Rozlučka se svobodou – co obnáší a jaký naplánovat program?

Z rozlučky se svobodou se stala oblíbená tradice, na kterou se většinou nedočkavě těší jak novomanželé, tak jejich přátelé.

Je to neformální akce, jejímž cílem je se pobavit, užít si společný čas s blízkými lidmi a symbolicky se tak rozloučit se „svobodou“ před vstupem do svazku manželského.

Rozlučka se svobodou

Rozlučka se svobodou – inspirujte se našimi tipy a nápady s úkoly pro nevěstu

Kdo platí rozlučku se svobodou?

Tento fakt je odvislý od toho, kde se daná akce koná a v jakém duchu bude pojata. Pokud se bude jednat o grilovačku či posezení s přáteli na zahradě či jiném soukromém místě, pohoštění by měla hradit nevěsta či ženich. Pozvaní hosté by na oplátku měli přinést drobný dárek.

Pokud se bude rozlučka konat v restauraci, baru či podobném místě, je zvykem, že se pozvaní hosté na útratu skládají a platí ji za budoucí novomanžele. Většinou se tak děje místo darů, které by obdarovaný s sebou zbytečně tahal celou noc.

Vždy by mělo být předem jasné, v jakém duchu se bude oslava konce svobody konat, aby se na to pozvaní hosté připravili.

Kdo a kdy akci organizuje?

Zatímco průběh svatby se většinou do určité míry řídí zavedenými zvyklostmi a etiketou, u rozlučky se svobodou žádná jasná pravidla neplatí. Není proto nijak stanovené, kdo by měl být hlavním organizátorem celé události. V zásadě jsou ale nejčastější následující možnosti, kdo se ujme příprav:

 • přímo ženich nebo nevěsta
 • svědci či blízcí přátelé
 • rodinný příslušník

Zpravidla ale dostává na rozlučku pro ženicha na starost svědek, pro nevěstu svědkyně.

Také neexistuje žádné doporučené datum rozlučky. Určitě lze ale doporučit, aby se celá akce nekonala těsně před svatbou. Důvod je jednoduchý – zábava se může snadno rozproudit a trvat až do ranních hodin, hlavní aktéři by pak měli mít možnost si dostatečně odpočinout. Jistě by si nepřáli zažít svatebním obřad krátce po divokém mejdanu a sotva nějakém spánku.

Ze stejného důvodu není zrovna nejvhodnější zvolit termín před pracovním dnem, kdy většinu pozvaných hostů čeká brzké ranní vstávání a povinnosti.

Rozlučka často způsobí sblížení pozvaných hostů, kteří se do té doby ještě neznali. Proto by mezi svatbou a rozlučkou neměla být příliš velká prodleva, aby tyto nově vzniklé vazby příliš neochladly. Většinou se tak rozlučky konají týden před samotnou svatbou.

Svatební trička

Trička na rozlučku se svobodou – obléknete je i vy?

Velké oblibě se v poslední době těší stejnokroje pro tým nevěsty a to ve formě placek nebo jednotně potištěných triček.

Sháníte trička na rozlučku se svobodou?

Prohlédnout nabídku triček  

Jak rozlučku pojmete, závisí jen na vaší fantazii

Záleží především na tom, jací nevěsta či ženich jsou a jakému druhu zábavy dávají přednost. Pokud leží nastávající manželka v knihách, zásadně nepije alkohol a je od přírody spíše introvert, organizátor akce by s tím měl počítat a nenutit jí druh zábavy, který sama nevyhledává.

Je důležité, aby si rozlučku užili především snoubenci, vždyť právě oni se symbolicky loučí se svobodným životem.

Celou akci lze pojmout jednoduše jako setkání s přáteli bez konkrétního programu, pak je ale riziko, že družná zábava v průběhu večera začne nepříjemně váznout.

Proto je vždy lepší mít pro jistotu připravenou například nějakou hru nebo kvíz, kdy musí například nastávající nevěsta / ženich plnit různé úkoly.

Často má večírek určité konkrétní téma a pozvaní hosté se mají obléknout podle určité módy. Anebo může být jednoduše sladěn do jediné barvy, takže třeba dostanete za úkol přijít komplet ve žlutém.

Místem rozlučky se může stát například oblíbená restaurace, hospoda či bar, ale klidně také hotel nebo penzion. V teplejší polovině roku ji lze uspořádat i venku, ať už na vlastní zahradě nebo třeba přímo v přírodě na nějaké atraktivním místě (zřícenina, přehrada).

Nápady a tipy na rozlučku se svobodou pro dámy i pro pány

Pokud si stále lámete hlavu s tím, jakým způsobem se rozlučky se svobodou chopit, uveďme alespoň pár tipů:

 • Domácí večírek plný zábavy
  Není nutné někam chodit, povedená párty může proběhnout i doma. Zvláště v tomto případě je ale třeba pamatovat na aktivní program. Součástí večera může být i tematicky zaměřené pohoštění, například menu složené z jahodových dobrot (pro dámy) nebo pokrmů z chilli papriček (pro pány).

  Grilování při rozlučce

  V rámci večerní zábavy můžete připravit také venkovní grilování

 • Návštěva diskotéky či baru
  Rozlučka může na diskotéce nebo v baru proběhnout celá od začátku, často se tam ale skupina přesune až na závěr z jiného místa. I když to původně v plánu není, pro jistotu je dobré si vytipovat zajímavé kluby v okolí a zjistit, jak mají otevřeno.
 • Víkendový wellness pobyt
  Wellness pobyt ocení spíše dámy, i když například návštěva pivních lázní by mohla oslovit rovněž mužské protějšky. Na rozlučku plnou rozmazlování v podobě dobrého jídla, masáží a koupelí ve vířivce, budou jistě všichni zúčastnění ještě dlouho vzpomínat.
 • Večer plný vína
  Příjemně strávenou rozlučkou může být návštěva vinného sklípku, případně restaurace, kde se pořádají degustace vína. Pokud organizátor tomuto alkoholickému nápoji dobře rozumí, může se sám postarat o program a vybrat vzorky k ochutnání.
 • Plavba výletní lodí nebo parníkem
  Loď je vynikajícím prostředkem pro uspořádání společenské akce, často je možné si ji pronajmout pro soukromé účely. Večírek strávený s přáteli na výletní lodi nebo parníku bude pro všechny jistě jedinečným zážitkem.
 • Návštěva koncertu nebo festivalu
  Pokud většina z pozvaných přátel, a především nevěsta či ženich upřednostňují podobný hudební styl, je to vynikající příležitost k tomu strávit rozlučku se svobodou právě ve víru tance s oblíbenou muzikou.
 • Skupinová úniková hra
  Únikové hry zažívají v posledních letech doslova boom. Jsou to skupinové hry, jejichž cílem je řešit různé úkoly a hádanky, hledat požadované indicie, a hlavně uniknout z místnosti v předem stanoveném čase. Je to akce plná napětí a adrenalinu.
 • Bowling, minigolf či šipky
  Dalším tipem, jak strávit rozlučkový večírek, je zamluvení bowlingové dráhy, minigolfu nebo šipek, případně kulečníku. O zábavu tak bude postaráno bez nutnosti vymýšlet nějaký složitý program.

  Pánská rozlučka se svobodou

 • Pronájem limuzíny nebo závodního auta
  Dámy jistě ocení jízdu městem v luxusní limuzíně. Pánové dají pravděpodobně spíše přednost svižné vyjížďce v závodním autě nebo rallye. Další možností je například pronájem čtyřkolek nebo motorek.
 • Striptýz
  Poněkud lechtivou záležitostí je striptýz. Je možnost využít přímo služeb profesionálního striptéra či striptérky, jednodušším řešením je prostá návštěva baru s obsluhou nahoře bez nebo strip baru.
 • Na vodu, do kempu či do přírody pod stan
  Co vzít ženicha nebo nevěstu na vodu, přespat několik dní ve stanu, užít si pohodovou a přátelskou atmosféru na vodě, popít s přáteli v přírodě?
 • Eurovíkend
  Stále více oblíbené jsou eurovíkendy v evropských městech, kdy objednáte letenky, seženete ubytování na pár dní a velkolepá rozlučka se svobodou může začít. Co vyzkoušet rozlučku v zahraničí?

Společná rozlučka se svobodou

Ani rozlučka se svobodou, na které jsou přítomni ženich s nevěstou společně, není zcela neobvyklá. Často se takto partneři dohodnou například v případě, že mají spoustu společných přátel.

Někdy je důvodem ke společné akci snaha o to, aby se přátelé snoubenců navzájem poznali ještě před samotnou svatbou – v takovém případě pak bývá o svatebním večeru o to větší zábava, protože odpadá seznamovací fáze.

Společná rozlučka se svobodou

Několik rad na závěr

 • Mějte vždy na paměti, že jde hlavně o to, aby si rozlučku ženich či nevěsta užili a strávili příjemný večer.
 • O uhrazení nákladů na pohoštění by se měli postarat přátelé a kamarádi na rozlučku pozvaní. Někteří pánové či dámy však trvají na tom, že si rozlučku platí sami – záleží tak na domluvě s nimi.
 • Pozvánka by měla obsahovat nejenom datum a místo konání akce, ale měl by na ní být i nastíněn samotný program. Například pokud chcete uspořádat party v duchu 60. let nebo chcete vyrazit do přírody, je dobré na to v pozvánce upozornit, aby se na to mohli přátelé patřičně obléci a připravit.
 • Pokud jste pozváni na rozlučkový večírek, nezapomeňte na nějaký dárek pro nevěstu nebo ženicha.
 • Jestliže chcete uspořádat rozlučku se svobodou například v hospodě nebo restauraci, nezapomeňte místo včas zarezervovat.
 • Atmosféru dokáže skvěle podtrhnout výzdoba. V současnosti je trhu celá řada vtipných a veselých doplňků a dekorací, které jsou přímo určené na rozlučku se svobodou. Někdy postačí jen množství balónků rozvěšených po místě konání rozlučky.
 • V případě dámské rozlučky by mělo být jasné, kdo je nevěstou – může proto zvolit odlišné oblečení, působivá je také například svatební korunka ve vlasech.
 • Je vhodné pro ženicha / nevěstu připravit nějaké příjemné překvapení.

Není důležité, jakým způsobem rozlučku se svobodou pojmete. Hlavní je, aby to byl den, na který budou všichni účastníci ještě dlouho vzpomínat s úsměvem na rtech.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend