Svatební kravata vykouzlí gentlemana z každého muže

Ženichové, už máte vybranou kravatu na svatbu? Pokud tento elegantní pánský módní kousek běžně nenosíte například do zaměstnání, pak možná tápete, podle čeho a jakou kravatu vlastně vybrat.

Malou nápovědou vám může být tento článek, který se bude celý točit právě okolo pořízení kravaty pro ženicha.

Svatební kravata sladěná s kapesníčkem

Svatební kravata sladěná s kapesníčkem

Barevnou nebo raději čistě bílou kravatu?

Při výběru vhodné barvy kravaty je nutné zohlednit nejenom celkový charakter obleku ženicha a jeho barevný odstín, ale v neposlední řadě také nevěstiny svatební šaty, barevnost její kytice, respektive i celkové barevné ladění svatby jako takové. Dobře zvolená pánská kravata dokáže skvěle sladit ženicha s nevěstou a bude tak na první pohled jasné, že dvojice k sobě rozhodně patří.

Vhodné je také barevné sladění svatební kravaty s kapesníčkem umístěným v horní kapse saka, případně s korsáží (například květinovou) připnutou na klopě.

Nejčastěji používané barvy:

  • černá
  • bílá
  • růžová
  • modrá

Většina mužů vsadí pravděpodobně na jednobarevnou kravatu. Alternativní možností jsou ty, které nesou určitý vzor. Nejčastěji se jedná o decentní proužky, drobné puntíky, případně jiné geometrické vzory. Pokud bude vaše svatba spíše v extravagantním duchu a půjde takříkajíc proti proudu, určitě nemusíte se obávat ani pestřejších motivů a barev.

Košile a kravata vytváří prakticky nesmrtelnou kombinaci. Je proto pochopitelně důležité, aby se toto „módní duo“ dobře doplňovalo. Jestliže nejste experti na módu a nevíte, které barvy se k sobě hodí, jednoduše si přiložte kravatu přímo ke košili, poradit vám může také přítelkyně nebo zkušená prodavačka v obchodě. Obecné pravidlo říká, že by barva kravaty měla být oproti košili výraznější a neměla se v ní ztrácet.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o tom, jak zavázat kravatu.

Návod, jak uvázat kravatu

Nepodceňte ani výběr materiálu

Celkový dojem, jak kravata působí, ovlivňuje také druh použitého materiálu, ze kterého je vyrobena. Vliv přitom hraje také gramáž, tedy hustota a pevnost látky, kdy kravaty s vyšší gramáží jsou obecně kvalitnější a zároveň působí slavnostnějším dojmem.

Luxusní vzhled rozhodně nepostrádají kravaty z hedvábí, ty jsou hladké a lesklé, vyjímat se budou například v zámeckém prostředí nebo v kostele. Ale ani kravaty ze 100 % bavlněného plátna není třeba zatracovat, jsou jako stvořené pro svatbu pod širým nebem nebo třeba pro svatební den laděný do rustikálního stylu. Zajímavou možností pro svatby plánované do chladnější části roku jsou vlněné a pletené kravaty, ty mají vzhledem ke svému charakteru výraznější a hrubší strukturu.

I samotná šířka kravaty hraje roli

Kromě barevnosti, vzoru a materiálu je třeba zvážit ještě další parametr, a tím je šířka kravaty. I když se zdá tento údaj jako maličkost, na výsledný efekt má nezanedbatelný vliv. Šíře kravat se pohybuje zhruba v rozmezí od 5,5 až po 10 cm, přičemž vůbec nejoblíbenější šířkou je přibližně střed těchto hodnot.

Jestliže váháte mezi dvěma kousky, zvolte raději ten užší. Slim kravaty (tedy ty úzké) jsou v současnosti velmi žádané, berte ale v potaz také tvar vaší postavy. Na mohutné postavě by totiž mohla velmi úzká kravata vypadat groteskně.

Doplňky ke kravatě

Ještě větší šmrnc dokáže kravatě propůjčit kovová spona. Kravatové spony jsou oblíbeným pánským módním doplňkem a vyrábějí se v celé řadě nejrůznějších provedení a variant. Kromě těch jednoduchých jsou na trhu i kousky ve tvaru ryby, houslového klíče, ptačího pírka, nůžek, kotvy nebo třeba fajfky. A obdobná pestrost panuje rovněž na poli jejich barevnosti, kdy kromě těch s přiznaným kovovým vzhledem si můžete pořídit klidně i takové, které mají jemný pastelový odstín, případně hrají všemi možnými barvami.

Hitem posledních let je dřevěný motýlek a tento trend neminul ani doplňky ke kravatě, proto si můžete pro svůj svatební den koupit dokonce i „přírodní“ sponu v neobvyklém dřevěném provedení.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.