Barva svatby – jaké barvy se k sobě hodí a jak je kombinovat?

Již v průběhu plánování svatebního dne a předsvatebních příprav je třeba si ujasnit styl svatby, její celkový charakter a v neposlední řadě také barevné odstíny, do kterých bude sladěná.

Z toho důvodu je vhodné vědět, které barvy se k sobě dobře hodí a u kterých je tomu přesně naopak. Jasné stanovení faktu, jaké do jakých barev se svatba „oblékne“, usnadní volbu dekorací, květin a dalších doplňků, které ke svatebnímu dni neodmyslitelně patří.

Barvy svatby

Víte, jak sladit barvu vaší svatby?

Vhodné a nevhodné barevné kombinace

Nejčastěji se objevuje názor, že by na svatbě měly převládat dohromady dvě až čtyři barvy.

Mělo by jít o takzvaně dominantní barvu, kterou doplňuje další, již méně výrazná barva (především co se týče její světlosti nebo kontrastu).

Další jedna až dvě barvy mohou být doplňkové, v ideálním případně volené z neutrálního barevného spektra. Jedná se například o bílou, šedou a béžovou. Tyto neutrální barvy mají výhodu, že je lze kombinovat se všemi ostatními barvami.

Jak konkrétní barvy sladit k sobě? Zde jsou příklady barevných odstínů, které se k sobě dobře hodí:

 • žlutá a šedá (lze doplnit bílou a smetanovou)
 • růžová a šedá (lze doplnit bílou a světle modrou)
 • červená a bílá (lze doplnit světle růžovou a hnědou)
 • pastelově fialová a šedá (lze doplnit bílou a světle růžovou)
 • modrá a bílá (lze doplnit světle žlutou a šedou)
 • zelená a bílá (lze doplnit zlatou a pastelově žlutou)

Na druhou stranu, příliš dobře nepůsobí kombinace těchto barev: modrá a oranžová, zelená a fialová, zelená a červená, žlutá a modrá.

Ale pozor, toto pravidlo platí především při zachování stejné míry sytosti obou odstínů. Pokud je jedna z barev výrazná a druhá velmi světlá či pastelová, mohou v některých případech vytvářet zajímavé a originální kombinace.

Družičky barevně sladěné s barvou svatby

Družičky vkusně barevně sladěné s barvou svatby

Aspekty, které vzít v potaz při výběru barev

Styl svatby
Zvolené barevné odstíny by měly ladit se stylem svatby. Kupříkladu k lesní svatbě se nejlépe hodí přírodní odstíny včetně mechově zelené, naopak okázalá zlatá by působila nepatřičně. Pro tradiční svatbu je zase dobré vsadit na osvědčené odstíny, konkrétně bílou, smetanovou a krémovou.

Mech a šišky na svatební hostině

Pro lesní svatbu se hodí sytě zelený mech

Roční období
V potaz by měli budoucí manželé brát i roční období, ve kterém se bude svatba odehrávat. A obzvláště to platí pro svatby konané venku pod širým nebem. Zima přímo vybízí k použití studených odstínů, léto je zase vhodné pro barvy teplejší a hravé.

Vlastní preference
Více než na módní trendy posledních týdnů by měli brát snoubenci ohled na vlastní vkus a preference. Rozhodně nelze doporučit udělat coby dominantní barvu právě tu, kterou mají budoucí ženich či nevěsta vůbec nejméně rádi.

Praktičnost
Jestliže touží nevěsta po šatech v netradiční barvě, je třeba brát v potaz fakt, že takové svatební šaty jen stěží sežene v běžném salónu a bude třeba nutné je nechat ušít na zakázku. Výrazně žluté šaty na svatbě odehrávající se v létě například na louce mohou pro změnu lákat obtížný hmyz.

8 nejběžnějších „barevných omylů“

Ne vždy se podaří sladit barvy tak, aby k sobě opravdu seděly. Čeho se při volbě svatebních barev vyvarovat a nač si dát pozor?

 1. Příliš mnoho barevných odstínů
  Na svatbách je často barev jednoduše příliš mnoho. Nejvíce patrné to bývá nejčastěji v případě slavnostní výzdoby svatební hostiny a výzdoby prostor, kde se svatební den odehrává. Záplava mnoha odstínů působí ve výsledku chaoticky a neuspořádaně, což je pochopitelně velká škoda.
 2. Příliš málo barevných odstínů
  Někdo se snaží být naopak velice striktní a vsadí pouze na jedinou barvu. Tu nesou prakticky všechny dekorace a další svatební prvky. Snaží se například o to, aby byly růžové květiny převázány růžovou stužkou a vloženy do vázy stejného odstínu. Ovšem také přemíra jednoho barevného odstínu nepůsobí vůbec dobře.
 3. Módní hit za každou cenu
  Někdy je snadné nechat se ovlivnit nejnovějšími barevnými módními trendy bez ohledu na vkus snoubenců a také na charakter dané svatby. Taková svatba pak může působit poněkud cize a neosobně, a to i pro nevěstu se ženichem. Ti by měli, kromě módních hitů, brát ohled také na další aspekty.
 4. Světle růžovo-modrá svatba

  Pastelové odstíny světle růžovo-modré svatby

 5. Pozor na sytost a světlost
  Jestliže je dominantní barevný odstín poměrně hodně sytý nebo tmavý, měl by být doplněn takovou barvou či barvami, které danou barvu odlehčí. Určitě není rovněž vhodné užití hned tří kontrastních odstínů společně, výsledný efekt není pro lidské oko ani trochu příjemný.
 6. Vyvarujte se „obligátním“ kombinacím
  Mnohé svatby jsou sladěné do osvědčených barevných kombinací – modré a bílé, červené a bílé, růžové a smetanové… Taková svatba sice vypadá jak z katalogu, ale ztrácí jakýsi osobní punc, není tudíž třeba se obávat přidat ještě další (doplňkové) barevné odstíny nebo klasickou kombinaci ozvláštnit (například zkusit místo bílé využít světlou šedou či béžovou barvu).
 7. Také detaily jsou důležité
  Je škoda, když jsou na svatbě všechny prvky dokonale a vkusně sladěné, ale zapomene se na různé detaily. K těm patří například svatební tiskoviny zahrnující především svatební oznámení, pozvánky a jmenovky na svatební tabuli. Podobě to platí i v případě květin, s charakterem kytice pro nevěstu by měla ladit také korsáž pro ženicha a kytice určené pro družičky a maminky.
 8. Dojem mohou zkazit neladící prostory
  V potaz je třeba brát rovněž samotné místo, kde se odehrává svatební obřad, hostina a večerní zábava. Vše může být perfektně vymyšlené, ale celkový dojem umí zcela pokazit například dřevěné obložení sálu. Vždy je tudíž třeba přizpůsobit barvy také prostředí, kde se bude svatba konat.
 9. Vše není jen o barvách
  V neposlední řadě je třeba dávat pozor nejen na vzájemné kombinace barev, ale také na charakter samotných dekoračních prvků. To se týká například jejich motivů a vzorů (k ubrusu s pruhy se skutečně nehodí středový pás s puntíky), ale také použitého materiálu (k dřevěným rustikálním prvkům neladí plastové prvky).

A co vy, pro jaké barevné odstíny svatby se rozhodnete vy?

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.