Házení svatební kytice – víte, jak s touto tradicí naložit?

Jedním z vůbec nejběžnějších zvyků, se kterým se můžeme setkat na svatbě, je házení a chytání svatební kytice. Alespoň určitou představu o tom, jak tento zvyk probíhá, má snad úplně každý.

Nevěsta si stoupne zády ke skupince svobodných dívek, a aniž by se dívala, hodí za sebe do hloučku svatební kytici. Ta nejšťastnější, které se podaří kytici zachytit, se prý vdá ze všech nejdříve.

Chytání svatební kytice

Stará tradice praví, že žena, která chytí svatební kytici bude mít veselku jako další v pořadí

Malebná legenda s prastarou historií

Házení svatební kyticí rozhodně nepatří mezi zvyklosti posledních let či desetiletí. Její historie je mnohem starší, sahá totiž až do středověkých dob.

K jejímu vzniku se váže zajímavá legenda. V minulosti si prý chtěly ženy zajistit štěstí a lásku tak, že se snažily získat kousek nevěstiných svatebních šatů. Proto se na nevěstu doslova vrhly s touhou získat alespoň malý kousíček drahocenné látky, odnést si ji domů, a tím si zajistit krásnou, a hlavně šťastnou budoucnost.

Nevěsta si své šaty pochopitelně chtěla uchránit a před rozvášněnými ženami se snažila uniknout. Pří útěku pak raději upustila svatební kytici, a tak svůj oděv zachránila. Také kytici se totiž přisuzoval velký symbolický význam, byla znamením věčné lásky a plodnosti.

NÁŠ TIP: Znáte také další svatební zvyky a tradice?

Je vám kytice líto? Pořiďte si repliku!

V této oblíbené svatební tradici spatřují dodnes některé nevěsty krásnou symboliku a jsou se kvůli ní ochotné vzdát se své svatební kytice.

Házení krásné svatební kytice je škoda

Házení krásné svatební kytice je škoda, pořiďte si ještě druhou kytici na házení

Většině nevěst je ale jejich kytice líto. Vždyť zkušené floristky dokážou často vytvořit opravdové skvosty, které půvab ženy v její svatební den ještě více podtrhnou. Není proto divu, že mnoho nevěst si chce kytici usušit a uchovat jako krásnou vzpomínku na svůj sňatek.

V takovém případě ji ale pochopitelně nepomohou jen tak odhodit do rozveseleného davu dívek, protože by o ni nadobro přišly. Řešením je nechat v květinářství vyrobit ještě jednu přesnou kopii svatební kytice, případně je možné také vyrobit kytici menší a o něco skromnější.

NÁŠ TIP: I pro muže existuje alternativa k chytání svatební kytice a sice chytání svatebního podvazku.

Záludná bývá situace, kdy má okolo sebe nevěsta více kamarádek, které touží po sňatku. Kytici může ale chytit jenom jedna jediná a ty ostatní by to mohlo mrzet (a to ani nemluvíme o možném zranění rvoucích se žen).

Házení svatební kytice

Házení svatební kytice – jedna z klasických svatebních tradic

Aby se tomu nevěsta vyvarovala, může si nechat pro účel této tradice sestavit několik malých kytiček a házet klidně jednu po druhé. A pokud nechce, aby se kytičky poškodily, nebo s nimi z jakéhokoliv jiného důvodu nechce házet, tak je může svobodným ženám jednoduše předat jako milou pozornost. Vždyť jistě ne nadarmo se říká, že nevěsta nosí štěstí…

Kdy se hází svatební kytice?

Samotný akt házení kytice by se měl odehrávat před co největším zástupem vašich svatebních hostů. Pokud plánujete oběd po obřadu pouze v rodinném kruhu, doporučujeme přesunout házení až k odpolední zábavě, kde budou přítomna většina vašich hostů.

Načasování tohoto druhu svatební zábavy také konzultujte se svým svatebním fotografem, který by vám měl poradit vhodný čas s ohledem na požadované světelné podmínky.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.