30 tradičních i netradičních míst pro svatební obřad a svatební hostinu

Charakter místa pro svatební obřad a následnou svatební hostinu do značné míry určuje, jak bude celý svatební den probíhat. Právě okolní prostředí má stěžejní vliv na celkovou atmosféru svatby a doba, kdy se svatby konaly téměř výlučně na obecním úřadě nebo v kostele, je už naštěstí dávno pryč.

V současnosti existují takřka neomezené možnosti, jakým způsobem velký den „D“ prožít. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, do jakých míst tuto výjimečnou událost situovat, můžete načerpat inspiraci v našem článku.

Svatební místo pro obřad i svatební hostinu

Jaké místo pro svatební obřad a svatební hostinu zvolíte vy?

Tradiční svatební místa

 1. Úřad, radnice
 2. Nejběžnějším a stále nejvyhledávanějším místem pro svatbu je obecní úřad či městská radnice. Poplatky za tento obřad bývají zpravidla ty nejlevnější, nabízené prostory jsou více či méně reprezentativní. Pro většinu konaných svateb jsou však zcela dostačující.

  Jelikož se svatby na úřadě konají většinou v rychlém sledu za sebou, nebudete mít dostatek soukromí například na následné svatební focení, také u svatební výzdoby se budete muset většinou spokojit s tou, kterou vám na úřadě sami připraví.

 3. Kostel, kaple, klášter
 4. Svatební obřad v kostele má u nás dlouholetou tradici. Kostely, kaple a kláštery stále patří mezi nejoblíbenější místa pro konání svatby, a to zejména pro věřící novomanžele. Pro všechny věřící je sňatek na posvátné půdě výjimečný, a i přítomní hosté se většinou shodnou, že měla svatba v kostele nebývalý půvab.

  Sňatek v sakrální stavbě si však mohou dopřát za určitých podmínek i nevěřící, nejjednodušší cestou je vybrat si některý z odsvěcených kostelů, případně hradních či zámeckých kaplí (viz. náš tip č. 19).

 5. Hrad, zámek
 6. Hrady a zámky jsou velmi atraktivní lokalitou pro pořádání svateb, jejich romantické historické prostory dokáží rázem proměnit tento význačný den ve vskutku pohádkový zážitek. V areálu některých těchto památek je navíc možné uskutečnit i církevní sňatek. Nezřídka kdy lze v tomto dobovém prostředí prožít nejen samotný obřad, ale také hostinu, focení nebo dokonce celý svatební den včetně ubytování.

  Podmínky a poplatky se u jednotlivých památek liší. Většinou je ale třeba počítat s tím, že celý objekt nelze kvůli svatbě zcela uzavřít, a proto se zejména při focení v exteriéru nelze vyhnout kontaktu se zvědavými turisty. K velmi žádaným hradům a zámkům pro konání svatby patří například Hluboká nad Vltavou, Lednice, Loket, Bouzov, Mitrowitz, Karlštejn či Zámek Berchtold.

  Zámek Mitrowitz - svatební místo roku 2018

  Zámek Mitrowitz – výherce soutěže Svatební místo roku 2018

 7. Hotel, penzion, restaurace, hospoda
 8. Hotely a penziony patří v současnosti mezi vůbec nejvyhledávanější svatební místa. Ubytovací zařízení na vysoký zájem naštěstí pružně reagují zlepšující se kvalitou služeb i svatebním servisem. Dnes již není neobvyklé, že jsou schopni zajistit celou svatbu od obřadu přes hostinu až po ubytování svatebních hostů. Výjimkou nejsou ani takzvané svatby na klíč či pomoc svatebního koordinátora.

  V České republice existuje několik tisíc nejrůznějších hotelů a penzionů, z nichž značná část umožňuje uspořádání svatby v jejich prostředí. Snoubenci mají proto opravdu bohatý výběr a je pouze na nich samotných, zda se přikloní k luxusnímu moderně zařízenému pětihvězdičkovému hotelu se špičkovým wellness centrem nebo raději k rodinnému penzionu rustikálního stylu uprostřed malebné přírody.

  Oblíbenou volbou pro konání svatební hostiny jsou také restaurace a hospody. Někde si lze pronajmout pouze salónek, případně větší sál a terasu, jinde není překážkou ani pronájem celého objektu. Většinou závisí na konkrétní dispozici a kapacitě budovy. Samozřejmostí bývá slavnostní výzdoba, sestavení svatebního menu nebo zajištění kompletního cateringu. Často si lze domluvit doprovodný program, třeba tradiční rozbíjení talíře, zapůjčení děravé lžíce na polévku, případně uspořádání zážitkové degustace vín.

  V mnoha hotelích a penzionech jsou připraveni rovněž na svatební obřad, takže se svatebčané nemusí přesouvat. Mnohá z těchto zařízení mají vkusný stylový interiér či zahradu plnou romantických zákoutí, která k uzavření sňatku přímo vybízí.

 9. Kulturní dům, sokolovna
 10. Zajímavou volbou pro prožití svatebního dne je pronájem kulturního domu nebo sokolovny. Výhodou jsou především vysokokapacitní prostory, které pojmou bez problémů i větší počet svatebních hostů. A protože se obvykle pro účely svatby pronajme celý objekt, je také zaručeno naprosté soukromí. Nezřídka bývá součástí i venkovní dětské hřiště nebo zahrada s vyvýšeným pódiem a prostorem pro tanec a doprovodný zábavný program.

  V případě svatby v sokolovně či „kulturáku“ bývá obvykle veškerá organizace na bedrech svatebčanů, na druhou stranu mají vše ve své režii a mohou si vytvořit výzdobu, uspořádání stolů a vše ostatní přesně podle svých představ. Kdo si netroufá na řešení pohoštění svépomocí, může oslovit soukromou cateringovou firmu.

 11. Chata, chalupa
 12. Chaty a chalupy jsou často situovány v těch nejkrásnějších koutech naší vlasti, ať je to uprostřed kouzelných údolí, v blízkosti meandrů řek, vysoko v horách, hluboko v lesích nebo třeba na okraji romantického rybníčka.

  Pro účel svatby si lze často pronajmout celý objekt, což zaručuje dostatek soukromí a ničím neručené prožití svatebního dne. Kapacita objektů bývá různá a většinou nechybí ani možnost dalšího vyžití, kupříkladu koupání v bazénu, privátní sauna nebo sportovní hřiště.

  Svatební hostina v lese

  Svatební hostina v lese – ideální místo pro milovníky přírody

 13. Zahrada, pole, louka, les
 14. Vhodným místem pro ty, kteří si přejí svatbu v přírodě pod širým nebem, je pole, louka nebo les. Odehrát se zde může svatební obřad, následné focení a v neposlední řadě také svatební hostina. Nutno podotknout, že takový svatební den není úplně pro každého, protože je zapotřebí počítat s možnou nepřízní počasí, jistou mírou nepohodlí a poněkud náročnější organizací.

  Na druhou stranu, právě rozkvétající luční květiny, nekonečné lány zlatavého obilí či palouček schovaný uprostřed vzrostlého lesa, to vše jsou neopakovatelné přírodní kulisy, které dokáží proměnit tento den v naprosto výjimečný zážitek.

  „Soft verzí“ svatby pod širým nebem je prostředí zahrady, ať již soukromé nebo pronajaté. Obvykle je zde k dispozici větší zázemí, nechybí nedaleké toalety a není třeba řešit zdroj elektřiny nebo jiné ryze praktické záležitosti.

 15. Stodola
 16. Dnes velmi žádanou svatební lokalitou, která by před lety nikoho asi ani nenapadla, je stodola. Ta totiž splňuje veškeré nároky pro venkovskou svatbu na dosah přírody. Vesměs se nejedná o zaprášenou vesnickou stodolu, kde má děda zaparkované zemědělské stroje a kde babička skladuje nejrůznější harampádí.

  Většinou se totiž jedná o citlivě zrekonstruované nebo i nově postavené objekty v rustikálním duchu. Tato stavení mají obvykle veškeré potřebné zázemí, takže nic nebrání uspořádat celý svatební den na jednom místě.

  Stodoly se skvěle hodí pro rustikální a boho svatby

  Netradiční svatební místa

 17. Mlýn
 18. Ve mlýně můžete prožít prakticky jakoukoliv svatbu – boho, rustikální, zimní, ve stylu retro nebo třeba přírodní. V každém případě na vás čeká nanejvýš romantické stylové venkovské prostředí v těsné blízkosti vodního toku a přírody.

  Zajímavým tipem na svatbu ve mlýně je Strnadovský mlýn na Příbramsku, který je v dobrém dosahu z hlavního města. Nabízí vhodné prostory pro svatební obřad, hostinu i ubytování svatebčanů, nechybí ani zázemí pro děti a bohatý svatební servis dle požadavků snoubenců.

  NÁŠ TIP: Hledáte svatební místo ve svém kraji? Podívejte se do našeho katalogu svatebních míst.

 19. Farma (ekofarma), statek, zemědělská usedlost
 20. Svatba s vůní opravdového venkova. Asi tak by se dal ve zkratce popsat svatební den realizovaný na farmě, její ekologické variantě, na statku nebo chcete-li v zemědělské usedlosti. Tyto termíny se do značné míry překrývají, ale vesměs se jedná o objekt situovaný do venkovského prostředí v těsné blízkosti přírody.

  Většinou si zde mohou svatebčané vychutnávat opravdové soukromí, mnohdy nechybí romantický rybníček, louka, pastvina nebo obora s koňmi a dalšími zvířaty. Tato volba je tudíž tím pravým pro milovníky přírody a zvířat, kteří touží po rustikální svatbě v klidném prostředí daleko od ruchu velkoměsta.

 21. Pivovar
 22. Netradičním a zároveň bezpochyby atraktivním místem pro svatební obřad i hostinu je pivovar. Skýtá originální prostředí a jedinečný nezapomenutelný zážitek nejenom pro všechny milovníky zlatavého moku. Pivovary obvykle umožňují prohlídku a svatební focení přímo v prostorách, kde se pivo vaří, přičemž tento oblíbený alkoholický nápoj nebude pochopitelně chybět ani v rámci svatebního pohoštění.

  Zájem o svatební den v pivovaru je na vzestupu, a proto mnoho těchto zařízení po celé republice reaguje na poptávku tím, že nabízí i celou řadu doprovodných služeb od zajištění cateringu až po přípravu svatební výzdoby. Oblíbeným místem je proslulý Plzeňský Prazdroj, ale vyhledávané jsou také menší pivovary. Jako je třeba Pivovar z filmových Postřižin v Dalešicích na Třebíčsku, kde je možné strávit svatební den od samotného obřadu až po ubytování novomanželů i hostů.

 23. Zřícenina
 24. Zdaleka ne všechny historické památky se dochovaly do dnešních dnů v perfektním stavu, obzvláště z mnoha zámků, hradů a tvrzí zbyly pouze jejich kamenné ruiny. Ale i tyto zříceniny, které oplývají zvláštním a poněkud tajemným kouzlem, jsou již tradičně cílem mnoha turistů.

  Není proto divu, že také někteří snoubenci se rozhodnou na některé ze zřícenin prožít svůj svatební den. Samozřejmě závisí na stavu dochování konkrétní památky, často je obřad na zřícenině vlastně svatbou pod širým nebem, ale například party stan dokáže zajistit pohodlí i přes případnou nepřízeň počasí.

  K oblíbeným „svatebním zříceninám“ patří Zvířetice, Rabí, Okoř, Buben, Lichnice a mnoho dalších.

 25. Rozhledna, vyhlídka
 26. Rozhledny patří k vůbec nejnavštěvovanějším turistickým objektům u nás. Nejrůznějších rozhleden, vyhlídkových věží i vyhlídek je v naší vlasti neuvěřitelných několik set a stále se budují nové. Pohled na malebnou českou krajinu z výšky má zkrátka něco do sebe. Ale pozor, případná svatba na rozhledně určitě není pro ty, kteří mají závratě a strach z výšek.

  Přestože není sňatek uzavřený na rozhledně příliš obvyklý, zájem o toto netradiční místo je mezi snoubenci poměrně velký. Je však třeba si předem zjistit, jestli konkrétní rozhledna svatbu vůbec umožňuje. K těm, kde to reálné je, patří slavná Petřínská rozhledna v Praze, Langova rozhledna na Písecku, na Moravě pak třeba Rozhledna Vladimíra Menšíka u Ivančic.

 27. Horkovzdušný balón
 28. Výjimečným místem pro svatební obřad je horkovzdušný balón. Vašemu svatebnímu slibu sice nebudou přihlížet davy svatebních hostů, ale možnost říct si své „ano“ vysoko nad zemí v opravdovém nebi mezi oblaky tento malý nedostatek jistě vyváží. Kromě nevěsty s ženichem bývá v koši ještě oddávající, svědci a pochopitelně také pilot.

  Let balonem

  Pro ty, co se nebojí výšek, je ideální svatba v balónu

 29. Stezka korunami stromů Lipno
 30. Stezka korunami stromů na Lipně je vyhledávanou turistickou destinací, odkud můžete pozorovat malebnou šumavskou přírodu z ptačí perspektivy. Nechybí zde ani 40 metrů vysoká vyhlídková věž, ke které vede naučná a lehce adrenalinová stezka, k cestě dolů lze využít suchého tobogánu. A právě tato originální výšková atrakce se může stát i vašim svatebním místem. Nutno však podotknout, že není vhodná pro ty, kteří stojí raději pevně nohama na zemi…

 31. Svatba ve vinohradu
 32. Hitem posledních let jsou rustikální a boho svatby, ke kterým patří i ty konané ve vinohradu. Dech beroucí svatební den uprostřed vinic je nezapomenutelným zážitek pro nevěstu s ženichem i všechny přítomné hosty. Žádanou svatební destinací je například Vinařství Műhlberger v Jaroslavicích u Znojma. Úžasnou atmosféru v tomto případě dokonale doplní malebná jihomoravská krajina, prostředí rodinného penzionu, cimbálová muzika a ochutnávka tradičních moravských vín.

 33. Parník, loď
 34. Nikde není psáno, že svatba musí proběhnout na pevném povrchu zemském. Pokud hledáte originální místo pro svůj sňatek, ale přesto chcete vykročit do společného života suchou nohou, je potencionálním řešením některý z vodních dopravních prostředků.

  Přímo na plující lodi či parníku lze uspořádat celou svatbu včetně obřadu a hostiny. Svatební plavbu si můžete dopřát třeba po Vltavě, na Lipně nebo na Brněnské přehradě.

 35. Hvězdárna, planetárium
 36. Pro amatérské astronomy i opravdové romantiky je jako stvořená svatba konaná pod hvězdnou oblohou v planetáriu. Vesmírnou svatbu můžete zažít mimo jiné v Hvězdárně a planetáriu v Brně, kde nechybí místo vhodné pro svatební obřad, ale také netradiční prostředí, kdy se o dokonalé kulisy při svatebním focení postará projekce hvězdné oblohy.

 37. Ruiny kláštera
 38. Pokud chcete svatební obřad uspořádat v křesťanské památce, ale bojíte se přísných pravidel církevních svateb, můžete svoji svatbu uspořádat na místech, která nejsou vysvěcená (zrušené či nedostavěné kláštery, kostely, kaple).

  Mezi význačné sakrální středověké památky, které se do současnosti často nedochovaly ve své celistvosti, patří některé kláštery. Mají své zvláštní „genius loci“ a nemálo zamilovaných dvojic chce na některém z těchto tajemných míst zažít svůj svatební den.

  Jako svatební kulisy mohou sloužit například ruiny mohutného chrámu Rosa Coeli v jihomoravských Dolních Kounicích, nedostavěný gotický klášter Panny Marie v Panenském Týnci nedaleko Loun nebo rovněž nedostavěný paulánský klášter Kuklov v jižních Čechách.

 39. Sportovní hřiště
 40. Svatební lokalitou poněkud netradiční, v současnosti však již nikoliv raritní, je sportovní hřiště. Pokud jste sportovní nadšenci nebo máte k hřišti obecně blízký vztah a hledáte originální místo pro konání svatebního dne, může být právě sportovní areál trefou do černého.

  V naší zemi již proběhly svatby mimo jiné na fotbalovém, hokejovém, ragbyovém a volejbalovém hřišti, ale také na tenisovém kurtu. Oblíbené jsou rovněž „greeny“, tedy golfová hřiště. Jmenovitě uveďme alespoň Golf klub Hluboká nad Vltavou, odkud je úžasný výhled na tamní romantický zámek.

 41. Vlak
 42. Tato zpráva pravděpodobně nadchne všechny nadšence železnice. Věděli jste, že i ve vlaku můžete vstoupit do manželství a započít tak originálně svou společnou cestu životem? Svatba na kolejích se řadí bezpochyby k těm méně tradičním, ale rozhodně nemusí být pouze nereálným snem.

  Stačí si například pronajmout takzvaný svatební vlak a domluvit se na konkrétní trase, případně svatebních službách. Dokonce existuje možnost nechat si sestavit vlak podle vlastních požadavků, kdy si sami určíte, jestli bude tažen vlak moderní nebo historickou parní lokomotivou, zda necháte připojit barový či saunový vůz a podobně.

  Svatební focení u vlaku

  Svatba ve vlaku? Ani to není v dnešní době problém

 43. Sjezdovka, lanovka, lyžařské středisko
 44. Přestože probíhá většina svateb v teplejší polovině roku, nejsou ničím výjimečným ani opravdové zimní svatby. A kde jinde mít největší šanci prožít svatební den na sněhu než na horách? Říct si své „ano“ v zasněžené horské krajině je úžasným okamžikem, na který nevěsta s ženichem a svatebčané jistě nikdy nezapomenou.

  Svatební obřad si lze za určitých podmínek domluvit přímo na sjezdovce nebo na lanovce. V některých lyžařských střediscích jsou schopni zajistit i svatbu na klíč a zorganizovat celý svatební den.

 45. Letiště, hangár
 46. Svatební den situovaný do prostředí letiště je spíše výjimkou, přesto si našlo toto zajímavé svatební místo své příznivce. Svatba na letišti je skvělým zážitkem zejména pro milovníky letectví, rekreační a profesionální piloty či letušky.

  Samotný obřad může proběhnout pod širým nebem za doprovodu charakteristického zvuku vzlétajících a přistávajících letadel, v odletové hale nebo v hangáru s letadly.

 47. V sedle kola
 48. Cyklistika je jedním z nejpopulárnějších rekreačních sportů u nás. Seznámili jste se právě při vyjížďce na kole nebo vás láska k této sportovní aktivitě spojuje? Originálním způsobem, jak si navzájem slíbit lásku a věrnost, může být cyklistická svatba.

  Je jen na vás, jak svatbu na kole pojmete. Jestli na něm zvesela přijedete přímo k obřadu, společně usednete na dvojkolo, případně si přímo při jízdě na kole řeknete kouzelné „ano“.

  Jízdní kolo, zajímavá svatební dekorace

  Jízdní kolo nemusí sloužit jen jako svatební dekorace

 49. Zoologická zahrada
 50. Říct si „ano“ v neobvyklé společnosti exotických zvířat? Pro někoho tajný sen! V dnešní době ale již sen, který lze snadno proměnit v realitu, protože mnoho zoologických zahrad umožňuje svatební obřad přímo ve svém areálu. Svatbu tak může prožít přímo pod zvědavými pohledy žiraf, zeber, tygrů nebo třeba vlků. Některé ZOO nabízí kromě zajištění obřadu i možnost pronajmutí salónku, kde může proběhnout svatební hostina.

  Svatby se již konaly například v zoologických zahradách v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Táboře, Liberci nebo Safari parku Dvůr Králové.

 51. Industriální svatba v továrně
 52. Podobně jako historické památky mají i ty industriální neopakovatelnou atmosféru. Vskutku neotřelým místem pro svatbu může být například slavná pražská prvorepubliková továrna Pragovka, která skýtá velmi zajímavé a zachovalé industriální prostory a rozlehlé průmyslové haly.

  Prožít svatební den lze také v dalších architektonických skvostech, mezi které patří například Stará čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči nebo Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou.

  Svatba v tovární hale

  Svatba v tovární hale má neopakovatelnou atmosféru

 53. Skleník Mendlovy univerzity
 54. Hledáte dokonalé svatební místo bez ohledu na roční období nebo nepřízeň počasí? Může se jím stát Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, kde je hned několik nádherných míst pro svatební obřad. Výjimečné svatební fotografie mohou vzniknout například v tamním skleníku, který je plný exotických rostlin včetně orchidejí a kde můžete velice snadno nabýt dojmu, že jste se ocitli v opravdovém pralese.

 55. Nejvyšší česká hora Sněžka
 56. Říká se, že láska hory přenáší. A co takhle udělat to trochu jinak a slíbit si vzájemnou lásku na horském vrcholu? A když už na hoře, tak rovnou na té naší nejvyšší, na Sněžce. Vstup do manželství ve výšce 1.603 metrů nad mořem je sice spíše pro dobrodružnější povahy, ale určitě vám všichni potvrdí, že tento intenzivní zážitek za to to rozhodně stojí.

  Svatba na nejvyšší hoře Krkonoš má však určité limity – svatebčané se na vrchol dopravují lanovkou, která nemusí v případě nepříznivého počasí jezdit. Také pěší výšlap například ve vydatném dešti dá zabrat, navíc je nutné přesvědčit k túře i oddávajícího a svědky, kteří u obřadu nesmí chybět. Proto si svatbu na Sněžce raději pořádně promyslete :).

 57. Jaderná elektrárna
 58. Zdá se vám svatba v jaderné elektrárně jako čiré bláznovství? Pak vězte, že několik takových svateb se už ve skutečnosti událo. Doposud několik svatebních obřadů proběhlo přímo v těsném sousedství chladicích věží jaderné elektrárny Temelín a v roce 2018 se konal historicky první sňatek také v elektrárně Dukovany.

 59. Pod vodní hladinou
 60. Jestliže chcete svůj svatební den oživit o výjimečný adrenalinový zážitek, pak je svatební obřad uskutečněný pod vodní hladinou tou pravou volbou. Jedná se o originální svatební místo, které klade na snoubence a oddávajícího i určité nároky, bez potápěčských dovedností by to totiž zkrátka nešlo.

  V tomto případě je netradiční rovněž forma, kterou si řekne zamilovaný pár své „ano“. Vzhledem k prostředí není samozřejmě reálné toto kouzelné slovo vyslovit nahlas, místo toho proto poslouží cedulky, na kterých je napsáno. Dvojice může tento slavnostní okamžik sdílet se svatebními hosty například prostřednictvím obrazovek, ke svatební hostině se pak již usedá na zemském povrchu. V České republice se lze domluvit na „podvodní svatbě“ v některém z bazénů, posloužit může také i zatopený lom.

  Máte tipy na ojedinělá svatební místa i vy? Podělte se o ně s námi v komentáři.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.