Svatební cesta Kypr

Prožijte své líbánky tam, kde se bohyně lásky a krásy Afrodita zrodila z mořské pěny. Afroditinu skálu a mnoho dalších romantických míst nabízí ostrov Kypr. Třetí největší ostrov Středomoří, geograficky náležící Asii, ale stále patřící k Evropě.

Nabízí romantická místa, luxusní hotely, zábavu, panenskou přírodu, ale i možnosti sportovního vyžití. Užijte si hodování v místních tavernách, ochutnejte perfektně připravené mořské plody a popíjejte na pláži osvěžující Ouzo. Poznejte dvě odlišná etnika na jednom ostrově.

Při svatební cestě po Kypru navštivte zátoku Petra tou Romiou

Při svatební cestě po Kypru navštivte zátoku Petra tou Romiou

Kypr je samostatným ostrovem ve Středozemním moři, jeho území je ale děleno na dvě republiky. Tureckou a řeckou část rozděluje Zelená nebo také Attilova linie. Severní část je Severokyperskou tureckou republikou, kterou spravuje Turecko, jižní část je mezinárodně uznávaná Kyperská republika patřící do Evropské Unie. Z České republiky turisté nejčastěji cestují právě do jižní části. Pokud se ale rozhodnou navštívit tu tureckou, není to problém, turisté musí projít celní kontrolou a zaplatit poplatek. Řekové se také snadno dostanou do turecké části, ale Turkům je ta řecká zapovězena.

Rozloha Kypru činí 9251 km², hlavním městem je Nikósie, kterou přímo prochází Attilova linie. Nejpoužívanějšími jazyky jsou řečtina a turečtina, ale bez sebemenších problémů se zde domluvíte i anglicky. Kyperské podnebí je velmi teplé, prakticky se zde dá koupat od května až do konce listopadu. Od prosince do dubna je počasí ideální na výlety a poznávání ostrova.

Severní pobřeží Kypru

Severní pobřeží Kypru

Co při návštěvě Kypru neminout?

Kyperské pláže a plážová města jsou excelentní, nenajdete zde pouze vytížené pláže s dokonalými službami a širokými možnostmi sportovního vyžití, ale dokonce i téměř panenské nedotčené pláže, kde budete jedinými návštěvníky. Užijte si romantiku nebo zábavu, na kterou nikdy nezapomenete.

Ulička ve městě Ayia Napa

Malebná ulička ve městě Ayia Napa

Nejznámější kyperské město je Ayia Napa, údajně hned po Ibize jde o největší centrum nočního života. To ale není vše, co Ayia Napa nabízí. Pyšní se hned několika úchvatnými plážemi, tou nejpopulárnější je pláž Nissi s jemným pískem, skalnatou scenérií a pozvolna se svažujícím vstupem do vody. Nachází se zde nepřeberné množství sportů. Toto místo vám nedá příležitost se nudit. Pokud toužíte po větší romantice a soukromí, doporučujeme Ayia Napu aspoň na dvoudenní výlet. „Svatební cestu jsem strávil na Maledivách, po třech dnech jsem se začal nudit, Ayia Napa je krásná, a navíc ani po týdnu jsem stále neměl dost.“ Igor

Korálová zátoka – Coral Bay se nachází v blízkosti města Paphos, kam létají i přímé spoje z České republiky. Jde o příjemnou spíše rodinnou zátoku s klidným křišťálově čistým mořem a písčitou pláží. Pláže v blízkosti této zátoky si oblíbí především ti, kdo hledají soukromí a kousek panenské přírody. Místo si oblíbí především milovníci podmořských krás.

Korálová zátoka Coral Bay

Korálová zátoka Coral Bay

Kissonerga je další spíše klidnější pláží v blízkosti Paphosu, která nabízí široké sportovní vyžití především díky blízkému aquaparku, stejně tak se v její blízkosti nacházejí i architektonické památky. Oblast je známá především kvůli banánovým plantážím, jež můžete spatřit i na vlastní oči.

Jedním z nejoblíbenějších prázdninových středisek je Larnaka, i do tohoto města létají přímé spoje z České republiky. Larnaka nabízí především komfortní turistické služby.

Druhým největším střediskem je Limassol, na jeho území se nachází i nejdelší pláž, dlouhá několik kilometrů. K dispozici je zde mnoho barů a taveren, obchodů, ale i sportovního vyžití. Na plážích najdete jak sportovní hřiště, tak barové baldachýny a velmi zajímavé tematické podniky.

Pláž Nissi Aiya Napa

Pláž Nissi Aiya Napa

Údajně nejkrásnější pláží Kypru je Goden Beach, ta se nachází v severní části, najdete zde křišťálově čistou vodu a jemný bělostný písek.

Nejromantičtější zátokou je Petra tou Romiou, místo, kde se zrodila bohyně lásky a krásy Afrodita. Toto místo se nachází v blízkosti města Paphos a má unikátní atmosféru. Jde o poměrně malou pláž, která je příjemná na koupání, z moře pak vykukují skaliska včetně Afroditiny skály. Díky té má údajně voda vzácné účinky, a pokud se v ní žena vykoupe, omládne až o deset let. Další ženy chodí žádat Afroditu o plodnost a to tak, že uvazují bílé kapesníčky na blízké keře. Věčnou lásku vám pak zajistí, když najdete oblázek ve tvaru srdce, jeho síla ale začne fungovat až ve chvíli, kdy si ho dáte pod polštář.

Hrad Kyrenia

Hrad Kyrenia

Kypr se pyšní nejen krásnými plážemi, ale i národními parky a dalšími zajímavými místy.

Kypr, to nejsou jen bělostné pláže a čistá voda, kyperské vnitrozemí se stejně interesantní, jako jeho pobřeží. Díky své členitosti a množství národních parků nabízí svým návštěvníkům ideální místa pro turistiku, ale i cyklistické výlety. Členitá pohoří a údolí nabízí svým návštěvníkům pestrou škálu výletů.

V samém středu se nachází pohoří Troodos, kde se nalézá i klášter Kykkos, ten je nejbohatším a zároveň i nejpompéznějším klášterem celého Kypru. V této oblasti je i mnoho dalších zajímavých míst, která rozhodně stojí za pozornost. Jednou z nich je Kaledonský vodopád. K němu se dostanete po zhruba 3 km dlouhé stezce. Další zajímavostí je cedrové údolí, které nadchne především milovníky nedotčené přírody. Jde o klidné místo, kde potkáte minimum turistů.

Dalším národním parkem, který rozhodně stojí za vaši pozornost je pohoří Akamas, jež je situováno v severovýchodní části ostrova. Vyniká především svou divokou a krásnou přírodou. Jsou zde k vidění divoké bramboříky a orchideje rostoucí ve volné přírodě. Vyskytuje se zde několik turistických, ale i horolezeckých stezek. V těchto místech se podle bájí údajně potkala Afrodita s Adonisem a najdete zde vodní nádrž, která je nazývána Afroditiny lázně.

Kavo Greko, národní park nacházející se mezi Ayia Napou a Paralimni disponuje především několika zajímavými jeskyněmi a zajímavou faunou a flórou. Toto místo je ideální především pro cykloturistiku, ale nejdete zde i mnoho pěších stezek.

V turecké části stojí za pozornost hrad Kyrenia, který střeží záliv a strategický stejnojmenný přístav. Zde můžete navštívit i muzeum, které vás seznámí s místní historií. Turecká část je velmi zajímavá především kvůli své odlišné nátuře od řecké části.

Všechny tipy, jsou jen zlomkem toho, co můžete na Kypru navštívit. Jde ale o velmi vřelé místo, na které budete s láskou vzpomínat. Krásná příroda, dokonalé pláže, skalnaté útesy, relaxace a luxus, to vše vám nabízí Kypr. Místo lásky, krásy a plodnosti. Pokud jste milovníci teplého podnebí a přátelské atmosféry, toto místo je pro vás to pravé.

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend