function zobrazSkryj(idecko){ el=document.getElementById(idecko).style; el.display=(el.display == 'block')?'none':'block'; }

Rozbíjení talíře a zametání střepů na svatbě – víte, jak na to?

Ke svatbě se váže celá řada nejrůznějších tradic a snad každý si vybaví alespoň některé z nich. K těm asi vůbec nejznámějším patří například házení svatební kyticí, sdílení polévky z jednoho talíře, nasazování chomoutu ženichovi, slavnostní rozkrajování dortu nebo třeba únos nevěsty

A zapomenout nesmíme ani na rozbíjení talíře a zametání střepů. Víte ale, jak tuto tradicí provést a k čemu slouží?

Rozbíjení talíře na svatbě

Rozbíjení talíře na svatbě – jaké jsou kořeny této tradice a kdo zametá střepy?

Jak rozbití talíře probíhá a odkud pochází?

I když se samotný průběh této oblíbené svatební tradice může regionálně lišit, její jádro zůstává většinou stejné. Samotného rozbití talíře se nejčastěji ujme personál restaurace nebo přímo její majitel, a to jako netypické slavnostní uvítání novomanželů při příchodu na svatební hostinu.

NÁŠ TIP: Podívejte se také na další svatební zvyky a tradice.

Nevěsta s ženichem vzápětí obdrží svatební lopatku se smetáčkem a mají za úkol společnými silami střepy zamést. Někdy ještě upuštění a rozbití talíře předchází přípitek, kdy v jedné skleničce je alkohol, ale v té druhé se nachází obyčejná voda – a pokud si právě ženich vybere vodu, bude se prý po večerech zdržovat doma.

Spolupráce manželů při úklidu střepů na svatbě

Manželé musí při úklidu střepů spolupracovat

Střepy přinášejí štěstí

Střepy jsou od pradávna považovány za důležitý symbol s magickým významem. Ale zatímco třeba rozbité zrcadlo má znamenat sedm dlouhých nešťastných let, střepy z rozbitého talíře jsou naopak předzvěstí štěstí. Tento zvyk údajně sahá až do pohanských dob a provozovat jej měly už starogermánské kmeny. Pochopitelně však tehdy ještě nepoužívaly talíře porcelánové, nýbrž z vypalované keramické hlíny.

Rituál měl tenkrát důležitý ochranný význam. Talíř se většinou při dopadu na zem rozbije s hlasitým třeskem, a právě tento hluk měl mít schopnost odehnat všechny zlé duchy.

NÁŠ TIP: Svatební hosté by měli novomanželům jejich práci znepříjemňovat, a to opakovaným vysýpáním již zametených střepů, případně rozšlapáním střepů na ještě menší kousky.

Při zametání střepů na svatbě se také traduje, že ten z novomanželů, který má lopatku, bude mít v manželství navrch, zatímco ten se smetáčkem bude naopak „pod pantoflem“. Společné odklízení střepů má pak dotyčný zamilovaný pár prověřit v tom, jak dokáže spolupracovat.

Novomanželé by si dva střípky měli schovat, aby jim štěstí neuteklo.

Ať už na symbolický význam této tradice věříte nebo ne, určitě jde o rituál, který k svatebnímu dni neodmyslitelně patří.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.