Svatební podvazek – víte, k čemu slouží?

Ke vstupu do stavu manželského se váží různé svatební zvyky. Někdy se jedná o úctyhodné tradice, občas ale také o docela bláznivé zvyky. Některé se udržují již celá staletí.

Jedním z nich je, co na sobě bude nevěsta mít v den svatební. Ano, řeč je o svatebním podvazku.

Elegantní podvazek s modrou mašličkou

Elegantní podvazek s modrou mašličkou

Co by nevěsta ve svůj svatební den určitě měla mít?

Každá nevěsta, která dodržuje svatební zvyky a pověry, dbá na to, aby ve svůj svatební den měla tyto propriety:

  • něco nového,
  • něco vypůjčeného
  • něco modrého, něco starého (což jí připomíná, že nechala svůj dosavadní starý život stranou, což může být například rodinný šperk nebo talisman, který nevěsta s sebou nosí),
  • stříbrnou minci v levé botě.

Proč má mít něco nového? Nová věc je symbolem radosti a optimismu, který vnáší do svého nového života.

Půjčená věc má zase symbolizovat štěstí, které jí přinese věc od osoby nevěstě blízké (může to být opět šperk či jen malý kapesníček).

Modrá je pak barva čistoty a znakem věrnosti a mince zase záštitou blahobytu. Taky se říká, že by nevěsta měla s sebou k oltáři vzít i něco darovaného.

Muž, který podvazek chytí, měl by se ženit jako další v řadě.

Svatební podvazky dle tradice

Svatební podvazek pro nevěstu může splňovat proprietu půjčeného, modrého, starého nebo darovaného. Tady si nevěsta může vybrat. Podvazek však nesmí žádné nevěstě chybět. Váže se k němu totiž další pověra – podvazek je většinou modrý nebo má aspoň modrou mašličku.

Modrá barva symbolizuje věrnost nevěsty a dříve byla chápána jako znak nevěstiny čistoty a neposkvrněnosti. V poslední době jsou hitem podvazky se jménem, které si na ně můžete nechat vyšít.

Podvazek může být také darovaný nebo půjčený od kamarádky, s čímž se pojí další část tradice. Podvazek je krásná věc, proto nevadí, když se nám sejde více podvazků, každý pak lze využít jinak.

Jeden si může nevěsta nechat jako památku na svatební den, jiný (darovaný) může sama nevěsta darovat později své vlastní dceři, když se bude vdávat.

Stahování podvazku ženichem a další hry

Velmi zábavnou hrou pro hosty je svléknutí podvazku z nohy nevěsty. Tento akt provádí vždy sám ženich, neměl by si však pomáhat rukama a musí si tak vystačit jen s pomocí svých úst a zubů.

Následně jej můžete podvazek vydražit za značný finanční obnos. Moderátor večera či DJ vyhlásí dražbu, kdy bude stanovena minimální cena. Následně přítomní muži přihazují. Vybrané peníze rovnou poputují za nevěstou 🙂

Dalším zvykem posledních let bývá házení podvazku mezi svobodné muže (někdy též jeho střílení). Tato tradice bývá obdobou házení svatební kytice mezi svobodné dívky. Ta z nich, která kytici chytí, se má do roka provdat. Analogicky ten, kdo podvazek chytí, se má ženit jako další na řadě.

NÁŠ TIP: Podívejte se na další hry na svatbu.

Svatební podvazek

Svatební podvazek umístěný na levé noze

Na kterou nohu se dává svatební podvazek?

Zajímavá vás, jestli se podvazek dává na levou či pravou nohu?

Odpověď je jednoduchá – záleží na vás, kterou nohu preferujete. Žádná svatební tradice nenařizuje, na které noze musí podvazek být. Nemusíte se tak bát, že byste si špatnou volbu přivedla do manželství 10 let neštěstí.

Většina nevěst volí levou nohu, která je blíže srdci, ale vy můžete volit místo, kde vám to přijde přirozenější a příjemnější (i v historii nosily podvazky jak ženy, tak i muži, a to na obou nohách).

Pokud plánujete v rámci svatební zábavy pořádat házení nebo dražbu svatebního podvazku, uvažujte o pořízení dvou podvazků, které bude mít na stejné noze nad sebou.

Ten spodní bude sloužit pro zábavu svatebčanů, ten horní pro ženicha…

Podvazky s překvapením

Podvazek, který je vhodný jak pro nevěstu, tak pro ženicha najde uplatnění jak při loučení se svobodou, tak i při samotném svatebním veselí.

Může totiž obsahovat menší lahvičku (5 cl – aby se mohla pohodlně schovat do saténové mašličky) s alkoholem, který se hodí pro svatební příležitost. Její výhodou je, že je dostatečně malá, takže ji lze lehce schovat a také následně snadno doplňovat.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.