function zobrazSkryj(idecko){ el=document.getElementById(idecko).style; el.display=(el.display == 'block')?'none':'block'; }

Předsvatební přípravy – 2. část

Pokud svatbu plánuje věřící pár, pak se vylučují velké církevní svátky – Velký pátek a Bílá sobota. Když ale svatbu plánují lidé bez křesťanského vyznání, pak si taková omezení nedávají.

Hnědo-krémová svatební tabule

Hnědo-krémová svatební tabule

Mezi nejvyhledávanější měsíce, kdy se konají svatby, řadíme duben, červen a září. Obecně lze konstatovat, že vyšší frekvence svateb v letních měsících je zdůvodněna obdobím letních prázdnin (kdy mají studenti prázdniny a dospělí často celozávodní či řádné dovolené) a příznivým počasím, které je velmi důležité pro exteriérové fotografie.

Oblíbený den svatby

Oblíbeným dnem svatby bylo v 19. století úterý, středa či čtvrtek a svatba se konala po několik dní. V dnešních dnech je žádoucí sobota, tedy den volna.

To je výhodné pro svatebčany, kteří se na den D často sjíždějí z různých koutů republiky, a jelikož svatební veselí trvá často do pozdních nočních hodin, mají šanci si v neděli ještě odpočinout a připravit se na nadcházející týden.

Den po svatbě se scházívá úzký okruh přátel a příbuzných v domě nevěsty či ženicha a konzumují to, co zbylo ze svatebního stolu. Dříve se tomu říkalo popravky – tedy pozůstatek svatebního pohoštění a veselí. Svatebčané tak průběh celé svatby a často mají k dispozici svatební fotografie, které zachycují předešlý den.

Mezi nejoblíbenější svatební měsíce řadíme duben, červen a září.

Místo svatby

Dříve byla uznávána jenom svatba církevní. V 21. století si však mohou snoubenci vybrat, pro jaký typ obřadu se rozhodnou, a dokonce si mohou zvolit téměř jakoukoliv lokaci, ať už preferují svatbu a následnou hostinu v zámeckém parku, na louce či v zahradě svého domu.

Hostina se většinou odehrává v restauracích, kulturních domech nebo pohostinstvích. Je vhodné, aby lokace obřadu a hostiny nebyly od sebe příliš daleko, protože by se muselo dlouho přejíždět, což není vhodné ani k pokročilé hodině, ani k únavě svatebčanů (často malých dětí a starších lidí).

Podle čeho volit místo svatební hostiny

Když muž a jeho dívka volí, kde se bude svatební hostina konat, je důležitá velikost restaurace, kladné reference, které pár získává od kamarádů a příbuzných a taky fakt, jak vychází personál vstříc požadavkům snoubenců. Někteří z nich mají specifické nároky, například taneční parket, jiní požadují jednu místnost na teplé a studené rauty, další trvají na přinesení vlastního tvrdého alkoholu.

Ze všeho nejdůležitější je ovšem fakt, že se oba zasnoubení z příprav na svatbu radují a těší se na manželství, které protne jejich životy do jednoho.

„Manželství z lásky je svazek dvou lidí, kteří si byli souzeni od počátku světa. Všechny překážky hravě odstranili, neboť jsou to lidé, kteří se k sobě ideálně hodí a žádný z nich by nemohl žít ve šťastném manželství s někým jiným.“
C. Northcote Parkinson

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend