Den svatební – 1. část

Každá nevěsta už toužebně očekává svůj Den D. Je to velká událost pro její dosavadní i budoucí život a znamená to založení vlastní rodiny a odloučení od rodičů. Je to den, na který se připravuje po řadu měsíců a který některé dívky vyhlížejí již od svých pubertálních let. Je to den, který změní její dosavadní život, je to den, kdy se stane vdanou paní, je to den, kdy se rozloučí se svobodou. A to samé platí také o ženichovi. Přejímá na sebe zodpovědnost toho, který se postará o rodinu. Svatební den je dnem, kterým něco starého končí a něco nového začíná. Nová etapa života.

Svatební den

Svatební den

Hned po ránu

Ještě ve 20. letech minulého století se svatby konaly v úterý. Pozvaní ženicha se sešli u něj a podobně hosté nevěsty u ní v domě. Následovala snídaně a odprošování rodičů. To se konalo zvlášť v domě nevěsty a v domě ženicha, kdy se začalo u ženicha a pak u nevěsty.

Poté, co ženich přijel pro nevěstu, šli společně průvodem do kostela, potom do domu ženicha, kde nevěsta odprosila budoucího tchána a tchyni za přijetí do rodiny.

Poté se opět odebrali do nevěstina domu, kde se konal slavnostní oběd a zábava, kterou měli na starosti družbové.

Je nějaká podobnost s dnešními svatbami? V dnešních dnech je období příprav hodně hektické a je to období shonu. Ale samotný den D si nevěsty chtějí pořádně užít. Velmi důležité je pro ně počasí, za nejlepší se považuje slunečné a teplé počasí. Ale platí i pořekadlo, které se vztahuje k deštivému dni: Prší ti štěstí.

Přípravy nevěsty

Nevěsta vstává již brzy ráno, protože proběhne řada příprav týkající se její vizáže. Patří k nim například líčení a česání. Často se nevěsta obrací na odborníky ve svém oboru, tedy na kosmetičky, kadeřnice či vizážistky, aby byly utvrzeny v tom, že jejich vizáž bude co možná nejlepší. Také oblékání je věnovaná velká pozornost. Pomáhají jí ostatní účastnice svatby, jako je svědkyně, starší družička a kamarádka. Mezitím ženich přijede do domu své vyvolené, kde už jsou hosté, kteří byli pozváni na snídani. Na stole se většinou nacházejí párky, chléb a hořčice, v dnešní době hlavně obložené mísy, chlebíčky a sekaná. Ale nechybí sladkosti v podobě zákusků, koláčků a tvrdý alkohol, jako jsou slivovice a likéry.

Členové rodiny a ostatní svatebčané mají na starost zdobení aut, připínání voniček – to je úkol, který je často svěřen družičkám.

A co ženich?

Podobně je přichystáno pohoštění v domě ženicha. Záleží ovšem na dohodě obou stran, jestli bude snídaně společná v domě nevěsty, či zda bude na obou místech. Je třeba podotknout, že všude v přípravách i ve svatebním veselí se projevují jemné nuance či větší rozdíly.

Když například srovnáme dnešní svatby s těmi, co byly před sto lety, tak například průvod šel od ženicha k nevěstě, pak šli do kostela, v čele průvodu šla hudba, pak jdou mládenci a družičky, po nich ženich s nevěstou, rodiče obou svatebčanů a další svatební hosté. Dnes už takový průvod nevídáme. Ženich jde za nevěstou a pak spolu jednou na místo obřadu.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend