na kapotu, zpětná zrcátka a kliky od dveří. Dříve se jednalo zejména o mašle, květinové věnce a srdce.

Dříve se na kapotu auta nevěsty umisťovala panenka, na kapotu auta ženicha pak svatební cylindr. Pokud vám i tento svatební zvyk přijde zastaralý, tyto dekorace nevyužívejte, přece jen je to jen a jen vaše svatba!

Dnešní moderní svatby využívají spíše přírodních materiálů, kytice na kapotu a kliky dveří se váží v ležérnějším stylu. Prostě i zde dbejte na to, aby vše ladilo a bylo přesně podle vašich představ.

Výzdoba svatebního auta

Ani vyzdobený automobil nemusí vypadat nevkusně

K dostání jsou také dekorační samolepky na zadní sklo a „falešné“ SPZ, kterými se dočasně přelepí běžná SPZ. Někdy se také za auto připevňuje svazek prázdných plechovek, které vydávají při jízdě hlasitý řinčivý zvuk.

Výzdoba na svatbu podle charakteru

Kromě „klasické“ svatební výzdoby si na svatbách postupně nacházejí své místo také nové trendy. K těm, které jsou v současnosti pravděpodobně vůbec nejvyhledávanějším, patří následující dekorační prvky.

Moderní dekorační prvky

Pro moderní svatební výzdobu je typické zejména to, že je působivá a upoutá pozornost všech svatebních hostů. Navíc se dobře vyjímá také na svatebních fotografiích. Náleží sem například svítící dekorační prvky – velmi žádaná jsou například svítící písmena.

Svítící písmena na svatbu

Svítící písmena poslouží nejen jako svatební dekorace

Mohou být malá, kdy se z nich sestavují celá slova nebo i věty. Efektní jsou také ta velká, kde se většinou (i s ohledem na velikost písmen) volí iniciály křestních jmen nevěsty a ženicha. Písmena pak mohou sloužit jako svatební dekorace, ale také jako kulisy svatebního fotokoutku.

Mnohé svatební e-shopy nabízí rovněž speciální svítící řetězy, závěsy, opony či girlandy.

Přírodní dekorační prvky

V současnosti se objevuje styl vracející se k přírodě, který se odráží také v charakteru svateb. Roste počet těch, které svou inspiraci čerpají právě z přírody.

Jedná se například o svatby boho, rustikální, folklórní, lesní a jiné alternativní. K těm se dobře hodí právě prvky z přírodních materiálů – dřevěné, proutěné a slaměné komponenty, šišky, kaštany, větvičky s plody, chvojky, ale rovněž jutové stužky a provázky, snopy obilí, dekorace z mechu.

Mech a šišky na svatební hostině

Vyzkoušejte na své svatbě mechové dekorace

DIY dekorace

V současnosti jsou běžně dostupné nejrůznější komponenty, které slouží k vytvoření zcela originální svatební výzdoby. Snoubenci, případně nevěsta se svými kamarádky se tak mohou pustit do výroby vlastních a originálních svatebních dekorací. Výhodou je samozřejmě skutečnost, že výsledek bude přesně podle jejich přání. Zapotřebí je kromě materiálu a inspirace také určitá dávka šikovnosti a volného času.

V dnešní době je spousta možností, kde najít inspiraci pro svatební výzdobu na vlastní svatbě. Doporučit lze například návštěvu svatebního veletrhu, velkou studnicí inspirace je pak zejména internet, kde je možné projít si svatební magazíny, bazary, stránky typu Pinterest a také konkrétní nabídku specializovaných e-shopů.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend