Na svatební cestu byste si měli uchovat nezapomenutelné vzpomínky, proto pokud chcete prožít své líbánky v exotickém prostředí, můžete zkusit tento vodou obklopený poklad u jižního cípu Indie. Když se řekne Srí Lanka, leckomu se okamžitě vybaví Cejlon. Někdo spíš zbystří a říká si, jaký je mezi tím vlastně rozdíl.
Název Cejlon získal ostrov od svých evropských kolonizátorů, ať už od těch portugalských v 16. století, kteří tuto zemi nazývali Ceilao, nebo od těch britských, kteří v 19. století ustálili více známý název Ceylon. Ve 20. století jako již nezávislá země přijala v r. 1972 své původní jméno vyplývající ze sinhálštiny – Srí Lanka.
Ostrov nabízí vše, co by exotický ostrov nabízet měl. Krásné moře, dlouhé nekonečné bílé pláže, kde můžete mít soukromí jen sami pro sebe, ruku v ruce se brouzdat prohřátým pískem a teplou vodou, ale i ty zaplněné s veškerým servisem, tj. restauracemi a bary na pláži počínaje a různým sportovním vyžitím zdaleka nekonče. Sladké exotické ovoce, fascinující příroda, korálové útesy lemující pobřeží, usměvaví a přátelští lidé, úžasné buddhistické a hinduistické památky z dob dávných, ale i krásná koloniální architektura z dob pozdějších.
Leopardi, plameňáci či opice, majestátní sloni jsou takřka všudypřítomní a jízda na nich je určitě pro každého Evropana skutečným zážitkem. Ze zahrad s kořením k vám zavoní skořice, kardamom nebo muškátový oříšek. A samozřejmě výborný cejlonský čaj a nekonečné výhledy po rýžových polích, čajových plantážích či zelených vrcholcích kopců a hor.
Obvykle si turisté vyhledávají ubytování v letoviscích jako Negombo, Bentota, Wadduwa nebo Colombo, které jsou na západním pobřeží, stejně tak směřují na jižní pobřeží, zajímavé ubytování ale seženete téměř po celém ostrově. Vzhledem k tomu, že turistický ruch je poměrně velkým přínosem do místního rozpočtu, ubytování je zde poskytováno od prostého turistického až po to velmi luxusní, které uspokojí i náročnou klientelu.
Záleží tedy jen na vás, jak chcete líbánky prožít, zda více v klidu a soukromí, v rušnějším letovisku nabízejícím spoustu atrakcí, v malé vesničce dýchající neuvěřitelnou atmosférou provoněnou místním trhem, ve vnitrozemí v přírodě nebo naopak s romantickým výhledem na moře.
Kapitolou samo pro sebe je místní kuchyně, která se prostě musí vyzkoušet. Základním pokrmem je rýže a karí na tisíc způsobů doplněná výborným tropickým ovocem a zeleninou. Milovníci ostřejších chutí si přijdou na své, a pokud mají laťku opravdu vysoko, stačí přidat pol sambol, tedy přílohu z nastrouhaného kokosu, chilli a koření. Vyhledávanými jídly jsou například hopper – omeleta podávaná s medem a jogurtem nebo vejcem naměkko, rotty – plněné omelety s chilli, slaninou, cibulí nebo vejci či jinými náplněmi a samozřejmě pokrmy připravované z ryb a plodů moře. Místní lidé připravují i řadu dezertů, které v Evropě zkrátka nenajdete.
Místa stojící za návštěvu
Hlavním a zároveň největším městem Srí Lanky je Colombo. Je poměrně moderním městem, proto tu naleznete obchodní domy, úřady i banky. Nicméně i tak tu jsou zajímavosti pro turisty, například bývalý maják dnes sloužící jako věžní hodiny, řada koloniálních staveb, ale i tržiště Pettah bazaar vonící kořením, ovocem nebo čajem.
Jste-li milovníci historie a lákají vás především památky zasvěcené východním učením, nesmíte vynechat nejvzácnější z historických měst na ostrově, a to město Anuradhapura. Město vás ohromí spoustou historických památek jako je buddhistický chrám Ruvanvelisaya dagoba z 2. století př. n. l. s úžasným vlysem se stovkami slonů, pozůstatky 1600 sloupů Brazen Palace nebo úplně nejstarší chrám Thuparama dagoba. Geografickým středem ostrova je město Dambulla. Město proslulo svými jeskynními chrámy z počátku našeho letopočtu s kolosální 14 metrů dlouhou sochou ležícího Buddhy.
Sochy Buddhy můžete také obdivovat v druhém největším starobylém městě ostrova, v Polonnaruwě. Nejznámější komplex Gal Vihara nabízí různé sochy ležícího, sedícího a stojícího Buddhy vysoké od 7 do 14 metrů. Když se vypravíte na toulky do jeho historické části, překvapí vás řada dalších stejně zajímavých památek. Ve vnitrozemí se ukrývá bývalé hlavní město a zároveň buddhistická kolébka ostrova, město Kandy. Pro toto místo jsou typické kachlové stříšky, starobylá, pravda trochu bláznivá atmosféra, a hlavně vzácný Chrám Zubu Dalada Magaliwa s posvátným zubem samotného Buddhy.
Pokud budete mít chuť si od historie trochu odpočinout, pastvou pro oči i pro ducha se vám stane jedna z nejkrásnějších botanických zahrad světa Peradeniya Botanic Garden s obrovskou sbírkou orchidejí. Taková procházka ve dvou s úžasnou omamnou vůní květin je přece víc než lákavá.
Ve městě Pinnawala si turisté nenechají ujít sloní sirotčinec, který je skvělou atrakcí. Rušné městečko Matale vás zase zaujme snahou o zachování nejzajímavějších srílanských tradic, třeba proslulé výroby batikovaných látek. Sigiriya vás pro změnu ohromí skalní pevností z 5. století.
Podnebí na Srí Lance
Srí Lanka leží několik stupňů nad rovníkem, má tedy tropické klima. Teplo je tu proto po celý rok. Sušší a ideálnější počasí tu panuje v období naší zimy, tedy od prosince do března. Platí to především pro nejnavštěvovanější jižní a západní pobřeží a pro hornaté vnitrozemí. Od května do září je ideální počasí pro východní pobřeží. V tomto období tu je turistická sezóna a odpovídají tomu i ceny a počet turistů. Můžete se sem vydat ale i mimo sezónu, teploty tu moc neklesají, jen počítejte s častějšími dešti. Ve vnitrozemí v horách jsou samozřejmě teploty o něco nižší.
Důležité informace
Na Srí Lance je oficiální měnou srílanská rupie rozdělená na 100 centů. Vítán je tu ale americký dolar. Nemusíte se bát ani platit kreditními kartami, zejména kartami Visa a MasterCard. Oficiálním jazykem je sinhálština a tamilština, jako spojovací jazyk však slouží angličtina, takže pro turisty velké plus. Hlavním náboženstvím je buddhismus následovaný hinduismem. Myslete na to také, až budete pořizovat fotky do alba z vašich líbánek. Týká se to zejména lidí, klášterů a obecně všech posvátných míst. U focení a natáčení lidí je vždy potřeba dopředu požádat o povolení. U posvátných míst je to někde striktně zakázané, jinde povolené za poplatek.
Když se vydáte na Srí Lanku, počítejte s tím, že si hodinky nastavíte o pět hodin dopředu. Pokud vaše líbánky nepřekročí 30 dní, nebudete potřebovat žádné vízum, pouze pas platný alespoň další 2 měsíce po vašem návratu. Při příletu si během imigrační procedury vyplníte Immigration Landing Card a můžete být požádání o prokázání, že máte s sebou dostatek peněz a zajištěné ubytování.
S sebou si budete moci přivézt bez cla max. 200 cigaret nebo 375 g tabáku nebo 50 doutníků, 2 láhve vína a 1,5 l tvrdého alkoholu.
Při nakupování suvenýrů nezapomeňte na to, že se ze Srí Lanky nesmí vyvážet drahé kovy, jako platina, zlato, stříbro, starožitnosti, ale také drahokamy a polodrahokamy, a to ani v koupených špercích. Dále zvířata, rostliny, slonovina, zbraně, munice a narkotika. Srílanských rupií si budete moci odvézt max. 250.
Očkování je doporučené pouze proti žloutence typu A a proti tyfu. Také se doporučuje brát antimalarika. Nezapomeňte si s sebou přibalit adaptér na zdejší zásuvky, s evropskou koncovkou tu nepochodíte. Nemusíte se ale bát, v místních prodejnách elektra ji bez problému seženete také.
Tento ostrov si jistě zaslouží alespoň týden, lépe 14 dní. Vaše svatební cesta bude provoněná, romantická, se špetkou ayurvedy, ve stínu palem, a hlavně v uvolněné atmosféře usměvavých lidí. Především tam budete vy dva, a čím víc si budete chtít líbánky užít a prozkoumat nová místa, tím déle na této perle Indického oceánu zůstaňte.
Komentáře (0)