Ženich bez saka? Ano, jde to i bez něj!

Budoucí nevěsta věnuje výběru svatebních šatů obvykle značnou pozornost. Vždyť právě šaty se značně podílí na nevěstině celkové vizáži. Jednou z prvních otázek rodiny, kamarádek a známých bývá: „A už víš, jaké budeš mít svatební šaty?“.

Ženich však otázku na to, co si obleče, dostane jen zřídkakdy. Většinou se zkrátka předpokládá, že bude mít klasický oblek. Proč to ale nezkusit trochu netradičně, třeba bez saka?

Ženich bez saka

Ženich bez saka

Důvody, proč se obejít bez saka

Existuje velké množství mužů, kteří ryze formální a společenské oblečení v lásce příliš nemají. Necítí se v něm dobře a přirozeně, navíc jim přijde nepohodlné. Nakonec se většinou přizpůsobí s tím, že jeden den to v obleku nějak vydrží.

To je velká škoda, protože svatba je i jejich dnem „D“ a nejen nevěsta by si ji měla co nejvíce užít. A i když se muži mohou setkat s nepochopením zejména u starší generace, která si mnohdy ženicha bez saka nedovede vůbec představit, není se třeba obávat žádného společenského faux pas. V dnešní době není již ženich bez saka považován za nic neobvyklého.

O svatebním obleku bez saka lze uvažovat především v letním termínu svatby. Pokud navíc dotyčnému muži nošení saka celkově nevyhovuje, v horkých letních měsících by se v něm trápil ještě dvojnásob.

NÁŠ TIP: Přečtěte si článek o svatební etiketě.

Jestli si sako vzít či nikoliv závisí rovněž na samotném charakteru svatby jako takové. V některých případech by dokonce mohl ženich v saku působit jako pěst na oko. Jedná se především o rustikální, folklórní, lesní, alternativní či boho svatby.

Také v případě, kdy bude mít nevěsta méně tradiční, neobvyklé či dokonce extravagantní svatební šaty, ženich by vedle ní v klasickém svatebním obleku působil nepatřičně.

Ženich v košili s motýlkem a kšandami

Plánujete svatbu v boho stylu? Zkuste to bez obleku ženicha.

Alternativy klasického obleku

Pokud se snoubenci shodnou, že se ženich bez saka na svatbě obejde, vystává otázka, jak by se měl tedy vlastně obléct?

I v případě formálnější svatby je možné být trochu odvážnější. Jestliže ženich svatební oblek mít bude, mnohdy se automaticky předpokládá, že bude černý nebo tmavomodrý a k němu pochopitelně i společenské tmavé boty. Je ale možné vsadit na světlejší odstín, takový oblek celkově působí vzdušněji, ležérněji, přitom neurazí.

Dobře vypadá oblek ušitý z hnědé nebo béžové látky, kdy jsou boty a další doplňky (zejména kravata) v podobném odstínu.

A překvapivě skvěle působí obleky v netradičních barvách – šeříkově fialové, sytě modré nebo dokonce mechově zelené. U těchto výraznějších barev je však důležité, aby ladily nejen se svatebními doplňky nevěsty, ale i s celkovým barevným odstínem celé svatby.

Ženich bez saka ve vestě

Ženich ve vestě bez saka

Sako lze také nahradit slušivou vestou. Ženich tedy bude mít na sobě kalhoty, košili, kravatu (případně motýlka) a vestu. Ta může být barevně sladěná s kalhotami, ale není třeba se obávat ani jiného, klidně výraznějšího odstínu.

Ženich si může obléct rovněž pouze košili a kalhoty, které doplní kšandami. Tato varianta je vhodným řešením zejména pro svatby, které se konají v nejteplejší části roku.

Opět platí, že kšandy mohou barevně ladit s kalhotami nebo se mohou stát třeba i nejvýraznějším prvkem celého outfitu. Na trhu totiž není žádný problém sehnat kšandy sytých barev – červené, zelené, tyrkysové, růžové, žluté nebo modré.

Pokud se již budoucí ženich rozhodl pro alternativní způsob oblečení, je vhodné tomu uzpůsobit také módní doplňky a detaily.

Zvláště pro lesní, rustikální nebo svatbu boho stylu se skvěle hodí dřevěný motýlek. A protože v případě těchto svatebních stylů neexistují žádná striktní pravidla, klidně lze ležérní dojem podpořit vykasanými rukávy u košile nebo třeba vyhrnutými kalhotami.

A kalhoty nemusí být samozřejmě ani z běžné společenské látky, v poslední době roste například obliba přírodního lněného materiálu.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.