Motýlek na svatbu – ano či ne?

Nejen nevěsta by měla být ve svatební den krásná, opomenout nesmíme ani samotného ženicha. Ten většinou sází na slavnostní oblek a nezbytnou kravatu.

Určitě ale stojí za zvážení i svatební motýlek, který působí slavnostně a lehce netradičně.

Motýlek na svatbu

Motýlka na svatbu můžete sladit s ženichovou korsáží

Nedejte na svatební pověry

Důvod, proč není svatební motýlek rozšířený natolik jako kravata, tkví pravděpodobně v pověrách. Traduje se totiž, že ženich by si motýlka na svou svatbu neměl brát, aby nebyl příliš „do větru a nevěstě takříkajíc neuletěl“. Dokonce se říká, že ani ostatní svatební hosté by si motýlka brát neměli, a to ze stejného důvodu, aby totiž zamilovaným novomanželům jejich láska a štěstí neuletěly pryč.

Pokud ale na podobné babské řeči nedáte, určitě stojí za to o motýlku na svatbu uvažovat. Dnešní módní trendy tomuto mužskému oděvnímu doplňku přejí a na trhu jsou k dispozici opravdu zajímavé kousky, které zaujmou na první pohled.

K jakému obleku si lze pánský svatební motýlek vlastně vzít?

Chtě nechtě zde musíme zabrousit do pro někoho nudné etikety. Právě k motýlku se totiž váží určitá pravidla.

Pánský motýlek je považován za formální a slavnostní módní doplněk, z toho důvodu patří především k velmi slavnostnímu obleku, konkrétně se váže hlavně k černému smokingu nebo fraku.

Ženich se správně uvázaným motýlkem

Pokud si motýlka vážete sami, dejte si na vázání záležet

Naopak, podle oděvní etikety by se neměl nosit k žaketu, který je z hlediska slavnostních obleků až na třetím místě v pořadí (právě po smokingu a fraku).

A aby to nebylo tak jednoduché, právě k těmto oblekům by se mělo jednat o motýlek, který se musí uvázat a který má navíc pouze černou, případně bílou barvu. Pokud vás tedy čeká opravdu formální svatba, motýlek se určitě vyplatí si vzít a zároveň dodržet předepsaný dress code.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o tom, jak uvázat motýlka.

Na druhou stranu, v dnešní době se tato etiketa nebere příliš vážně a mnoho mužů si motýlek oblíbilo a nosí ho i k oblekům méně formálním. V tomto případě je již možné přizpůsobit ležérnějšímu oděvu také vzhled konkrétního motýlka, vsadit na veselejší barvy a nebát se ani praktičtějšího připevňování pomocí gumičky nebo přezky.

Ženich v košili s motýlkem a kšandami

Pohodlný svatební outfit? Košile s kšandami a motýlkem

V poslední době jsou velmi trendy country, rustikální a boho svatby, tedy svatby v uvolněném a ležérním stylu, kdy ženich nemá oblek žádný, má na sobě pouze košili, kšandy a právě motýlka.

Variant pánských motýlků je celá řada

V současnosti nejsou na trhu pouze formální motýlci klasického vzhledu. Naopak, k dispozici je celá škála různých barev, designů, zpracování, i neobvyklých materiálů.

Na výběr jsou například saténoví motýlci nepřeberných barevných odstínů, motýlci kostkovaní nebo puntíkovaní. Opravdu zajímavě vypadá také vlněný a pletený motýlek, které se hodí k neformálním i volnočasovým pánským oblekům.

Kostkovaný svatební motýlek

Svatební motýlek nemusí být pouze nudný černý, zkuste zvolit například kostkovanou variantu

A zapomenout nesmíme ani na dřevěné motýlky, ty jsou totiž doslova hitem posledních let. Vyrobené jsou z různých druhů dřeva, mohou být jednoduché hladké nebo vypalované či s vyřezávanými ornamenty. Bývají také doplněny manžetovými knoflíčky či kapesníčky v podobném designu, takže dohromady tvoří opravdu poutavý a efektní vzhled.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.