Oblečení na svatbu – jak se obléci jako svatební host?

Svatba je jednou z nejvýznamnějších společenských událostí vůbec. Je třeba se na ni tudíž patřičně obléknout, což se netýká pouze samotné nevěsty s ženichem, ale i všech ostatních svatebčanů. I výběr vhodného oblečení na svatbu má však své zákonitosti.

Co si tedy obléct na svatbu, aby se svatební host cítil pohodlně a zároveň se nedopustil omylu v rámci svatební etikety? V následujícím článku si představíme základní pravidla, podle kterých byste měli volit konkrétní svatební oblečení.

Oblečení na svatbu jako host

Oblečení na svatbu by mělo být pro hosty zejména pohodlné, aby se cítili uvolněně

Svatební oblečení podle stylu svatby

Vůbec nejdříve, než pozvaný svatební host otevře svůj šatník nebo navštíví svatební salón či konfekci, je třeba si ujasnit, jaký bude celkový charakter svatebního dne. Tuto informaci zpravidla získá přímo od nastávajících manželů.

Půjde o skromnou svatbu pouze se svědky nebo o velkolepou a honosnou událost s účastí mnoha svatebčanů? Proběhne svatební obřad na vyhlášeném zámku, v kostele nebo na paloučku uprostřed lesa?

Právě styl svatby je stěžejní nápovědou, podle které lze zvolit vhodné oblečení. Pro klasickou svatbu jsou v případně dam vhodné elegantní šaty (pozor na příliš krátký nebo odhalující střih) doplněné sladěnými lodičkami a psaníčkem, pánové obvykle sáhnou po společenském tmavém obleku, světlé košili a kravatě či motýlku.

Alternativnější svatba (např. ve stylu boho), obzvláště ta pod širým nebem, obvykle žádá uvolněnější a spíše neformální styl oblečení. Šaty mohou být vzdušnější, módní doplňky rozvernější, lodičky na podpatku obvykle nahradí více pohodlná obuv, doporučit lze například baleríny.

Pánové mohou na takovou svatbu obléknout lehké plátěné kalhoty pastelového odstínu a sako vyměnit za vestu nebo velmi populární pánský svatební doplněk poslední doby – kšandy.

Ženich bez saka ve vestě

Pánové si mohou obléci pouze bílou košili doplněnou elegantní vestičkou a motýlkem

Oblečení podle ročních období

Výběr svatebního oblečení závisí pochopitelně také na ročním období. V nejteplejší části roku by si měly ženy vybírat šaty, které jsou ušity z jemnějších a vzdušnějších látek. Pro případ náhlého zhoršení počasí se mohou pojistit tím, že si s sebou na svatbu vezmou ještě nějakou další vrstvu – elegantní šál, sáčko či svetřík.

Ani muži na letní svatbě nemusí „trpět“, dobrou zprávou totiž je, že i pro pány existuje letní varianta společenského obleku. Je třeba hledat takový oblek, který není opatřen podšívkou. Také obuv není radno podceňovat, propocená chodidla nejsou dvakrát příjemnou záležitostí.

chladnější části roku je naopak třeba počítat s teplejším oblečením a více vrstvami. Svatební host, který zimu podcení, si pravděpodobně nejenže kvůli osobnímu diskomfortu svatbu takřka neužije, ale může si z ní odnést i ošklivé nachlazení.

Ženy by měly zapomenout na krátké šaty z lehké bavlny, která snadno profoukne. Doporučit lze naopak delší šaty z teplejšího materiálu, případně kostýmek. O pohodlí se postará elegantní huňatý kožíšek nebo vhodně zvolený společenský kabát. Pánové ocení oblek s podšívkou a kvalitní kožené boty.

Do kostela odhalená ramena nepatří

Svatební obřad v kostele nebo vysvěcené kapli se stále těší velké oblibě. Snoubenci si nejenže slibují lásku a věrnost přímo před Bohem, ale posvátné místo se zpravidla vyznačuje zvláštní až lehce mystickou atmosférou, která ještě více prohlubuje výjimečnost této události.

Pokud se svatební obřad odehrává v kostele (a dalších kamenných stavbách), je třeba počítat s tím, že v i horkých letních měsících bývá uvnitř poměrně chladno.

Dámské oblečení by navíc mělo respektovat církevní prostředí, vhodný je tak oděv s dlouhým rukávem, případně zakrytými rameny a pažemi, vyvarovat by se naopak měly minisukním, minišatům nebo hlubokým výstřihům.

Dámský oděv nesmí připomínat svatební šaty, výjimku mají děti

Dámy, pozor, vaše šaty by rozhodně neměly „trumfnout“ nevěstu. Pamatujte, že vybíráte šaty na svatbu jako svatební host. Z toho důvodu nejsou vhodné bílé, smetanové či krémové šaty, které svým střihem a provedením připomínají ty svatební. Pokud se tedy nedomluvíte nevěstou jinak.

Toto pravidlo také neplatí pro malé družičky, které se ve svatební den mohou proměnit v malé roztomilé princezny. Vždyť pro děti je svatba obrovským a mnohdy nezapomenutelným zážitkem na celý život.

Pro malé chlapce je v současnosti možnost výběru z pestré palety dětských svatebních obleků. Slušet jim ale budou spíše světlejší odstíny než tradiční černá. Rovněž sako není nutností, nahradit jej může například vestička. U dětí je nutné dbát především na pohodlí, zvolený oděv by měl být ušitý z příjemného materiálu a měl by být také praktický.

Družičky v bílém být mohou, ale obléknout mohou také jiné barvy. Každopádně nejlépe vynikne, pokud budou mít šaty navzájem sladěné.

Sladěné šaty družiček

Šaty družiček s jemnými barvami

Maminky, výběr vhodného oblečení na svatbu pro vás nemusí být stres!

Zatímco u tatínků je v případě klasické svatby volba jasná, kdy vsadí v drtivé většině na společenský oblek a obuv, pro maminky může být výběr oděvu poměrně stresovou záležitostí. Záleží pochopitelně i na věku a také povaze konkrétní maminky, spousta z nich volí nenápadný decentní kostýmek.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o oblečení pro maminky nevěsty a ženicha.

Tím se sice pochopitelně nic nezkazí, přesto ale není třeba se obávat ani vkusných šatů, které lze doplnit například slušivým svetříkem nebo sáčkem. Žádným faux pas nejsou ani společenské kalhoty v kombinaci s elegantní společenskou halenkou.

Růžový kostýmek matky nevěsty

Kostýmek pro maminku nevěsty

Základem je skvěle padnoucí oděv, lichotivý k postavě, který bude v neposlední řadě také pohodlný. Doporučit lze zejména pastelové barvy, maminky by se naopak měly vyvarovat příliš tmavým odstínům, které působí zbytečně usedle, bílou barvu je pro změnu vhodné ponechat pouze nevěstě.

Zapomínat by se nemělo ani na módní doplňky – psaníčko (svou oblíbenou kabelku pro každodenní nošení nechte doma), šál nebo šátek, případně klobouček a v neposlední řadě šperky.

Tyto doplňky garderoby se vybírají s ohledem na zvolený oděv. Nejlépe vypadají, pokud jsou sladěné s celkovým charakterem a barevností svatby. Maminky většinou ocení pohodlnou obuv, pokud se necítí na podpatky, mohou zkusit například velmi komfortní baleríny.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend