Svatební podvazek – bez něj se na svatbě neobejdete

Ke vstupu do stavu manželského se váží různé svatební zvyky. Někdy se jedná o úctyhodné tradice, občas ale také o docela bláznivé zvyky. Některé se udržují již celá staletí. Jedním z nich je, co na sobě bude nevěsta mít v den svatební.

Elegantní podvazek s modrou mašličkou

Elegantní podvazek s modrou mašličkou

Co by nevěsta ve svůj svatební den určitě měla mít

Každá nevěsta, která dodržuje svatební zvyky a pověry, dbá na to, aby ve svůj svatební den měla tyto propriety:

  • něco nového,
  • něco vypůjčeného
  • něco modrého, něco starého (což jí připomíná, že nechala svůj dosavadní starý život stranou, což může být například rodinný šperk nebo talisman, který nevěsta s sebou nosí),
  • stříbrnou minci v levé botě.

Proč má mít něco nového? Nová věc je symbolem radosti a optimismu, který vnáší do svého nového života. Půjčená věc má zase symbolizovat štěstí, které jí přinese věc od osoby nevěstě blízké (může to být opět šperk či jen malý kapesníček). Modrá je pak barva čistoty a znakem věrnosti a mince zase záštitou blahobytu. Taky se říká, že by nevěsta měla s sebou k oltáři vzít i něco darovaného.

Muž, který podvazek chytí, měl by se ženit jako další v řadě.

Svatební podvazky

Svatební podvazek pro nevěstu může splňovat proprietu půjčeného, modrého, starého nebo darovaného. Tady si nevěsta může vybrat. Podvazek však nesmí žádné nevěstě chybět. Váže se k němu totiž další pověra – podvazek je většinou modrý nebo má aspoň modrou mašličku. Modrá totiž symbolizuje věrnost nevěsty a taky byla dříve chápána jako znak nevěstiny čistoty a neposkvrněnosti. V poslední době jsou hitem podvazky se jménem, které si na ně můžete nechat vyšít.

Podvazek může být také darovaný nebo půjčený od kamarádky, s čímž se pojí další část tradice. Podvazek je krásná věc, proto nevadí, když se nám sejde více podvazků, každý pak lze využít jinak.

Jeden si může nevěsta nechat jako památku na svatební den, jiný (darovaný) může sama nevěsta darovat později své vlastní dceři, když se bude vdávat.

Může jej taky v rámci svatebních oslav vydražit za značný finanční obnos.

Svatební podvazek

Svatební podvazek

A dalším oblíbeným zvykem tohoto století bývá házení podvazku mezi svobodné muže. Tento zvyk bývá obdobou házení svatební kytice mezi svobodné dívky. Ta z nich, která kytici chytí, se má do roka provdat. Analogicky ten, kdo podvazek chytí, se má ženit jako další na řadě.

Velmi zábavné už je samotné svléknutí podvazku z nohy nevěsty. Tento akt provádí vždy sám ženich, neměl by si však pomáhat rukama a musí si tak vystačit jen s pomocí svých úst a zubů. Je to velká legrace, která obohatí nejen svatbu a rozveselí svatebčany, ale také vaše svatební album, na které se rádi podíváte i po několika letech. Budou to fotografie, které vám vykouzlí úsměv na rtech a připomenou tak nezapomenutelnou atmosféru svatebního dne.

Podvazky s překvapením

Podvazek, který je vhodný jak pro nevěstu, tak pro ženicha najde uplatnění jak při loučení se svobodou, tak i při samotném svatebním veselí.

Může totiž obsahovat menší lahvičku (5 cl – aby se mohla pohodlně schovat do saténové mašličky) s alkoholem, který se hodí pro svatební příležitost. Její výhodou je, že je dostatečně malá, takže ji lze lehce schovat a také následně snadno doplňovat.

Svatební podvazek – bez něj se na svatbě neobejdete
Ohodnoťte článek
Svatební podvazek – bez něj se na svatbě neobejdete
Ohodnoťte článek

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! Určitě už máte v hlavě představu, jak by měl váš den „D“ vypadat.

I přesto si vám dovolujeme nabídnout e-book s 20 tipy, jak uspořádat svatbu tak, aby se z ní stala událost, na kterou budete všichni ještě dlouhé roky vzpomínat.

Pošlete odkaz na článek přátelům