Černá svatba – užijte si svatbu v černé

Dávno již odzvonilo dobám, kdy měla nevěsta takřka výlučně sněhově bílé šaty, zatímco ženich byl oděn zásadně v tmavém obleku. V současnosti se snoubenci nebojí sáhnout po pestřejších barvách, proto již béžové, modré, zelené nebo třeba žluté svatební oblečení snad nikoho nepřekvapí.

Přesto však stále existuje jedna barva, která je jakýmsi tabu a v souvislosti se svatebním dnem si ji dokáže představit skutečně málokdo. Hádáte správně, že se jedná o černou.

Černo-fialová svatební tabule

Nebojte se černých svatebních dekorací

Ani černé není třeba se obávat

Pokud se rozhodnete, že vaší dominantní svatební barvou bude černá, pravděpodobně se budete muset připravit na nepochopení ze strany nejbližších. Nejeden člověk vám bude nejspíše tvrdit, že černá není pro tuto událost vůbec vhodná, ba je tomu přesně naopak. Někdo si bude možná dokonce klepat na čelo s tím, že černá svatba musí být pouhý nepovedený žert.

Stačí se však proti těmto předsudkům obrnit, je to totiž jen vaše svatba a váš den „D“. Jestliže po černé svatbě oba skutečně toužíte, nenechte se o ni připravit. Černá svatba je výjimečná a můžete si být jistí, že i dřívější kritici budou nakonec okouzleni. Vždyť se říká, že je černý odstín úzce spojený s magií. Pravdou je, že s touto barvou se dá skutečně kouzlit a vytvořit zcela jedinečnou atmosféru.

Vysoké černé boty na podpatku

Sehnat černé boty již není v dnešní době žádný problém

Černá barva je vhodnou volbou mimo jiné pro vyznavače metalu, punku, stylu gothic nebo esoterických záležitostí a již zmíněné magie. Ale i pokud se vám tato barva velice líbí bez nějakého zvláštního důvodu, případně chcete jít proti proudu, pak hurá do toho…

Symbolický význam černé barvy

Černá je vůbec nejtmavší barvou, respektive z určitého hlediska ani není barvou v pravém slova smyslu. V naší kultuře, potažmo v celém západním světě, je vnímána poměrně negativně, kdy symbolizuje smrt, zkázu, tmu, smutek a zánik. Není tudíž divu, že je tradiční pohřební barvou. Bývá jí také přisuzována schopnost přinášet neštěstí, stačí vzpomenout pověru s černou kočku přebíhající přes cestu.

Černo-modrá svatební dekorace

Černo-modrá svatební dekorace

Je ale zapotřebí si uvědomit, že každá kultura přisuzuje konkrétní barvě poněkud odlišný význam. Jedná se tudíž o takzvaný kulturní konstrukt. To znamená, že jsou symbolické významy jednotlivých odstínů určeny zejména tím, v jakém prostředí vyrůstáme. Není bez zajímavosti, že v mnoha východních zemích je barvou smutku naopak bílá, zatímco černá znázorňuje spíše hojnost, plodnost, dobrou úrodu a dostatek.

Hnědo-černo-zelená dekorace svatebního stolu

Černo-zelená dekorace svatebního stolu

Černá barva a její kombinace s ostatními odstíny

Výsledný dojem z černé barvy odráží především skutečnost, do jaké míry bude tento odstín na svatbě zastoupen. Je jen na vás, zda se rozhodnete, že černá bude výrazně dominovat, bude kombinována s jiným odstínem, případně se stane pouze doplňkovou barvou, která bude přítomna spíše okrajově. To vše otevírá dveře širokému spektru možností, s černou se tak můžete dokonale „vyřádit“.

Černá má jednu úžasnou vlastnost. Protože je nejenže nádherně výrazná, ale zároveň se řadí k neutrálním odstínům, lze ji kombinovat téměř s jakoukoliv jinou barvou. Klidně tak můžete vytvořit kompromis a zkombinovat ji s některou z tradičních svatebních barev: čistě bílou, jemnou smetanovou nebo třeba romantickou krémovou. Je dobré si dávat pozor snad jedině na to, že se obecně nedoporučuje kombinování černé s dalšími velmi tmavými odstíny jiných barev. A příliš nebude ladit ani s hnědou.

Bílo-černý patrový svatební dort s růžičkami

Bílo-černý patrový svatební dort s růžičkami

„Svatba v černém

Jestliže nemáte odvahu na čistě černé šaty na svatbu, vůbec to nevadí. Můžete vyzkoušet například bílé šaty překryté černou krajkou, tyto dva odstínu budou vytvářet krásný výsledný kontrast. Další možnou variantou je použít černou pouze na doplňky, například na psaníčko, pásek, boty, vlasové ozdoby a podobně. Ženich to bude mít jednodušší, stačí totiž, aby si vzal černý svatební oblek. Případně může více upozornit na tuto barvu třeba tím, že přidá černou kravatu.

Květinovou výzdobu stejně jako kytici pro nevěstu, korsáž pro ženicha a vývazky je možné doplnit černou saténovou stužkou. K dostání jsou dokonce i růže v černém odstínu. Velice blízko mají k této barvě také některé odrůdy tulipánů, violek, petúnií nebo třeba kal. Ty sice nejsou čistě černé, ale mají velmi tmavou červenou nebo fialovou barvu.

Fakt, že černá barva na svatbě již není něčím naprosto ojedinělým, si můžete jednoduše ověřit. Stačí si prohlédnout nabídky svatebních obchodů a eshopů, rázem zjistíte, že mnoho z nich má černé svatební doplňky ve své nabídce. Bez větších problémů tak seženete kupříkladu černé nafukovací balónky, lampióny, girlandy, svíčky, skleněné kamínky, diamanty a konfety, organzu, stužky, krajkovou šerpu na stůl nebo třeba ubrousky a další svatební dekorace na svatební tabuli či výzdobu místa obřadu.

Černo-bílo-zelená svatební tabule

Černo-bílo-zelená svatební tabule

Černo-růžová dekorace svatební tabule

Černo-růžová dekorace svatební tabule

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.