Svatební věneček do vlasů
Ačkoliv není svatební věnec nezbytností, představuje krásný a vkusný doplněk, tudíž o své příznivce nouzi rozhodně nemá.
Setkat se s ním lze také na dveřích domova nevěsty, na kapotě automobilu, ve výzdobě sálu, ale samozřejmě ve vlasech nevěsty či družiček.
Umělý, z živých květin nebo bylinkový?
Popularita svatební věnečků pro nevěstu a družičky rozhodně neupadá, je tomu spíše naopak. Nepochybným důkazem je stále se rozšiřující nabídka této romantické vlasové ozdoby.
V zásadě lze pořídit věnec umělý, z živých nebo sušených květin, případně také z bylinek a dalších přírodních materiálů. A pochopitelně existuje celá řada exemplářů, které v sobě jednotlivé prvky vzájemně kombinují. Kdo proto váhá právě nad materiálem, může učinit příjemný kompromis a zvolit kupříkladu věneček z umělých květin, jež jsou doplněny přírodními komponenty.
Věneček z živých květin a dalších darů přírody
U věnečku umotaného z živých květin je třeba věnovat zvýšenou pozornost výběru konkrétních květin. Pravidla pro výběr květin jsou zde prakticky totožná jako v případě svatební kytice. Spousta druhů je totiž pouze sezónních, kdy jsou dispozici pouze po určitou část roku, některé květiny na slunci či bez vláhy velmi rychle uvadnou, nejedny jsou pak příliš náchylné k poškození.
Z živých květin lze doporučit například trsovité růžičky, ty jsou poměrně pevné, udrží si po dlouhou dobu nezměněnou podobu a k sehnání jsou v mnoha barevných odstínech. Do věnečku se hodí například i nevěstin závoj, frézie, eustoma, hortenzie, vratič a další. Něžnou alternativu představují věnce uvité výhradně z lučních květin.
Neméně zajímavě vypadají věnečky sestavené ze sušených květin. A samotné květy lze doplnit i jinými dary přírody. Dle aktuálního ročního období se nabízí mimo jiné šišky, různé druhy travin, větvičky, kapradí, mech, obilné klasy, šípky, trnky, červené jeřabiny, hložinky.
Zapomenout zmínit však nesmíme ani bylinkový věneček. A protože pro většinu bylinek je typická příjemná intenzivní vůně, propůjčují mu zvláštní až magické kouzlo. Pro tvorbu bylinkového věnce je možné použít především eukalypt, šalvěj, rozmarýn a levanduli včetně kvetoucích částí. Skvěle podtrhne atmosféru zejména v případě svatby konané v lese, na hradní zřícenině, na paloučku nebo kdekoliv jinde pod širým nebem.
Věneček vybírejte pokud možno společně se svatební kyticí. Ideální by bylo, aby věneček i kytice pocházely z ruky jediného tvůrce. Oba tyto doplňky jsou totiž poměrně výrazné a vždy by k sobě měly perfektně ladit. Týká se to nejen barevnosti, ale rovněž konkrétních druhů použitých květin i celkového stylu. Pamatujte zároveň na korsáž pro ženicha – pokud budou tyto tři prvky v symbióze, bude výsledný efekt úžasný.
S vytvořením svatebního věnce z živých květin si poradí většina květinářství, některé floristky se na jejich tvorbu dokonce přímo specializují. Originální a mnohdy vskutku velmi zdařilé kousky i z méně běžných materiálů lze objevit na některém z internetových tržišť, které jsou zaměřené na rukodělné výrobky. V neposlední řadě existuje také možnost vyrobit si vlastní věneček dle představ a fantazie, sehnat veškeré potřebné komponenty v současné době nepředstavuje žádný problém.
Umělý svatební věneček do vlasů
Často panuje obava, že umělý věnec působí příliš lacině a uměle. Syntetické materiály použité pro tvorbu svatebních věnečků se však zdaleka neomezují na pouhou plastovou hmotu. A dokonce i umělé květiny z plastu jsou dnes takřka k nerozeznání od svých „živých sourozenců“.
Výsledný věnec je navíc zpravidla velmi odolný a stabilní, žena tudíž nemusí mít obavu, že se vlivem nepříznivého počasí nebo neopatrnou manipulací poškodí. Zároveň bývá trvanlivý, takže se přímo nabízí příležitost ponechat si jej jako milou vzpomínku na svatební den, případně jej poskytnou dále jiné nevěstě.
Žádané jsou rovněž věnečky vytvořené z háčkovaných květů, skleněných korálků, barevného filcu, ušité z látek nebo třeba poskládané z papíru. Některé se snaží co nejvíce napodobit přirozený vzhled, mnohé jsou koncipovány tak, aby se úmyslně odlišovaly, mají svérázný design a tvoří téměř umělecké skvosty.
Volba vhodného účesu k věnečku do vlasů
Věneček do vlasů se hodí dokonale především k dlouhým vlasům bez ohledu na to, jestli jsou rovné nebo zvlněné. Kombinace volně splývajících vlasů a něžného květinového věnečku společně s odpovídajícími šaty dokážou vdechnout nevěstě až poněkud éterický.
Pokud se však žena pro věneček rozhodne, určitě není odkázána pouze na rozpuštěné vlasy. Vhodných svatebních účesů, ze kterých může nevěsta vybírat, totiž existuje celá řada. A nic pochopitelně nebrání ani experimentování s vlastní kreativitou a fantazií. Věneček je možné do vlasů částečně zaplétat, výsledný efekt bývá v tomto případě velice přirozený. Lze jej použít rovněž v případě francouzského copu, dvou rozverných copánků, případně i k drdolu.
Věnečky do vlasů jsou obvykle uzavřené nebo zavazovací. V prvním případě tvoří pevný kruh, kdy se na hlavu jednoduše nasadí. Ty druhé bývají zakončeny nejčastěji saténovou stužkou nebo šňůrkou, která se v požadovaném místě zaváže, proto je jejich velikost prakticky univerzální. Tento typ lze využít také v případě komplikovanějších variant účesů, protože stužku je možné například vplétat do drdolu nebo copu.
Jestliže vás svatební věneček okouzlil, ale jste majitelkou spíše polodlouhých nebo dokonce krátkých vlasů, zoufat rozhodně nemusíte. Tato vlasová ozdoba sluší všem bez ohledu na délku, barvu a charakter vlasů. A nevylučuje se ani se svatebním závojem, bez kterého si nejedna nevěsta nedokáže svatbu vůbec představit. Má totiž tu výhodu, že jej lze šikovně využít k přichycení závoje.
Pro jistotu se však raději vždy poraďte s kadeřnicí nebo vizážistkou, aby byl konkrétní věneček umně sladěný s úpravou vlasů. Pamatujte i na zkoušku svatebního účesu, která by měla být naprostou samozřejmostí. Na ni se chodí obvykle v rozmezí jednoho až dvou měsíců před samotným svatebním dnem.
Věnec na kapotu auta a na dveře domova nevěsty
Jak jsme již v samotném úvodu naznačili, další variantou svatebních věnců jsou ty, které se umísťují na auto, případně na vchodové dveře domova nevěsty. Oproti těm do vlasů jsou obvykle robustnější, což je dáno charakterem jejich korpusu. Zatímco vlasové věnce mají většinou korpus tvořený tenkým drátkem stočeným do kruhu, u těchto je podklad polystyrénový, slaměný nebo pedigový. Kromě klasického kruhu je žádaný i tvar srdce coby symbolu lásky.
I zde mohou být použity živé či umělé květy. Více se obvykle uplatní také další zdobné prvky, především saténové stužky, prýmky, perleťové špendlíky, bižuterní kamínky. Většinou je však třeba brát více v potaz možnou nepřízeň počasí, především déšť a sníh. Proto pozor na takový materiál, kterému by mohlo mokro nebo vlhko příliš uškodit, jedná se hlavně o papírové a sušené květiny.
Svatební věnec se umísťuje obvykle na kapotu auta, kterým jede k obřadu nevěsta. Aby i v průběhu jízdy dobře držel, je ve spodní části opatřen přísavkami. Připevňuje se na čistý a hladký povrch, většinou se doporučuje přísavky těsně před samotnou aplikací navlhčit.
Věnec na dveře má krásný symbolický význam a upozorňuje na skutečnost, že právě zde nevěsta bydlí. Bývá rovněž s přísavkami nebo má možnost zavěšení na háček, případně hřebíček.
K dostání jsou také věnce menšího průměru, které slouží k uchycení na okýnka aut, do oken obydlí nebo jako zdobný prvek na slavnostní tabuli či k výzdobě sálu.
Komentáře (0)