Nenechte se zahanbit, podle svatebních koláčků se pozná hospodyňka

Našli jste životního partnera a rozhodli jste se stvrdit vaši lásku svatbou. Máte datum, vybrali jste si svatební šaty, do prstýnků už vám vyrývají vaše přání. Nyní už chybí jen pozvat hosty a začít si dělat starosti s tím, že na svatební hostině musíte znepřátelené známé rozsadit alespoň ob jeden stůl. Jak ale hosty pozvat? A jak svatbu pouze oznámit a taktně říci, že na ni nikoho nezvete? Slouží k tomu jednoduché normy, těmi určitě nic nezkazíte…

Svatební koláčky v krabici

Svatební koláčky v krabici

Jak pozvat na svatbu?

V našich krajích bývá zvykem rozesílat svatební oznámení. Svatební oznámení není bráno jako pozvánka na svatbu, je to pouze informace o uzavření sňatku. Slušností bývá na toto oznámení odpovědět a novomanželům popřát.

Tomu, kdo bydlí přes půl republiky, můžete oznámení zaslat poštou.

V místě bydliště je pak vstřícným gestem známé obejít osobně a společně s oznámením jim předat i košíček svatebních koláčků. Pokud někoho na svatbu zvete, jednoduše mu místo oznámení dáte pozvánku nebo mu to při předávání koláčků řeknete.

Svatební perník

Svatební perník, autor obrázku: avlxyz

Pověry o pečení svatebních koláčků

Jako téměř ke všemu, co se týká svatby, se i ke svatebním koláčkům váže řada svatebních pověr. Jedna říká, že pokud bude nevěsta péci koláčky sama, přinese to novomanželům nouzi. Jiná radí nevěstě, aby nepekla, ale hodila na sebe alespoň trochu těsta a zajistila si tak plodné manželství. Další dokonce tvrdí, že podle svatebních koláčků se pozná, jaká je nevěsta hospodyňka, a proto by je měla péci ona, aby své kvality ukázala. Jak je vidět, jednotlivé pověry se hodně liší, a tak je v podstatě asi na vás, ke které se přikloníte. Když se vám do pečení nebude chtít, máte se alespoň na co vymluvit.

Podle svatebních koláčků se pozná, jaká je nevěsta hospodyňka, proto by je měla péci ona, aby své kvality ukázala.

Ačkoliv jsou svatební koláčky českou tradicí, i zde k nám proudí zahraniční vlivy, a tak se někdo může uchýlit například k perníčkům, čokoládovým bonbonům nebo svatebním muffinům. Pokud zůstanete u české klasiky, najdete nejspíš mnoho receptů. Když budete mít před svatbou dostatek času, můžete jich vyzkoušet více. Někdo ale sází na jistotu a nechá si je vyrobit od odborníků v cukrárně nebo v cukrářské škole. V těchto případech je ale vhodné předem ochutnat vzorky.

Autor úvodního obrázku – svatební koláčky v krabici: Sugar Daze

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend