Modrá svatba aneb svatební den v modrém

Modrá patří k vůbec nejoblíbenějším barvám. O její vysoké popularitě svědčí i skutečnost, že ji mnoho lidí volí jako hlavní barvu svého svatebního dne. Není se čemu divit, většina modrých odstínů totiž lidskému oku příjemně lahodí a navíc je lze snadno kombinovat s celou paletou dalších barev.

Modrá svatba je vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí svůj významný den vkusně a jemně rozzářit. Pokud jste si tuto barvu pro svoji svatbu zvolili i vy, přečtěte si náš článek a načerpejte inspiraci z přiložených fotografií.

Modro-bílá dekorace svatební tabule na venkovní svatbě

Modro-bílá dekorace svatební tabule na venkovní svatbě

Modrá ve světě symboliky

Pro většinu lidí symbolizuje modrá barva čistotu, nevinnost, věrnost a důvěru. Právě pro svůj symbolický význam se pro svatební den výjimečně hodí. Vždyť při obřadu si nevěsta s ženichem slibují vzájemnou lásku, úctu a věrnost, modrá tak může symbolicky podtrhovat sílu tohoto krásného slibu.

Psychologické výzkumy spojují modrou barvu rovněž s harmonií, vnitřním klidem, rovnováhou, citlivostí a smyslem pro romantiku. No řekněte, není proto modrá jako stvořená právě pro svatební den, potažmo pro start do společného života?

Přímo s modrou barvou dokonce souvisí jedna svatební tradice. Znáte pořekadlo, které praví, že by měla mít nevěsta něco nového, starého a modrého (případně půjčeného)?

Proč právě modrého? A opět se dostáváme zpátky k symbolice, kdy tato barva odkazuje na čistotu nevěsty a charakterizuje spokojený manželský život naplněný porozuměním a vzájemnou loajalitou. Většina nevěst proto ve svůj svatební den sahá po modrém podvazku, který není pod svatebními šaty vidět.

Elegantní podvazek s modrou mašličkou

Elegantní podvazek s modrou mašličkou

Modré odstíny nabízí širokou škálu možností

Modrá barva otevírá pomyslné dveře ke kreativitě. Nabízí totiž bezednou studnici nejrůznějších odstínů. Nevěříte? Stačí se podívat vzhůru k nebesům, v závislosti na počasí může získat nebe barvu od té nejsvětlejší modré až po temnou modrofialovou. Podobně úžasnou pestrost modré najdeme také v případě moří, oceánů a dalších vod, kde doplňuje barevnou paletu ještě zelenomodrá, respektive tyrkysová.

Každá z těchto barev přitom dokáže vtisknout svatbě poněkud odlišný charakter. Něžná pomněnkově modrá se hodí výtečně pro svatební den pod širým nebem, vznešená královská modř zapadne dokonale do zámeckého prostředí, tyrkysová se dobře snoubí s přírodními kulisami a poněkud tajuplná indigová je vhodná pro ty, kteří se nebojí experimentovat.

Modrá barva, která se obecně řadí ke studeným odstínům, není nikterak výstřední svatební barvou. To znamená, že svatebčany mnohem snáz nadchne a okouzlí, než urazí. Kombinací s jinými barevnými odstíny jí však lze hravě dodat odvážnější ráz, případně ji naopak ještě více zjemnit. Snad všechny její varianty se hodí dobře k zářivě bílé, smetanové, krémové a světlounce šedé.

Svatební koutek s dekoracemi

Svatební koutek s dekoracemi

Ledově modrá si sedne s většinou pastelových odstínů barev. Královská modř by měla být kvůli své sytosti kombinována spíše s velmi světlými barvami, především s již zmíněnou bílou. Do party k tyrkysové je možné přidat zelenou, která k ní má velice blízko, případně také žlutou nebo šedou. Pomněnkově modrá vedle sebe snese výraznější barvy včetně sytě žluté, oranžové nebo třeba červené.

Modré odstíny všech myslitelných nuancí lze doplnit i třpytivými barvami, zejména stříbrnou či zlatou, jejichž prostřednictvím svatba získá luxusní a vysoce elegantní charakter.

Modro-bílá dekorace svatební tabule s hortenziemi

Modro-bílá dekorace svatební tabule s hortenziemi

Svatební den ve znamení modré

Světlejší až jemně pastelové odstíny modré mohou být klidně použity pro svatební šaty nevěsty. Je však třeba pamatovat i na ženicha, který by na sobě měl mít alespoň něco v totožném odstínu. Bohatě postačí například kravata nebo motýlek, složený kapesníček v klopě saka a podobně.

Pokud se zaměříme na sytější a tmavší odstíny modré, je vhodné je v případě nevěsty použít spíše na módní doplňky než na celé šaty (pokud se ovšem nejedná o šaty popůlnoční, které výraznou barvu snesou). Pásek k šatům, psaníčko, věneček do vlasů nebo jiné vlasové ozdoby. To jsou případy, kde není třeba se obávat použít ani ty nejvýraznější varianty modré.

Originální pozadí pro svatební fotokoutek

Originální pozadí pro svatební fotokoutek

A tím jsme naznačili základní pravidlo, které je dobré při plánování modré svatby dodržovat. Čím sytější a výraznější odstín modré, tím více se vyplatí dodržovat známé rčení: „Všeho s mírou“. Převládat by měla spíše bílá nebo jiný jemný neutrální odstín. Použití sytě tyrkysové, tmavomodré nebo třeba královské modré na větší plochy by působilo spíše rušivě, krása těchto odstínů vynikne mnohem lépe v drobných detailech.

NÁŠ TIP: Prohlédněte si kolekci modrých šatů na svatbu.

Protože jsou si jednotlivé modré odstíny mnohdy takříkajíc na hony vzdálené, mělo by se také dbát na to, aby byl na svatbě použitý pouze jeden tento barevný odstín. Jakmile se začnou kombinovat pomněnková s tyrkysovou nebo tmavomodrá s modrofialovou, vznikne jakási chaotická spleť barev, která bude působit jako kýč.

Svatební trh na modrou svatbu pamatuje, nebude tak problém sehnat modré svatební dekorace, jako jsou běhouny na stůl, ubrousky, vázičky, kamínky a konfety, balónky, lampiony, stuhy a mnohé další. Pří výběru si však stále hlídejte, abyste to s modrou nepřehnali a abyste nekombinovali více modrých odstínů dohromady.

Jednoduchá svatební kytice z modrých kal

Jednoduchá svatební kytice z modrých kal

Také květiny na svatbě a modrá barva jdou naštěstí dohromady. Kytici pro nevěstu mohou oživit kupříkladu hyacinty, hortenzie, čechrava, kosatec, chrpa nebo modřenec. Záleží také na sezóně jednotlivých druhů květin, respektive jejich aktuální sezónnosti. A uspějete dokonce i tehdy, pokud toužíte po růžích nebo tulipánech, ač jsou v tomto případě pouze modře obarveny nejedná o jejich přirozené odstíny.

Modro-bílý patrový svatební dort s liliemi

Modro-bílý patrový svatební dort s liliemi

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend