Svatební ráno

Nevěsta je rozechvěná a cítí motýly kmitající křídly v oblasti břicha. Zároveň s obavami o hladký průběh svatebního dne má taky strach z toho, co jí přinese budoucí život, který jednou pro vždy věnuje a zasvětí jednomu jedinému muži, svému budoucímu manželovi.

Co jí život přinese, bude to změna k lepšímu, nebo bude vržena do víru života, kde bude na všechno sama, protože ztrácí přímou podporu rodičů a spoléhá se na člověka, se kterým ještě nezažila tolik problematických situací?

Líbající se novomanželé

Líbající se novomanželé

A je to ten pravý člověk, se kterým chce sdílet celý svůj budoucí život?

Zvládneme spolu všechny problémy, potíže, překážky a nesrovnalosti. Nalezneme v sobě psychickou i fyzickou podporu, nebo si na sebe šijeme bič? To jsou a byly otázky, které určitě víří hlavami všech nevěst v různých koutech světa a je jedno, jestli to bylo ve století 16. či v našem.

Ranní rutina

Ráno přicházeli pozvaní hosti. Ti, kteří byli pozváni ženichem, se scházejí v jeho domě, ti, jež byli pozváni nevěstou, pak zase v domě jejích rodičů. Tam je čeká chutná snídaně, ale taky pivo a kořalka. Poté, co proběhlo pohoštění, se ženich s průvodem vydal na cestu pro svou nevěstu.

Co zatím dělá nevěsta?

Nevěsta má plné ruce práce s tím, aby se řádně oblékla a ustrojila a společně s nejbližšími družkami se připravují na její velký den. Ženich přichází do domu své vyvolené, ale co to?

Dveře zůstávají zavřené. Nevěsta se na Chrudimsku se dívá klíčovou dírkou, chce svého budoucího manžela vidět dříve než on ji. Zároveň s tím by si měla dupnout, aby byl manžel pod pantoflem.

Ženich si musí svou vyvolenou zasloužit

Ženich si často musel vstup do domu zasloužit. Někde recituje báseň či si svoji milou musí vybojovat. Na dvoře se stavěly něco jako barikády či otáčivá tyč s pytlem s pískem, se kterým musí muž bojovat, aby ukázal svou chrabrost.

Tzv. koňská svatba

Pokud se konala koňská svatba, přišlo k unášení nevěsty ještě před svatebním obřadem. Co to obnášelo?

Ženichovi ji odmítl vydat a pak se strhla naaranžována bitva, v níž nevěsta skočila na koně jednoho z mužů své družiny a jela s ním pryč. Samozřejmě se za ní vydal ženich se svou družinou. Nakonec svou nevěstu dostihli, popadli a odvedli ji k oltáři.

Za písničku nevěstu

Většinou však si ženich svoji milou vysloužil písničkami. Pak mu otevřeli její dům a čekala na něj další překážka, musel si svou snoubenku vybrat mezi ostatními ženami, které byly ukryté v plachtě koutnici.

Pokud si mezi nimi vybral těhotnou ženu, bylo to považováno za dobré znamení.

Těhotná žena je jasným symbolem plodnosti, proto se ostatní domnívali, že jde o znamení, které je předzvěstí budoucích potomků.

Po těchto procedurách oba budoucí manželé prosili rodiče o požehnání a taky jim poděkovali za dobré vychování.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.

Send this to a friend