Manžetové knoflíčky – jak na tento luxusní pánský doplněk?

Ženy si mohou vybírat prakticky z neomezené palety nejrůznějších módních šperků. Namátkou jmenujme náušnice, náhrdelníky, řetízky, přívěsky či náramky. U mužů je výběr podstatně chudší, mnoho pánských šperků se navíc nehodí pro některé společenské události.

Přesto však existuje jeden pánský šperk, který je svým charakterem přímo určený pro zvláštní události, mezi které patří obchodní jednání, promoce, významné rodinné oslavy a v neposlední řadě také pro svatební den. Tímto módním doplňkem jsou manžetové knoflíčky.

Manžetové knoflíčky

Manžetové knoflíčky – víte, jak je nosit? Poradíme vám.

Manžetové knoflíčky nejsou novodobou záležitostí

Hned na úvod bychom měli tento módní doplněk představit. Rozhodně se nejedná o horkou módní novinku posledních let, jejich historie je totiž až neuvěřitelně prastará. Údajně se totiž formou především archeologických výzkumů podařilo prokázat, že tento doplněk existuje již několik tisíc let! Nutno však poznamenat, že dříve se jednalo de facto o klasické knoflíky, které měly ozdobný povrch, tudíž nebyla jejich funkce zcela jistě pouze účelová.

Funkci podobnou jako dnes však měly manžetové knoflíčky již v dobách vrcholného středověku, konkrétně někdy ve 13. století. Tehdy již měly za úkol spínat rukáv oděvu a zároveň poutat svým vzhledem. Móda nošení manžetových knoflíků se šířila především v anglickém a francouzském prostředí, pochopitelně především ve vyšších společenských vrstvách. Asi vůbec největší rozmach zažil tento drobný šperk na sklonku 17. století, přičemž tato móda přetrvala po celá staletí až do současnosti.

Jen pro zajímavost ještě uveďme, že právě manžetové knoflíky proslavil slavný francouzský spisovatel Alexander Dumas ve svém nesmrtelném románu Hrabě Monte Christo.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek na téma Jak se váže kravata.

Jak nasadit a jak nosit manžetové knoflíky?

Manžetové knoflíčky se nosí v koncové části rukávů košile, konkrétně na manžetě. To je ta zesílená část rukávu, která je tvořena nejčastěji přehnutím látky nebo našitím samostatného pruhu látky. Zatímco dříve se upevňovaly na klasické manžety košil, později si získaly velikou oblibu košile opatřené takzvanými francouzskými manžetami.

Francouzská manžeta je prodloužená, respektive dvojitá, kdy se přehýbá zpět k rukávu a následně zapíná na manžetové knoflíčky.

Košile s manžetovými knoflíky

Košile s manžetovými knoflíky vypadá luxusněji, než „běžná“ pánská košile

Košile na manžetové knoflíky by měla mít manžetové rukávy bez klasických knoflíků, protože přítomné otvory slouží právě pro umístění tohoto pánského šperku. Manžetový knoflík se většinou skládá z horní ozdobné části a spodního otočného kolíčku, který slouží k uchycení.

Jak na to?
Pro upevnění nejdříve provlékněte horní knoflík přes obě dírky manžety a poté vše zajistěte pomocí otočného kolíčku, který na konci vytvoří pomyslné písmeno T.

Mnozí výrobci nabízejí košile opatřené univerzální manžetou. Jejich největším benefitem je variabilita. Lze je tak nosit s klasickým zapínám nebo použít právě zapínání na manžetové knoflíčky.

Stříbrné pánské manžetové knoflíčky s monogramem

Stříbrné pánské manžetové knoflíčky s monogramem

Sortiment manžetových knoflíčků

Protože móda nošení manžetových knoflíčků rozhodně neupadá, ba je tomu spíše naopak, je současná nabídka tohoto pánského šperku velmi pestrá. K dostání jsou manžetové knoflíčky vyrobené z různých druhů kovů, především ze zlata, stříbra, luxusní platiny, chirurgické i běžné oceli. Mohou být zdobeny krystaly Swarowski nebo opravdovými drahými kameny, a to včetně briliantů. Také povrchová úprava může být prakticky jakákoliv, tyto kousky mohou nést různé barvy i ozdobné prvky.

Kromě klasických kulatých, případně oválných, čtvercových nebo obdélníkových tvarů jsou na trhu také speciální designové modely. Ty mohou odkazovat na zájmy nebo profesi dotyčného, kdy znázorňují třeba kytaru, auto, motorku, fotbalový míč, hrací kartu, knihu a mnoho dalšího.

Dřevěné manžetové knoflíčky na svatbu

Dřevěné manžetové knoflíčky na svatbu

Nechybí ani exempláře zalité tvrdou křišťálovou pryskyřicí a manžetové knoflíčky ze dřeva. Právě dřevěné manžetové knoflíčky prožívají podobný módní boom, jaký zažívají pánské dřevěné motýlky.

K dostání jsou také pánské soupravy, kdy doprovází sladěné manžetové knoflíčky s motýlkem nebo kravatou, případně se sponou na kravatu. A protože se knoflíčky velmi dobře hodí jako dar určený pro zvláštní příležitost, lze je pořídit v dárkové krabičce. Pro opravdové fanoušky tohoto šperku jsou pak určeny velké boxy k uložení hned několika párů.

Svatební manžetové knoflíčky

Svatební manžetové knoflíčky jsou přímo určeny pro svatební den. Jsou vkusným módním a levným doplňkem, který působí velice elegantně a zároveň slavnostně. Neexistuje pravděpodobně ženich, kterému by vhodně zvolené knoflíčky neslušely, naopak z něj rázem vyčarují ještě většího „fešáka“. Dobře vypadají nejen v reálu, ale rovněž na svatebních fotografiích.

V případě manžetových knoflíčků na svatbu není třeba se obávat sáhnout po opravdu luxusních kouscích. Právě pro tak výjimečnou událost je vhodné nechat si vyhotovit tento šperk přímo na zakázku, kdy lze jeho vzhled uzpůsobit tak, aby dobře ladil se svatebními doplňky a šaty nevěsty, případně i s celkovým charakterem svatby jako takové.

Velmi oblíbená je možnost jejich gravírování knoflíčků. Mohou nést například iniciály novomanželů, jejich celé jméno, datum sňatku nebo dokonce citát. Takto vytvořené knoflíčky zůstávají neopakovatelnou vzpomínkou na svatební den.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend