Jak uvázat motýlka – jednoduchý návod krok za krokem

Pro svatební den zvolí většina ženichů klasický oblek s kravatou. Přesto není třeba zatracovat motýlka, protože na trhu jsou v současnosti opravdu zajímavé varianty tohoto módního doplňku, které rozhodně stojí za pozornost. Pánský motýlek působí velmi slavnostně, elegantně a není divu, že na něj rok od roku sází stále více ženichů.

Pojďme se proto podívat, jak se váže motýlek a jak ho můžete nosit.

Správně uvázaný motýlek musí být symetrický

Správně uvázaný motýlek musí být symetrický

Základní způsoby upevnění jsou tři

Nejeden muž se pořádně zapotí, když si má uvázat kravatu. V takovém případě může vázací motýlek nahánět téměř hrůzu, protože vyvstává otázka, jak jej správně uvázat. Ve skutečnosti to není složité zdaleka tak, jak se může zdát na první pohled.

V současnosti se lze na trhu setkat se třemi hlavními způsoby upevnění motýlka:

 • Gumička – motýlek je opatřen natahovací gumičkou, na jejíchž koncích jsou většinou háčky, tímto způsobem se velice jednoduše a rychle upevní okolo krku (při výběru dbejte na to, aby vás gumička nepříjemně neškrtila, většinou nechybí údaj, pro jaký obvod krku je gumička uzpůsobena)
 • Přezka (klip) – princip je podobný, motýlek má pásek, na jehož koncích je upevněná přezka, pomocí které se zapíná, přezka umožňuje nastavit délku pásku tak, aby pohodlně seděl okolo krku
 • Vázání motýlka – klasické vázání má nejdelší tradici a jeho popularita v poslední době opět roste, uvázaný motýlek působí formálněji a slavnostněji oproti předchozím dvěma způsobům, hodí se zejména ke smokingu nebo fraku

NÁŠ TIP: Přečtete si náš návod jak uvázat kravatu.

Návod na vázání motýlka

Ze začátku to chce trochu cviku, ale jakmile zjistíte, jak na to, nezabere vám uvázání motýlka takřka žádný čas.

Jak tedy postupovat?

 • Motýlka si nachystáte tak, aby byla jedna strana o něco delší
 • Tuto delší část překřížíte přes kratší
 • Následně vytvoříte jednoduchou smyčku, kterou utáhnete
 • Konec, který je delší, zatím necháte být
 • Kratší část naopak složíte do tvaru motýlka
 • Nyní si vezmete ponechanou delší část a středem ji přeložíte směrem dolů
 • Křídla motýlka přiložíte k sobě, čímž vznikne oko
 • Tímto okem provléknete zbývající část
 • Vezmete prostřední vrstvu motýlka, kterou utáhnete
 • Jemnou manipulací doladíte detaily, aby byl uvázaný motýlek pěkně symetrický
Jak uvázat motýlka

Návod, jak uvázat motýlka, Zdroj obrázku: ties.com

Pokud s vázáním motýlka nemáte dostatek zkušeností, určitě to nejdříve zkuste před zrcadlem, abyste na všechny úkony dobře viděli. Jakmile to dostatečně natrénujete, zvládnete vázání motýlka hravě i poslepu.

A protože motýlek je součástí slavnostního dress code, přidáme také něco málo z etikety. Uvázaný motýlek by měl svou šíří přibližně odpovídat vzdálenosti od jednoho vnějšího očního koutka k druhému. Rovněž by neměl přesahovat okraje límečku u košile.

Video návod jak nosit a ručně uvázat pánského motýlka

Motýlek nemusí být pouze jednobarevný, k ležérnější variantě obleku se hodí i motýlek se vzory. Zajímavou alternativou je motýlek sešitý ze dvou látek odlišných barev nebo vzorů, který těží právě z kontrastů těchto látek. Z takového modelu je možné vykouzlit hned čtyři různé možnosti uvázání.

V popředí může být jedna či druhá látka a také středová část motýlka může být z té či oné látky, čímž se zcela promění výsledný vzhled.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend