Svatba ve dvou – výhody a nevýhody tajné svatby jen se svědky

V případě, kdy se zamilovaná dvojice rozhodne uzavřít manželství, se většinou předpokládá, že na veselku pozve své nejbližší, především rodinu a přátele.

Přesto existuje nemálo párů, které se rozhodnou jít méně obvyklou cestou a svůj svatební den prožijí v soukromí, bez hostů, pouze ve dvou, respektive ve čtyřech.

Je „tajná svatba“ jen snahou se odlišit od ostatních nebo může mít i nějaká pozitiva?

Svatba ve dvou

Chcete svou svatbu utajit – vezměte se jen za přítomnosti svědků

Výhody svatby ve dvou

 • Omezený finanční rozpočet
  Není třeba blíže vysvětlovat, že úměrně s počtem svatebních hostů roste i svatební rozpočet. Svatba pouze se svědky může být tudíž velmi levnou záležitostí a je ideálním řešením pro páry toužících po manželství, kteří ale nemohou (nebo nechtějí) dávat větší sumu za svatební den.
 • Problematické rodinné vztahy
  Ne vždy je vytvoření seznamu svatebních hostů jednoduchou záležitostí. Pro problematické vztahy v rodině to platí dvojnásob. Jak to udělat s rozvedenými rodiči, kteří si nemohou přijít na jméno? Pozvete jen jednoho a urazí se druhý. Pozvete oba a bude velké riziko, že se na svatbě pohádají a celý den tím zkazí. Právě v takových a obdobných případech se přímo nabízí svatba pouze ve dvou.
 • Řešení pro introverty
  Svatba ve dvou je zajímavou volnou také pro dvojice, které nejsou rády středem pozornosti a nesnáší davy čumilů. Svatební den by si měla užít především nevěsta s ženichem. Proč se tedy nepříjemně stresovat z toho, že se na ně budou upírat oči všech ostatních?
 • Úspora času
  Svatba ve dvou většinou neobnáší příliš mnoho organizování a plánování. Týká se to například rezervace místa k hostině, květinové výzdoby, přesunu svatebčanů a jejich ubytování nebo sestavení jídelníčku a zajištění občerstvení. To je velký rozdíl oproti běžné svatbě, kde přípravy často začínají již celý rok před termínem svatby.

  Úspora času se týká ještě jednoho případu, kdy se dvojice z nějakého důvodu potřebuje vzít rychle. Typických příkladem je těhotenství, kdy chce pár dítě přivést do manželství. V podstatě stačí si s oddávajícím dohodnout první volný termín a někdy to může být dokonce tentýž den, kdy padne rozhodnutí se vzít.

Malá svatba bez svědků není v ČR možná. Nejmenší možná je tak svatba ve 4.

Nevýhody svatby ve dvou

 • Riziko narušení vztahů
  Je nutné zvážit, zda se svatbou ve dvou nerozbouří doposud klidné rodinné či přátelské vztahy. Je totiž možné, že například rodiče bude velice mrzet jejich neúčast na svatbě svého dítěte. Také nejbližší přátele mohou novomanželům vyčítat, že je na svatbu nepozvali. V extrémním případě s novomanželi někteří již nepromluví…
 • Chybí sdílené vzpomínky
  Manželé vzpomínají na svatbu většinou celý život. Je to výjimečný okamžik, který se nesmazatelně vryje do paměti. A často nechybí ani vtipné či obzvláště dojemné chvíle. A právě tehdy může dvojice litovat, že tento zážitek nemůže zcela sdílet se svými blízkými. Vyprávění nebo fotografie totiž nikdy nedokážou zcela nahradit realitu.
 • Svatební zábava jen stěží
  Při soukromé svatbě je třeba oželet zábavu, která hlavně ke svatebnímu večeru zkrátka patří. Týká se to nejenom některých oblíbených svatebních tradic, ale také her.

Bez čeho se svatba ve čtyřech neobejde?

Přestože se může na první pohled zdát, že ke svatbě ve dvou stačí pouze přítomnost nevěsty a ženicha, kteří tento slavnostní okamžik prožijí zcela bez dalších osob, zcela tomu tak není. Aby bylo uzavření manželství legální a platné dle zákonů, úplně sami při svatební obřadu být ani nemohou.

Pochopitelně nesmí chybět oddávací, tedy ten, kdo svatební obřad povede. Většinou je to kněz v případě svatby církevní a matrikářka či přímo starosta v případě svatby civilní. Přítomni musí být také svědci. Ale pozor, pokud chcete svatbu skutečně utajit, nemusí být z řad přátel nebo rodiny.

Tajná svatba bez svědků, tedy těch rodinných či známých

O přidělení svědků je možné požádat přímo na matrice, bude se pak jednat o někoho z řad tamních úředních osob. U tajné svatby je také vhodné při oznámení chystané svatby na matrice (to je nutné pro její uskutečnění) upozornit, že se jedná o svatbu, kdy nechcete, aby se o ní vědělo. Na matrice většinou toto přání plně respektují a obzvláště na menších obcích poté nemusíte mít obavu, že se o plánu záhy dozvědí všichni v širokém okolí.

Určitě stojí za zvážení, zda nemít na svatbě alespoň svatebního fotografa, případně i kameramana. Přece jen se takový okamžik většinou neopakuje a byla by veliká škoda, nemít na něj žádnou obrazovou vzpomínku.

Někdy je třeba zainteresovat také další profese, zejména kosmetičku a kadeřnici, které se postarají o vizáž nevěsty (jde to však samozřejmě i bez toho). Pochopitelně není nutné, aby měla nevěsta tradiční svatební šaty, ale oba partneři by měli přijít slušně oblečeni.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend