Pánský oblek na míru – jak vybrat ten správný?

Když je řeč o svatbě, často se řeší pouze šaty nevěsty. Nesmíme ale zapomínat také na ženichy, kteří si zaslouží užít si svůj jedinečný den v jedinečném outfitu. Muži velmi zřídka sahají po obleku na míru a volí spíše klasickou konfekci, kterou některé obchody umí i do jisté míry upravovat. V pánském showroomu Manemo šijí obleky na míru, mají vlastní konfekční řadu, doplňky i koženou rámovou obuv. Jaké jsou trendy, užitečné rady a tipy nám prozradil Michal Trnka, MTM a Product Leader z showroomu Manemo.

Správně padnoucí oblek? | Barvy obleků | Vesta – ano či ne?

Michal Trnka Manemo

Michal Trnka, Manemo

Trendy se neustále mění, jsou stále rychlejší, jak byste popsal trendy svatebních obleků na rok 2018?
Obecně jsou trendy stále více uvolněnější – v posledních letech je velice populární tzv. boho styl. Tedy velice uvolněná až skoro hippie verze svatby. Často se objevují přírodní materiály ve výzdobě, nic není přehnaně načančané, a to se odráží i v oblečení ženichů.

Často tak ženich nemá sourodý celý oblek, ale spíše separátní sako a kalhoty.

Pokud se jedná o letní svatby, sako se spíše nepoužívá, a je nahrazeno vestičkou. Velmi trendy jsou mixované materiály. Jako například vlna se lnem nebo bavlna, čímž se docílí tak trochu “nedbalejšího” looku, který lépe zapadne do celého konceptu svatby.

Další možností je pořízení univerzálního obleku, který je vhodný pro muže, kteří standardně obleky nenosí, ale rádi by jeden perfektní pro slavnostnější události v záloze měli. Zde se často volí různé odstíny modré nebo šedé tak, aby byl oblek vhodný a použitelný i pro další příležitosti.

Světle modré dvouřadé svatební sako na míru

Světle modré dvouřadé svatební sako na míru

Podle čeho si má budoucí ženich vybrat oblek? Máte pro něj nějaké rady a tipy?
Za prvé je důležité, o jaký druh svatby půjde (venkovní, boho, v kostele, posh, …) a podle toho je třeba zvolit outfit pro ženicha. U klasické svatby volte spíše formálnější oblek, u boho svatby vám budou stačit pouze formálnější kalhoty doplněné o košili a kšandy.

Za druhé záleží na ročním období, kdy se bude svatba konat. Letní venkovní svatby si zaslouží lehčí a světlejší materiály (pro neformálnější svatby je možné sáhnout například po lnu), u podzimních nebo zimních svateb je dobré volit těžší materiály nebo například třídílné obleky.

Oblek je také vhodné ladit k barvě svatby.

Rozhodne-li se budoucí ženich pořídit oblek na míru, jak dlouho dopředu by měl plánovat?
Doporučujeme vždy alespoň měsíc před. Čím dříve, tím lépe. Vždy je dobré mít rezervu na případné dolaďování obleku. Většinou se oblek dá ušít i expresně, zpravidla do dvou a půl týdne.

Zkouška obleku na míru

Zkouška obleku na míru

Co dalšího se dá ušít na míru?
Na míru je možné připravit košile, vestičky, neformálnější saka podšitá nebo nepodšitá pro teplejší měsíce, chinos kalhoty, džíny i šortky. U každého z těchto produktů je samozřejmostí možnost volby z široké škály detailů od různých druhů kapes, klop, manžet až po podšívky a knoflíčky.

S námi ženami je to občas složitější, jsme nerozhodné a mnohdy ani nedokážeme popsat, co přesně chceme. Jaké je to s muži? Vymýšlejí si hodně?
U svatebních obleků nebo řekněme spíše outfitů to není vždy jen o muži. Velice často k nám dorazí i nastávající drahá polovička. Pro nás je nejdůležitější sladit si představy již od začátku.

Často totiž máme každý v mysli úplně jinou představu o barvě nebo materiálu. Proto si vždy společně položíme tři nejdůležitější otázky, které jsem popisoval výše – jaký bude styl svatby, kde a kdy se bude svatba konat, jaká bude její barevnost. Pak pokračujeme k probírání vzorníků.

Tam se pánové zdrží nejčastěji, ale ani budoucí nevěsty na tom nebývají o moc lépe. Stále častěji k nám ale přichází připravení klienti, kteří přijdou s několika obrázky ve svých telefonech a od nich se při výběru odrazíme. Pak je výběr a domluva vždy rychlejší.

Jsme ale připraveni i na zcela nerozhodnuté ženichy a velice rádi se podílíme na výběru a designu jejich svatebních outfitů.

Pánská vesta na svatbu

Pánská vesta, vhodná alternativa či doplněk ke svatebnímu obleku

Spousta mužů při výběru obleků na svatbu tápe, zda zvolit pod sako vestu či ne. Co byste jim poradil?
Pokud si nejste jisti, vždy si vestu pořiďte. Doporučuji vestu v lehkém nebo klidně i větším kontrastu k obleku. Například ke klasickému tmavě modrému obleku zvolte jednořadou vestu ve světlejší modré s károvaným vzorem. Celý outfit to neuvěřitelně odlehčí a oživí.

Zvolte vestu, která bude mít zadní díl ze stejné látky, jako přední (tedy ne podšívková záda). Můžete tak po obřadu sundat sako a řádit na tanečním parketu v pohodlnějším outfitu a schovat tak například propocenou košili po posledním kole písní z Hříšného tance. Vestu později skvěle unosíte i v casual verzi s chinos kalhotami nebo s džíny při víkendové procházce s vaší novomanželkou.


Na svatbách se také setkáváme s tím, že muži volí špatnou délku a šířku nohavic, špatně zapínají sako nebo mají příliš dlouhé rukávy u saka. Jak by měl vypadat dobře padnoucí oblek?
Existuje několik základních pravidel, kterých je potřeba se držet.

  1. Tím nejdůležitějším jsou ramena. Zde musí oblek perfektně sedět. Tedy rukáv musí plynule a čistě navazovat a splývat. Toto je část, která jde u konfekčních obleků jen velice těžko upravit.
  2. Dále je potřeba si hlídat sako přes hrudník. Klopa nesmí odstávat a lámat se. Pokud se Vám toto děje sáhněte po saku o číslo větším a nechte si jej zabrat v pase.
  3. Rukáv saka by měl být vždy kratší přibližně o 1-2 cm než rukáv košile. Ta by měla po zapnutí manžety končit v ohybu zápěstí.
  4. Délka saka by měla zakrývat minimálně ⅔ ženichova pozadí a nikdy by neměla být na boku vidět kapsa kalhot. Pokud jí sako nezakryje, tak je pro vás moc krátké.
  5. Dvouknoflíkové sako se vždy zapíná pouze na horní knoflíček. Tříknoflíkové vždy na prostřední. Horní knoflíček zapnout můžete, ale je to čistě na vás. U dvouřadých sak, se stejně jako u jednořadých, nechává poslední knoflík rozepnutý.
  6. Délka kalhot závisí na jejich šířce. Čím užší máte kalhoty, tím kratší by měly být. Nebudou mít totiž dostatečný průměr na to, aby vám správně překrývaly botu. Pouze se vám nohavice nepřirozeně nařasí kolem kotníku.


Tmavě modrý pánský svatební oblek

Tmavě modrý pánský svatební oblek

Pozorujeme, že muži volí čím dál tím častěji svatební oblek v tmavě modré barvě. Vnímáte to stejně? Případně jaká barva je oblíbená a jaká je trendy?
Jak bylo zmíněno výše. Modrá se často volí z ekonomických důvodů. Jde o nejuniverzálnější verzi obleku, který je pak možné použít i pro další příležitosti. A hlavně, tmavě modrá barva je elegantní, lehce kombinovatelná a sedne každému.

Nejaktuálnějším trendem jsou ale zemité barvy. Odstíny hnědé, béžové atd. Jde o barvy, které jsou lehce netradiční, ale stále dobře nositelné i v dalším životě.

Z materiálů je nyní oblíbený len a jeho mix díky více “zmačkanému” a neformálnějšímu vzhledu, který koresponduje s aktuálními trendy svateb.

Ženichové často volí i méně formální outfity na svatbu. I kvůli počasí si mnohdy neberou sako. Jaký, méně formální, outfit byste jim doporučil?
Volil bych bavlněné kalhoty chinos střihu. Jsou formálnější než džíny, ale ne tolik, jako kalhoty oblekové. Dále bych volil vestičku v lehce kontrastním provedení ke kalhotám. Ideálně károvanou a klidně i dvouřadou.

Za mě jsou velice zajímavým doplňkem kšandy s decentním vzorem, a to v případě, kdy bude mít ženich vestu. Naopak kšandy s výraznějším vzorem bych volil v případě, kdy bude mít ženich pouze košili a kalhoty.

Pokud má muž vestičku neměl by pod ní mít pásek. Kovová přezka by mu totiž mohla vytvořit nelichotivé břicho.

Na nohy bych vždy volil kvalitní kožené boty. Přeci jen jde pořád o slavnostní událost a žabky nejsou pro tuto příležitost příliš vhodné.

Když ženich tápe zda zvolit kravatu, motýlek nebo jen košili s rozhalenkou, co byste mu po poradil?
Pokud ženich nemá sako ani vestu, pak bych doporučoval nevolit kravatu. Outfit by pak vypadal neúplně. Pokud se svatba odehrává v horkých měsících nebo někde u moře, pak bych se nebál rozhalenky.

Vždy je ale potřeba myslet na styl a místo konání svatby. Pokud totiž budete mít svatbu v nejparnějším dni během léta, ale obřad se bude konat v kostele, rozhalenka nepřipadá v úvahu.

Týká se šití na míru i ostatních svatebních hostů?
Ano, často doporučuji, aby minimálně svědkové či svědkyně a nejbližší doprovod byli oblečeni na podobné úrovni jako ženich. Ale nikdy ne lépe :). Díky naší konfekci dokážeme vytvořit outfit i pro doprovod. U nás v Manemo šijeme formální módu i pro ženy, pod vlastní značkou Meris.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend