Rozbíjení talíře a zametání střepů na svatbě – víte, jak na to?

Ke svatbě se váže celá řada nejrůznějších tradic a snad každý si vybaví alespoň některé z nich. K těm asi vůbec nejznámějším patří například házení svatební kyticí, sdílení polévky z jednoho talíře, nasazování chomoutu ženichovi, slavnostní rozkrajování dortu nebo třeba únos nevěsty

A zapomenout nesmíme ani na rozbíjení talíře a zametání střepů. Víte ale, jak tuto tradicí provést a k čemu slouží?

Rozbíjení talíře na svatbě

Rozbíjení talíře na svatbě – jaké jsou kořeny této tradice a kdo zametá střepy?

Jak rozbití talíře probíhá a odkud pochází?

I když se samotný průběh této oblíbené svatební tradice může regionálně lišit, její jádro zůstává většinou stejné. Samotného rozbití talíře se nejčastěji ujme personál restaurace nebo přímo její majitel, a to jako netypické slavnostní uvítání novomanželů při příchodu na svatební hostinu.

NÁŠ TIP: Podívejte se také na další svatební zvyky a tradice.

Nevěsta s ženichem vzápětí obdrží lopatku se smetáčkem a mají za úkol společnými silami střepy zamést. Někdy ještě upuštění a rozbití talíře předchází přípitek, kdy v jedné skleničce je alkohol, ale v té druhé se nachází obyčejná voda – a pokud si právě ženich vybere vodu, bude se prý po večerech zdržovat doma.

Střepy přinášejí štěstí

Střepy jsou od pradávna považovány za důležitý symbol s magickým významem. Ale zatímco třeba rozbité zrcadlo má znamenat sedm dlouhých nešťastných let, střepy z rozbitého talíře jsou naopak předzvěstí štěstí. Tento zvyk údajně sahá až do pohanských dob a provozovat jej měly už starogermánské kmeny. Pochopitelně však tehdy ještě nepoužívaly talíře porcelánové, nýbrž z vypalované keramické hlíny.

Rituál měl tenkrát důležitý ochranný význam. Talíř se většinou při dopadu na zem rozbije s hlasitým třeskem, a právě tento hluk měl mít schopnost odehnat všechny zlé duchy.

NÁŠ TIP: Svatební hosté by měli novomanželům jejich práci znepříjemňovat, a to opakovaným vysýpáním již zametených střepů, případně rozšlapáním střepů na ještě menší kousky.

Při zametání střepů na svatbě se také traduje, že ten z novomanželů, který má lopatku, bude mít v manželství navrch, zatímco ten se smetáčkem bude naopak „pod pantoflem“. Společné odklízení střepů má pak dotyčný zamilovaný pár prověřit v tom, jak dokáže spolupracovat.

Novomanželé by si dva střípky měli schovat, aby jim štěstí neuteklo.

Ať už na symbolický význam této tradice věříte nebo ne, určitě jde o rituál, který k svatebnímu dni neodmyslitelně patří.

Ohodnoťte článek

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! Určitě už máte v hlavě představu, jak by měl váš den „D“ vypadat.

I přesto si vám dovolujeme nabídnout e-book s 20 tipy, jak uspořádat svatbu tak, aby se z ní stala událost, na kterou budete všichni ještě dlouhé roky vzpomínat.

Pošlete odkaz na článek přátelům