Svatební cesta Barbados

Říká se, že nikde na světě není moře tak křišťálově čisté a tyrkysově modré a pláže tak zářivě bílé jako právě tady. Tento malý a Čechy dosud moc neobjevený ráj v Karibském moři je tedy přímo stvořený na líbánky. Ale nečekejte tu velký klid a osamocené pláže daleko od civilizace. Nechcete-li tedy vaši svatební cestu strávit v tichém letovisku lenošením pod slunečníkem, ale rádi byste zažili nějaké to vzrušení, vyberte si tuto destinaci.

Barbados totiž nabízí nejen úchvatnou přírodu, ale i velké hotelové komplexy s kvalitními službami, rušný noční život a spoustu sportovních možností, na které si jen vzpomenete. A nevyužít toho by byla doslova škoda.

Bottom Bay, nejkrásnější pláž Barbadosu

Užijte si líbánky na nejkrásnější pláži Barbadosui – Bottom Bay

Barbados, nebo-li „Malá Anglie Karibiku“, se nachází východně od Malých Antil a je součástí Karibských ostrovů. Jde o korálový útes, který je poměrně plochý, ale směrem do vnitrozemí se od bílých pláží zvedají zelené vrcholky hor i skály s rozsáhlým systémem podzemních řek, jeskyní a jezer.

Nejkrásnější pláže a klidné moře najdete na západním a jihozápadním pobřeží ostrova. Krásu té scenérie ještě podtrhuje zelenomodrá barva Karibiku. Korálové útesy obklopující tuto část ostrova jsou ideální pro potápění a šnorchlování.

Botanická zahrada Flower Forrest, Barbados

Botanická zahrada Flower Forrest, Barbados

Na dně moře navíc leží několik potopených lodí, takže kromě podmanivé krásy podmořského světa se vám tak naskytne nevšední podívaná. Východní pobřeží je díky Atlantiku nespoutané a divoké.

Díky silným proudům a častým útesům není proto pro koupání příliš vhodné. Láká ale zase k odpočinku a lovce fotografických trofejí. Při objevování ostrova se můžete seznámit s bohatou faunou a flórou. Barbados se může pochlubit řadou krásně kvetoucích rostlin, které můžete obdivovat nejen ve volné přírodě, ale i v přístupných překrásných zahradách. Žije tu mnoho vzácných zvířat, např. různé druhy želv, divocí králíci, přes sto druhů ptáků a velmi vzácné zelené opice.

Vzácné zelené opice

Vzácná zelená opice


Exotika v koloniálním duchu
Ačkoliv je Barbados již nezávislý, hlavou státu je nadále britská královna. Ostrov byl v 16. století obsazen Španěly, největší vliv zde však zanechali právě Britové během své dlouhé koloniální éry.

Podepsalo se to především v architektuře a koloniální svatby najdete v řadě měst. Stejně tak jako kamenný anglikánský kostel nebo oblíbenou tradici pořádání dostihů každou sobotu.

Pokud jste si ale vaši svatební cestu představovali více v karibském rytmu, nemusíte se vůbec bát. Bezprostřední a milí obyvatelé, kreolský temperament a karibský ráz ostrova vás jistě nezklame.

Chcete-li se vydat po stopách koloniální éry, rozhodně byste neměli vynechat hlavní město ostrova Bridgetown. Nachází se v zátoce Carlisle Bay na jihozápadě ostrova. Mísí se tu koloniální architektura i moderní trendy.

Duch minulosti na vás dýchne při vašich toulkách výstavnými ulicemi, při návštěvě historických památek nebo při procházce k mořské úžině v Careenage. Zakončit váš den byste měli v některém z obchůdků s karibským rumem, nejlépe v ulici Baxter´s Road, nebo-li v „ulici, která nikdy nespí“.

Asi 15 km od Bridgetown se nachází městečko St. Lawrence. Podobně jako několik dalších městeček na jihozápadním pobřeží Barbadosu, jako např. letoviska Worthing a Hastings, nabízí krásné bílé pláže, středně drahé ubytování i třeba ukázku výrobků místních řemesel. Můžete tedy zvážit, zda své líbánky nestrávit právě tady nebo si tím alespoň pobyt na ostrově několika dny nezpestřit.

Na jižním pobřeží Long Bay se nachází Sam Lord´s Castle. Nyní se v sídle nachází sbírka moderního malířství a starobylého nábytku, ale pokud jste oba duše s touhou po poznání a po troše toho tajemna, jistě vás upoutá legenda, která se k tomuto sídlu z vápence váže. Podle ní Sam Lord pověsil lucerny tak, aby lodě místo do bezpečného přístavu narazily na blízký útes Cobbler´s Reef a pak lodě směle vykrádal.

Původní plantážnické sídlo ze 17. století můžete zase obdivovat ve vnitrozemí na jihovýchodě ostrova. Sunbury Plantation House vás uchvátí svou autentickou atmosférou a vy jako byste se stali na okamžik majiteli plantáží a prožívali to, co prožívali kdysi před mnoha lety.

Opatství St. Nicholas bylo založeno v r. 1660 a je jedním ze 3 původních jakobitských sídel zachovaných na celé západní polokouli. Opatství s elegantním obloukovým štítem, zdobením z korálového vápence je ve stínu palem velmi romantickým místem, není proto divu, že bývá vyhledáván k pořádání svateb.

Jeskyně Flower cave, Barbados

Jeskyně Flower cave, Barbados

Veškeré umění přírody s rozmanitými rostlinami a květinami, co na ostrově rostou, najdete asi 20 km severovýchodně od hlavního města. Flower Forest – „Květinový les“ – se rozkládá na ploše 20 ha na území bývalé plantáže s cukrovou třtinou. Toto překrásné místo vás jistě okouzlí.

Jen o kousek dál směrem na jih je fascinující vápencová oblast s jeskyněmi protknutá podzemními proudy a vodopády a ta jistě také stojí za shlédnutí. Pro přehlídku fauny si pro změnu vyberte Barbados Wildlife Reserve v severní části ostrova. V této přírodní rezervaci se mezi mahagonovým porostem skrývá řada stezek, ze kterých se vám naskytne jedinečná příležitost pozorovat zelené opice, želvy s červenýma nohama nebo majestátní pelikány v jejich přirozeném prostředí.

Jeskyně Harrison´s cave, Barbados

Jeskyně Harrison´s cave, Barbados

Barbados je korálový ostrov, který byl vyzdvižen z oceánu díky sopečné činnosti. Nejen díky tomu se může pyšnit četnými jeskyněmi. Bezesporu jednou z nejznámějších a zároveň jedinečným fenoménem přírody je Harrison´s Cave. Scenérie jednoho ze „Sedmi divů Barbadosu“ se stalaktity a stalagmity doplňuje podzemní řeka. Křišťálově čistá voda klesá třpytivým vodopádem a tvoří hluboká smaragdová jezírka.

Návštěvníci se jeskyněmi pohybují v elektrických vozících a na nejnižší úrovni se pěšky projdou až k vodopádu spadajícímu do hlubokého jezírka. Na nejsevernějším bodu Barbadosu se nachází Flower Cave Animal. Jméno jeskyně získala od sasanek nalezených v jeskyních jezírkách. V některých se můžete díky dostatečné hloubce dokonce zaplavat. Stěny jeskyně jsou plné zajímavých útvarů a v několika místech je několik otvorů, kterými se vám naskytne překrásný výhled na moře. Jeskyni obklopují útesy s ohromným rozhledem na celé severní pobřeží Barbadosu.

Divoké a obrovské vlny Atlantiku tříštící se o útesy jsou skutečným nezapomenutelným zážitkem. Pro završení všeho a pro trochu odpočinku se zastavte v baru a v restauraci na vrcholu útesu.

Pokud jste sportovně založeni, Barbados nabízí spoustu možností sportovního vyžití. Můžete se projet na kajacích, rybařit na pláži nebo z lodi, zahrát si golf nebo kriket, což vám opět připomene britský vliv. Ostrov také můžete poznat z koňského hřbetu, navštívit dostihy nebo pólo. Díky upraveným cyklostezkám budou spokojeni i vyznavači cyklistiky. Pro vodní sporty je samozřejmostí plachtění, surfing, parasailing, windsurfing nebo neopakovatelné plavání se želvami.

Tropický Barbados
Na ostrově panuje tropické podnebí. Počasí je převážně slunečné a jasné, které zpříjemňují pasáty vanoucí ze severovýchodu. Obdobně jako jinde v tropech jsou nejsušší měsíce zhruba od února do května, sezóna je tu proto nejvyšší. Od června do října nastává období dešťů s častými tropickými lijáky. Nejvhodnější dobou pro návštěvu ostrova je proto přelom zimy a jara.

Poznávat taje a okouzlující místa Barbadosu se vydejte nejméně na týden, ne-li na deset dní a více. Samozřejmě záleží, zda si budete chtít “jen“ odpočinout po svatebním chaosu a užívat si sami sebe v kreolském rytmu, při svitu svíček a při jedinečných gurmánských zážitcích v některé z restaurací nabízejících delikatesy snad všech kuchyní světa. Nejenže tu najdete nám Evropanům blízké pizzerie, francouzské či čínské restaurace, ale za ochutnání rozhodně stojí místní kuchyně, kde rozpoznáte africký a indický vliv a je poněkud ostřejší. Nebo budete chtít objevit co nejvíce přírodních krás tohoto karibského ostrova. Ať tak či tak, budou vaše líbánky určitě nezapomenutelnou dovolenou a vy budete mít při prohlížení fotek rozhodně o čem vyprávět.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend