Pánský svatební oblek pro muže – jaký vybrat?

Ruku na srdce, je to podobné i u vás? Zatímco budoucí nevěsty si obvykle objíždění svatebních salónů a výběr svatebních šatů užívají a nezřídka se k nim s nadšením přidají i jejich kamarádky, pro mnohé muže je pořízení svatebního obleku pouze povinností, bez které by to zkrátka nešlo.

Přesto může být volba vhodného oděvu příjemnou záležitostí dokonce i pro budoucí ženichy, vždyť v současnosti není nabídka omezena pouze na „nudné“ společenské obleky, ale druhů pánského svatebního oblečení je celá řada.

Pánský svatební oblek

Pokud preferujete klasiku, sáhněte po tmavém svatebním obleku, bílé košili a kravatě

Nesmrtelná klasika

Jestliže plánujete tradiční svatbu, která se obejde bez výstředností, pak je ideálním řešením tradiční pánský oblek, který je dostatečně slavnostní a formální. Navíc snad na světě neexistuje ženich, kterému by tento druh obleku neslušel. Není tak divu, že se jedná stále o vůbec nejoblíbenější volbu, po které sáhne nejeden muž.

Pánský svatební oblek se skládá ze saka a kalhot, které jsou ušity ze stejného materiálu a mají totožný barevný odstín. Někdy jsou tyto dva kousky oděvu doplněny ještě o odpovídající vestu. Pochopitelně nesmí chybět ani slavnostní košile, která by měla být světlejší než samotný oblek. Košile je pak ještě doplněna sladěnou kravatou. K obleku se hodí především kožené šněrovací polobotky. Svatební ponožky můžete vybírat spíše neutrální, aby nerušily vzhled obleku a nepřitahovaly pozornost.

Mimochodem, obleky neexistují pouze ve velikosti pro muže, ale v podobném duchu je možné pořídit rovněž chlapeckou nebo dětskou variantu. U malých svatebních hostů je však s ohledem na jejich pohodlí vhodnější vynechat sako, případně jej nahradit slušivou vestou či kšandami.

Alternativní varianty svatebního obleku pro ženicha

Mnoho pánů nemá k saku zrovna dvakrát vřelý vztah. Tento kus oděvu nepovažují za příliš komfortní a necítí se v něm úplně ve své kůži, v letních měsících v něm navíc bývá nepříjemně teplo. Pokud jste na tom podobně, lze vsadit na některou z variant bez saka. O možných řešeních jsme psali v samostatném článku – ženich bez saka.

Ženich bez saka

Ležerní svatba? Jde to i bez saka!

Nejen pro letní a venkovní svatby se výborně hodí oblek ve světlejším barevném odstínu. Pro někoho je černá a tmavě šedá barva obleku příliš fádní až „lehce pohřební“. V dnešní době však existuje nabídka obleků takřka ve všech myslitelných odstínech včetně modré, béžové, bílé, červené, hnědé, žluté a zelené.

Můžete se tak dokonale sladit s dominantní barvou vaší svatby a samozřejmě i s nevěstou po vašem boku. Dokonce je možné pořídit kalhoty a sako v odlišném barevném odstínu. V tomto případě však platí, že spodní část oděvu by měla být tmavší.

Místo kravaty si můžete vzít klidně i motýlka. Ten byl sice dříve striktně doplňkem k černému smokingu nebo fraku, v současnosti jsou však pravidla uvolněnější a tento módní kousek zažívá módní boom. Důkazem je rozmanitost designů a široká nabídka v kamenných i internetových módních obchodech.

Kompromisním řešením může být rovněž oblek, který má sako a zároveň i vestu. Ženich má díky tomu možnost po svatebním obřadu (nebo kdykoliv jindy) sako odložit, zároveň si však právě díky přítomné vestě zachová slavnostní vzhled.

Řešení pro netradiční svatby

Možná si kladete otázku, jak vybrat pánský oblek na svatbu, jestliže vás čeká svatba, která jde proti proudu? Odpověď je jednoduchá, v případě alternativní svatby žádná formální pravidla neplatí. Zapomeňte na svatební etiketu a vyberte si přesně takový oděv, po kterém toužíte a ve kterém se budete cítit dobře.

Hitem jsou například kšandy, vykasané rukávy u košile nebo třeba vyhrnuté nohavice. Nemusíte se bát ani bláznivých barev a originálních vzorů na látce. Klasický materiál lze nahradit například neuvěřitelně pohodlným lnem. V tomto případě mohou být ponožky výraznější, outfit můžete doplnit třeba o klobouk či slamák.

Vaší fantazii se prakticky meze nekladou, jen mějte stále na paměti, že byste měli ladit s nevěstou.

NÁŠ TIP: Přečtěte si článek o tom jak uvázat kravatu.

I u mužů hrají doplňky prim

Také pro ženicha platí, že svatební doplňky by měly být vkusně sladěné. V potaz by měl být brán charakter svatby jako takové, stejně jako styl a barva svatebních šatů nevěsty.

K nejvyhledávanějším doplňkům patří pochopitelně kravata, která může být dozdobena elegantní sponou. Kravatu může nahradit motýlek, v současnosti jsou velice populární nejen ty klasické látkové, ale rovněž méně tradiční dřevěné.

Motýlek na svatbu

Mezi velmi oblíbené svatební doplňky poslední doby patří svatební motýlek

Nezapomeňte na barevně odpovídající kapesníček složený v náprsní kapse a vhodný opasek ke kalhotám. Velice elegantním doplňkem jsou bezesporu manžetové knoflíčky, na výběr je nepřeberné množství různých motivů a provedení.

Nezapomínejte ani na pohodlí

Při výběru svatebního obleku zvažujte také na praktickou stránku. Konkrétní variantu včetně bot volte především s ohledem na počasí, respektive roční období. Důležitým faktorem je pochopitelně také místo konání svatby, ta venkovní v náročnějším terénu klade pochopitelně jiné nároky na oděv a zejména pak obuv.

Pokud vás netlačí svatební rozpočet a nemáte problém si připlatit, měli byste zvážit výrobu svatebního obleku na míru. Získáte tak perfektně padnoucí outfit, který vám vydrží po několik dalších let.

V případě, kdy jste naopak limitováni financemi, doporučujeme navštívit některou z půjčoven pánských obleků, kde vám rádi pomohou s výběrem střihu i materiálu.

Ať už si vyberete jakýkoliv oděv, měl by být vždy z příjemného materiálu a maximálně pohodlný tak, abyste se v něm cítili co nejlépe a svůj den si dokázali opravdu užít!

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend