Svatební oblečení

Dnes se svatební oblečení většinou nešije na zakázku, ale spíše chodíme do svatebních salonů, kde nám pomohou vybrat nejen svatební šaty, ale také ostatní propriety a svatební doplňky jak pro sebe a pro ženicha, tak i pro družičky a svědky, ale také pomohou s výzdobou našich svatebních vozů. V časech tomu minulých ale tak nebývalo.

Líbající se nevěsta s ženichem

Líbající se nevěsta s ženichem

Svatební den

Ve svůj svatební den se lidé oblékali svátečně a chtěli se odít do toho, co měli v domě nejhezčího. Ve většině případů tak volili nové oblečení na svatbu, které jim bylo ušité na míru právě pro tuto příležitost. Nebylo to jenom symbolem jejich nového života, kterým budou společně kráčet, ale byla to také vhodná forma reprezentace sebe samého a celé své rodiny.

Toto oblečení stálo nemalé prostředky, ale s těmi se počítalo již od doby dceřina či synova narození.

Barva svatebních šatů

Oblíbená svatební barva dnešních nevěst je bílá či podobně světlé barvy. Jinak tomu ale bylo dříve, kdy se hodně dbalo na symboliku barev a v průběhu staletí tak byla zdůrazňována jiná symbolika a význam barev.

Na některých šlechtických svatbách byla barva oblečení, které si měli hosté s sebou vzít, předepsaná, a tak již měli na svatební pozvánce napsáno, v jaké barvě si mají nechat ušít oblečení. Často pak se hosté omlouvali, že se nemohou svatby účastnit, protože si nestihli ušít šaty v oné požadované barvě. Někdy byla z tohoto důvodu i celá svatba zrušena a čekalo se, až si hosté vše patřičně zařídí.

V Anglii například byla barvou štěstí zelená a to zejména u pánského oblečení. Naopak ve Skotsku se tato barva na svatbě neobjevovala, protože to byla svatba víl.

Během staletí se nosily různé barvy. V 16. století byla oblíbená černá, šedá a zelená. V módním časopise z roku 1794 například vidíme nevěstu v modrých šatech a šedém živůtku, kdežto ženich má tříčtvrteční kabát a přiléhavé kalhoty v barvě nevěstina živůtku. V 17. století pak pro změnu byly velmi módní šaty, které byly nákladně prošívány drahými kameny, například brilianty. To si mohli dovolit jenom zámožné nevěsty, nikoliv všechny šlechtičny.

Bílé svatební šaty

Bílá barva se objevila až v 19. století, kdy si takto barevné šaty oblékla královna Viktorie na své svatbě a zazářila v nich. Podle jejího vzoru tak učinily i její dcery a bílá barva se tak stala velmi módní.

Šaty, které byly ušity na svatbu, se potom nosily i na jiných reprezentativních událostech, a tak se staly součástí ženina šatníku.

Svatební oblečení na venkově

Na vesnicích pak svatební oblečení odpovídalo zvyklostem té které vesnice a mohlo se tudíž regionálně velmi lišit.

Na hlavě nevěsta nosila věnec, který byl symbolem jejího panenství, ženich si jej pokud chtěl, mohl vzít taky. Nejvíce oblíbený byl ale myrtový věneček, jindy mohl být také látkový.

Nevěsty, které byly movitější, mohly mít šátek zdobený perlami a některé z nevěst se za ním i schovávaly.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend