function zobrazSkryj(idecko){ el=document.getElementById(idecko).style; el.display=(el.display == 'block')?'none':'block'; }

Svatební program – jak připravit harmonogram svatebního dne?

Příprava vlastní svatby s sebou nese nejen radosti, ale jelikož je organizace této slavnostní události poměrně náročná, tak snoubence při jejím chystání čeká i nemálo starostí.

Jednou ze záležitostí, které se rozhodně nevyhnou, je vymyslet vhodný svatební program dne tak, aby na sebe vše dobře navazovalo, celá svatba proběhla hladce, bez větších zádrhelů a všichni si ji v maximální možné míře užili.

Svatební program vzor

Svatební program pro hosty – dejte hostům vědět, na co se mohou těšit

Svatební program vzor

  • 11:00 – sraz svatebních hostů (uvést přesnou adresu nebo přidat mapu), podávání lehkého občerstvení, zdobení automobilů
  • 12:30 – odjezd na místo konání obřadu (uvést přesnou adresu nebo přidat mapu) – nevěsta odjíždí vozem spolu se svými rodiči, ostatní hosté odjíždí vlastními vozy či svozovým autobusem
  • 13:00 – svatební obřad
  • 13:30 – svatební úkoly od kamarádů a známých novomanželů, podávání drobného občerstvení v místě obřadu, focení novomanželů
  • 14:30 – svatební focení s ostatními účastníky svatby
  • 15:00 – odjezd na místo konání svatební hostiny (uvést přesnou adresu nebo přidat mapu)
  • 15:30 – předpokládaný příjezd do restaurace
  • 15:45 – rozbití talíře, uvítání novomanželů restaurací, začátek rautu
  • 16:30svatební proslovy, přípitek novomanželů s hosty
  • 17:00 – házení svatební kytice
  • 17:30 – krájení svatebního dortu
  • 18:00 – první novomanželský tanec, tanec s rodiči a dalšími hosty
  • 18:30svatební hry a soutěže, volná zábava

Pokud jste kreativní, můžete si pro hosty připravit originální a vtipný program svatebního dne. Ten by mohl vypadat například následovně:

  • 11:00 – družba našich rodin
  • 13:00 – přijďte se podívat, jak budeme nervózní
  • 14:30 – připravte si mobily, budeme se fotit
  • 16:00 – dejte si něco k snědku, ale nechte nám prosím něco i na zítřek
  • 17:00 – můžeš tančit, můžeš stát, ale na špičky bot prosím nešlapat
  • 18:00 – volná zábava, tak snad tu všechno nezničíme

Program svatebního dne si můžete ve dvou různých šablonách zdarma stáhnout zde (ve formátu pro Word).

Svatební program doporučujeme předat v tištěné podobě hostům, a to společně s pozvánkou na svatbu.

Rozepsaný harmonogram příprav svatebního dne

Přípravy před obřadem
Doporučujeme nevstat na poslední chvíli, dopřát si čas na to „se rozjet“ a vychutnat si například ranní kávu. Bude to totiž pravděpodobně na dlouho chvíli poslední opravdu klidný okamžik, užijte si ho.

Nevěstu nejdříve čeká zkrášlování – to znamená líčení, tvorbu účesu a případně rovněž manikúry. V ideálním případně dorazí kadeřnice a vizážistka přímo do domu, v takovém případě vám to ušetří spoustu času. Následuje oblékání do svatebních šatů. Po celou dobu doporučujeme asistenci někoho blízkého, kdo vám bude po ruce :).

Ostatní účastníci svatby mohou tento čas využít k vyzvednutí svatební kytice či dodání svatebního dortu na místo konání hostiny. Svatebčané by se v této době měli postupně shromažďovat v domově nevěsty. Je to tak příležitost k upevňování vývazků na oděv pozvaných hostů a k vytvoření svatební výzdoby aut. Nezapomeňte na zajištění alespoň drobného občerstvení.

Již od brzkých ranních hodin je možné využít služby fotografa (nebo i kameramana), který celý průběh svatebního dne zdokumentuje.

Svatební obřad
S dostatečnou časovou rezervou následuje přesun na místo, kde se sňatek uskuteční. Nevěsta by měla odjet buď sama pouze s řidičem, případně se svými rodiči.

Snoubenci a svědci s sebou musí mít své doklady totožnosti. Svědci nesmí zapomenout na snubní prstýnky!

Příchod do obřadní síně (nebo do kostela) má svá tradiční pravidla. Nejdříve vstupuje ženich se svou maminkou, následuje jeho otec společně s maminkou nevěsty a za nimi svědci. Nevěsta přichází až jako úplně poslední, a to v doprovodu svého otce.

Poté už je na řadě samotný obřad zahrnující svatební řeč, slavnostní slib a vzájemnou výměnu snubních prstýnků. Nesmíme zapomenout ani na první manželské políbení, což je snad nejromantičtější okamžik celého obřadu. Průběh civilního a církevního svatebního obřadu se významně liší, a to v závislosti na úřadě nebo církvi. Vždy se předem domluvte, jak by měl celý obřad probíhat a jak dlouhou dobu by měl zhruba trvat, abyste vhodně sladili následující program svatby.

Po uzavření sňatku by měli svatební hosté pogratulovat novomanželům a popřát jim mnoho štěstí ve společném životě. Nejčastěji je právě teď ten správný okamžik pro hromadné fotografování. Často také nastává chvíle na házení zrnek rýží, případně pro úkoly od kamarádů a další oblíbené tradice.

V případě, že se svatba a svatební hostina koná na zajímavém místě a vy potřebujete chvilku času pro sebe (například pro svatební focení) je vhodné svatebním hostům připravit náhradní program, a to například ve formě doporučení, co se dá v daném místě navštívit.

Svatební focení na louce

Po svatebním obřadu by mělo přijít na řadu svatební focení novomanželů

Večerní program – pohoštění a zábava
Po obřadu a focení následuje přesun na místo konání slavnostního oběda nebo večerního rautu.

Následuje přípitek a úvodní řeč. Té se často ujme svědek jednoho z novomanželů, ale po domluvě to může být i někdo jiný.

A už nastává chvíle svatební zábavy, kde již neplatí natolik formální pravidla a průběh zbývající části dne a noci může mít mnoho různých podob. Nejčastěji však zahrnuje slavnostní nakrojení svatebního dortu, hudební produkci, první tanec nevěsty s ženichem, hraní svatebních her. Na některých svatbách nechyb tradiční únos nevěsty a samozřejmě házení svatební kyticí.

Následně jsou hosté vyzváni ke konzumaci občerstvení, které může být uskutečněno servírovanou formou, stále častěji jsou ale vyhledávány rauty kombinované ze studených a teplých pokrmů.

Svatební plánovač je užitečným pomocníkem

Pokud si s programem a přípravou svatby stále lámete hlavu a nejste si jisti, jak jednotlivé „kroky“ poskládat, aby na sebe příjemně navazovaly, pak si vaši pozornost určitě zaslouží naše stránka o plánování svatby.

Dále bychom vám vřele doporučili klasický tištěný svatební diář nebo svatební plánovač, které slouží k zapisování a organizaci důležitých informací – píše se do nich například organizace dne, seznam hostů nebo předpokládaný finanční rozpočet svatby.

Velký svatební plánovač

Usnadněte si přípravu svatebního programu s praktickým svatebním plánovačem

Ať si již při vytváření svatebního programu poradíte zcela sami, využijete některý ze svatebních plánovačů či diářů, případně využijete svatební koordinátorku, vždy nezapomínejte na to, že harmonogram svatby musí vyhovovat především vám samotným.

Jestli máte velké potíže s brzkým vstáváním, nebojte se posunout obřad do pozdějších hodin. Nejste příznivci svatebních her? Pak je jednoduše do programu vůbec nezahrnujte a upozorněte ty, kteří vám s organizací případně pomáhají, že si je nepřejete ani jako „milé překvapení“.

Při odchodu svatebčanů ze svatby je vhodné, aby se s nimi nevěsta s ženichem rozloučili a poděkovali jim za účast na jejich svatbě. Součástí loučení by mělo proběhnout předání svatební výslužky, případně předáním drobných dárků.

Svatební den by pro vás měl být jednou z nejkrásnějších událostí ve vašem životě, myslete tedy při tvorbě programu trochu sobecky především na sebe :).

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend