Poznáte rozdíl mezi snubním a zásnubním prstenem?

Zásnubní i snubní prsteny se vztahují k manželství, jaký je však mezi nimi vlastně rozdíl? Zejména muži si tyto dva pojmy navzájem pletou, představme si proto oba tyto prsteny pomocí šesti základních otázek a odpovědí.

Rozdíl mezi snubním a zásnubním prstenem

Rozdíl mezi snubním a zásnubním prstenem – poznáte jej?

K čemu oba druhy prstenů slouží?

Zásnubní prsten je nezbytnou součástí žádosti o ruku.

Snubní prsteny jsou stvrzením vzájemného pouta, lásky a věrnosti při svatebním obřadu. Oba tyto kroužky mají prastarou historii a velký symbolický význam.

Uzavřený tvar kruhu je totiž odpradávna považován za symbol nekonečna a věčnosti, v přeneseném významu tak představuje symbol věčné lásky. V minulosti sloužil kroužek snubního prstenu k tomu, aby ostatní upozorňoval na to, že dotyčná žena je již zadaná a „patří“ jinému muži.

Při jaké příležitosti se prsteny dávají?

Zásnubní prsten navleče muž své milované tehdy, když ji žádá o její ruku. Tato událost se označuje jako zásnuby a podle tradice by měla nejpozději do roka od žádosti o ruku následovat svatba. Pokud žena s návrhem souhlasí, většinou již od tohoto okamžiku prsten nosí.

Oproti tomu snubní prsteny si snoubenci vyměňují až během samotného svatebního obřadu.

Komu jsou prsteny určeny?

Zásnubní prsten nosí pouze žena, zatímco snubní prsteny jsou určeny pro oba dva – ženu i muže.

Kdo prsteny pořizuje?

Zásnubní prstýnek kupuje zpravidla muž a nezřídka o jeho pořízení nemá žena dopředu ponětí, protože se jedná o překvapení v rámci připravované žádosti o ruku.

Snubní prsteny pak většinou vybírají snoubenci společně podle svého vkusu.

Vzhled zásnubního prstenu

Zásnubní prsten pořizují muži v rámci příprav žádosti o ruku

Jak daný prsten vypadá?

Na výběr je pestrá paleta nejrůznějších zásnubních a snubních prstenů, odlišovat se mohou například masivností, použitým kovem, povrchovou úpravou i celkovým provedením a designem. Obecně je však zásnubní prsten zdobnější a většinou je osazený drahým kamenem, kdy v posledních letech je to především nesmrtelný diamant.

Snubní prsteny jsou spíše jednodušší a mohou být prostým kroužkem z drahého kovu. Nemusí být však oba stejné, zvláštně ženský snubní prsten může být oproti tomu mužskému navíc osazený kameny. A ještě jedna odlišnost, na rozdíl od zásnubního prstenu mají ty snubní často vnitřní rytinu, většinou obsahující jména nebo monogramy manželů a datum jejich sňatku.

Jak se prsteny nosí?

Zásnubní prsten navléká muž ženě na prsteníček levé ruky, alespoň takto je to zvykem v naší zemi, v jiných kulturách to totiž může být i jinak.

Také snubní prsteny je obvyklé nosit na prsteníčku levé ruky, a to platí pro muže i pro ženu. Tím ovšem vyvstává častá otázka, jak to má nevěsta udělat, když se mají zásnubní a snubní prsten nosit na stejném prstu. Některé to řeší tak, že zásnubní prsten přehodí na prsteníček pravé ruky, jiné však nosí oba kroužky na jediném prstu. Pro druhou variantu se velice hodí set zásnubního a snubního prstenu, kdy jsou oba šperky svým vzhledem sladěny a krásně se doplňují.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend