Červená svatba – fotogalerie

Obvykle již v úplných začátcích předsvatebních příprav se snoubenci rozhodují, jaká z barev bude na jejich svatbě tou dominantní. Teprve podle toho totiž následně vybírají svatební dekorace, šaty pro nevěstu, sladěný pánský oblek a mnoho dalších nezbytností.

Rozhodli jste se, že vaší hlavní svatební barvou bude červená? Pak především pro vás je určen následující článek plný červené inspirace.

Svatební kytice z červených kal a bílých orchidejí

Svatební kytice z červených kal a bílých orchidejí

Symbolický význam červené barvy

Asi vůbec nikoho nepřekvapí, že právě červená barva symbolizuje lásku a vroucí city. Vždyť i samotná barva srdce, které je neodmyslitelným symbolem lásky, je červená. Není proto divu, že mnoho zamilovaných dvojic chce mít na své svatbě právě tuto barvu.

Červená barva náleží teplým odstínům a podle psychologů symbolizuje emoce včetně vášně. Bývá mnohdy vnímána eroticky, vždyť stačí vzpomenout na ženské sexy prádélko, které nese často právě tuto barvu. Červená má schopnost působit na člověka povzbudivě, dodává energii, vybízí k aktivitě. Podle vědeckých výzkumů dokonce dokáže podporovat chuť k jídlu, zvyšovat krevní tlak a v neposlední řadě prohlubovat touhu.

Mimochodem, v Číně červená barva ke svatbám tradičně patří a nevěsta tam mívá často červené svatební šaty.

Červená barva a její kombinace s ostatními odstíny

Na svatbě obvykle dominuje jedna barva, která bývá většinou kombinována s dalším barevným odstínem, ovšem ten je již spíše z neutrálního barevného spektra. Společně vytváří tato barevná dvojice zajímavý a vkusný kontrast. Lze k nim přidat ještě takzvané doplňkové barvy, ty ale bývají zastoupeny v podstatně menší míře a barevnou skladbu svatebního dne příjemně oživují.

Červená má tu výhodu, že je velmi výrazná a vytváří opravdu nádherné kontrasty. Na druhou stranu to může přinést i četná úskalí, je totiž třeba si dávat pozor, aby se to s ní vzhledem k sytosti nepřehnalo. V případě červené skutečně platí, že méně znamená více.

A jak tedy červenou barvu nejlépe kombinovat? Skvěle se hodí především k bílé, smetanové, a krémové. Velice dobře vypadá také s černou. Zde ovšem zvažte, nakolik chcete mít na své svatbě černou zastoupenou, klidně ji ale můžete použít třeba jako jednu z doplňkových barev. Některé odstíny červené vypadají dobře rovněž v kombinaci s tmavomodrým, čokoládovým a pískovým odstínem.

Nevěsta a ženich v červené

Jestliže toužíte po červené svatbě, pak vás určitě zajímá, jak vybrat šaty pro nevěstu a oblek pro ženicha. Pokud jste lehce extravagantní, můžete se odvážit jít do červených svatebních šatů. V opačném případě lze doporučit použít tuto barvu spíše na módní doplňky a ozdoby.

Nevěstě v šatech tradičního bílého či jiného světlého odstínu bude dokonale slušet svatební kytice z červených květů. Vybírat může například z velice oblíbených růží, případně i pivoněk, gerber, frézií nebo chryzantém.  Samozřejmě můžete kytici doplnit ještě sladěnou ozdobou do vlasů, případně můžete kytici zcela nahradit splétaným věnečkem z živých květů. Každopádně však pamatujte i na korsáž pro ženicha, ta by měla rovněž obsahovat červenou barvu. Na vývazky pro svatební hosty lze použít třeba červenou stužku a rázem budeme mít sladěny i všechny svatebčany.

Ženichovi lze také doporučit červenou kravatu, pokud bude svatba netradiční, tak třeba červené kšandy nebo klobouk. Nevěsta si může dovolit i červené lodičky či jiné svatební botky. A jestliže nebude váš svatební den příliš formální a máte smysl pro humor, může si vzít ženich třeba červené ponožky.

Svatební den ve znamení červené

Pro slavnostní tabuli lze zvolit celo-červené ubrusy, ale možná ještě lépe budou vypadat červené středové pásy na světlém podkladu. Stále totiž nezapomínejte na to, že s touto barvou se to opravdu nevyplatí přehánět. Můžete se však doslova vyřádit na nejrůznějších doplňcích – červené mohou být ubrousky, ozdobné kamínky, okvětní lístky, drobná květinová výzdoba na stoly a podobně.

V červeném stylu může být pochopitelně dekorován také svatební dort. Dobře na něm budou vypadat rudé růže, dokonce jej lze celý potáhnout načerveno obarvenou marcipánovou hmotou. A červené můžete dát zelenou (krásný paradox, že?) rovněž v samotném pohoštění, stačí využít dary přírody – červené jahody, maliny, třešně nebo třeba nakrájené kousky melounu.

Sehnat červené dekorační prvky pro svatební večerní zábavu není vůbec žádný problém. K dostání jsou nafukovací balónky (včetně těch ve tvaru srdce), krepové pásy, papírové výseky a konfety, svíčky, organzu, stuhy, perličkové pásy a mnoho dalšího.

A do barev svatby můžete sladit také svatební tiskoviny – svatební pozvánky, oznámení, jmenovky na stůl.

Načerpejte inspiraci z našich fotografií pro svoji svatbu v červené.

Kulatá svatební kytice

Kulatá svatební kytice

Kulatá svatební kytice s tulipány

Kulatá svatební kytice s tulipány

Třípatrový svatební dort politý čokoládou a s lesními plody

Třípatrový svatební dort politý čokoládou a s lesními plody

Kulatá svatební kytice z rudých růží a orchidejí

Kulatá svatební kytice z rudých růží a orchidejí

Tmavě rudý svatební dort ve tvaru srdce

Tmavě rudý svatební dort ve tvaru srdce

Červená podzimní svatební kytice

Červená podzimní svatební kytice

Butoniéra s červenými růžičkami

Butoniéra s červenými růžičkami

Červeno-oranžové svatební kytice s růřemi a kalami

Červeno-oranžové svatební kytice s růřemi a kalami

Červeno-bílý svatební dort ve tvaru srdce

Červeno-bílý svatební dort ve tvaru srdce

Kytice z rudého šeříku, narcisů a čemeřice

Kytice z rudého šeříku, narcisů a čemeřice

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.