Svatební vývazky

Svatební vývazky nebo také voničky umístěné v klopách svatebních hostí jsou často považovány za jednu z mnoha svatebních tradic. Jejich hlavním úkolem je označení všech svatebních hostů.

Svatební vývazek

Svatební korsáž pro ženicha

Tradiční používanou ozdobou je myrta, která má svou symboliku, spadající do dob mýtů a legend. Říká se, že myrta je onou rostlinou, která měla Adama a Evu odvézt z ráje.

Další pověst, tentokrát antická, zase praví, že do myrtového keře proměnila bohyně Venuše svou oblíbenou kněžku a víno z ní se bralo jako elixír krásy a lásky.

Proto je dnes myrta hojně používá na svatbách a věří se, že novomanželům přinese jak lásku, tak i plodnost.

Myrta na svatbu v dnešní době

Jak vlastně svatební vývazek vypadá? Určitě jste ho již někdy viděli. Ten tradiční tvoří zelená snítka myrty, která je převázaná drobnou mašličkou, do níž je zapíchnutý ozdobný špendlík. Právě pomocí jeho se vývazek upevňuje na oděv. Mašlička může být čistě bílá, oblíbené jsou však i barevné, kdy se volí takový barevný odstín, aby dobře ladil s celkovým styl samotné svatby. Také špendlík má často ozdobnou, například perleťovou hlavičku. Někdo rovněž nahrazuje myrtu jinou rostlinou, mezi nimi vede zejména voňavý rozmarýn a snadno dostupný buxus neboli zimostráz (lidově také krušpánek).

V současnosti však existuje celá řada svatebních vývazků, z nichž mnohé mají do tradičního vzhledu opravdu daleko. Setkat se tak lze třeba z vývazky, které tvoří obyčejný dřevěný kolíček na prádlo, který je dozdobený stužkou. Velmi populární jsou placky, ty mohou mít prakticky libovolný design, nejčastěji nesou nápis „svatebčan“, případně jména nastávajících manželů a datum jejich sňatku. Taková placka poté zůstane hostům na památku jako připomínka svatebního dne blízkých.

Pro rustikální, venkovské a lesní svatby jsou k dostání vývazky vytvořené výhradně z přírodních materiálů, kdy je saténová stužka nahrazena jutou, případně něžnou háčkovanou krajkou. Zajímavé jsou také vývazky, které představují miniaturní zmenšeninu kytice, ty jsou takřka malým uměleckým dílem. Jako vývazek může posloužit i látková kytice nebo dřevené srdíčko s vypalovaným nápisem.

Měli bychom ale dbát na to, aby vývazky ladily s barevností naší svatby.

Vývazky pak mohou být osobité díky potisku, který si na ně lze objednat.

Potiskem může být jméno snoubenců, datum svatby, obrázky houbiček, které se dotýkají zobáčky nebo jiné romantické motivy podle přání nevěsty a ženicha.

O svatební vývazky je prakticky vždy schopné se postarat květinářství, kde budou vázat kytici pro nevěstu. Je tudíž možné se rovnou jednoduše domluvit, aby byl vzhled vývazků přizpůsoben právě nevěstině kytici a stylu svatbu. Vývazky je také možné zakoupit na většině míst, kde nabízí různé svatební doplňky a výzdobu – v kamenných obchodech i v eshopech. Cena se většinou pohybuje od pár korun za kus v případě nejjednodušších vývazků, luxusní varianty mohou stát až desítky korun.

Při troše šikovnosti není příliš náročné si ani vývazky na svatbu vytvořit přímo doma. Na internetu je k dispozici celá řada podrobných návodů. Je však třeba počítat s tím, že výroba zabere určitý čas, určitě by se tak tento úkol neměl nechávat na poslední chvíli.

Kde vývazky na svatbu sehnat?

O svatební vývazky je prakticky vždy schopné se postarat květinářství, kde budou vázat kytici pro nevěstu. Je tudíž možné se rovnou jednoduše domluvit, aby byl vzhled vývazků přizpůsoben právě nevěstině kytici a stylu svatbu. Vývazky je také možné zakoupit na většině míst, kde nabízí různé svatební doplňky a výzdobu – v kamenných obchodech i v eshopech. Cena se většinou pohybuje od pár korun za kus v případě nejjednodušších vývazků, luxusní varianty mohou stát až desítky korun.

Při troše šikovnosti není příliš náročné si ani svatební vývazky vytvořit přímo doma. Na internetu je k dispozici celá řada podrobných návodů. Je však třeba počítat s tím, že výroba zabere určitý čas, určitě by se tak tento úkol neměl nechávat na poslední chvíli.

Návod na tvorbu vývazků

Jak udělat vývazky, aby byly lahodné oku svatebčanů a aby vydržely být dostatečně svěží po celý svatební den?

Připravte si bílou stuhu, která bude široká asi půl centimetru, červenou stuhu také půl centimetru širokou, dále špendlíky s kulatou hlavičkou. Barva stužek se samozřejmě může barevně lišit podle toho, jaké volíme barvy oděvů, svatebních květin a dekorací obecně. Spodní stužku vytvarujte do mašličky a vrchní část přepůlíte, aby se nahoře udělalo očko, doprostřed připíchnete špendlík (může být s barevnou hlavičkou, aby korespondoval s ostatním barevným provedením), aby se vonička dala snadno připevnit na šaty hostů.

Exkluzivní verzi voničky zajistí připevnění větvička myrty, pokud nechcete využít klasickou myrtu, pak můžete použít tavicí pistoli a s tou připevnit pěnovou růžičku, kamínek nebo další dekoraci podle vašeho výběru.

Samozřejmě si takovou dekoraci můžete vyrobit doma, nebo ji zadat svým kamarádkám, které vám mohou den před svatbou vyrobit dostatečný počet voniček. Je lepší jich vyrobit větší počet pro případ, že někdo svatební voničku ztratí a bude chtít novou, nebo když se na svatbě objeví hosté, se kterými jsme již nepočítali. Vždycky je lepší být připraven, aby nás ve svatební den zaskočilo co nejméně věcí a událostí a my jsme si ji mohli v klidu vychutnat.

Svatební vývazky si samozřejmě můžeme nechat vyrobit na zakázku ve svatebním salónu, musíme ale počítat s dalšími více-náklady.

Kdy, kam a jak?

Samotná nevěsta s ženichem svatební vývazek nemají. Rozhodně to však neznamená, že jsou o něco ochuzeni, ba naopak. Zatímco nevěsta bude mít svatební kytici, ženichovi se dává korsáž. Ta se upevňuje na levou klopu saka a oproti korsáži je mnohem bohatší, většinou pak svým celkovým charakterem ladí s nevěstinou kyticí.

Ostatní svatebčané mohou mít vývazky totožné. Často jsou však pro svědky a rodiče nevěsty s ženichem určeny vývazky o něco bohatší a zdobnější.

Svatební vývazky se zpravidla na oděv svatebčanů upevňují před samotným obřadem, přičemž podle tradice by měl mít vývazek každý host, který se svatby účastí. Většinou by mělo být dopředu domluveno, kdo se tohoto úkolu zhostí. Může jít o jednu osobu, ale v případě početnější svatby je pochopitelně lepší, aby těch, kteří stužkují svatebčany, bylo více. Nejjednodušší je mít svatební vývazky pohromadě například v proutěném košíčku, případně krabičce. Jakmile se začnou svatebčané shromažďovat v místě, kde se bude obřad konat, jeden po druhém budou tzv. ostužkováni.

Svatební vývazky musí být mechanismus, kterým budou na oděvu držet, zpravidla se jedná o špendlík. Upevňují se vždy na klopu oděvu. Podle tradice by jej měli být svobodní na levé straně šatů a zadaní na pravé, není to ale nezbytně nutné. Ostatně ani není příliš vhodné se pídit po stavu dotyčných, pokud ten, kdo stužkuje, všechny svatebčany osobně nezná.

Komentáře (0)

Napsat komentář

Čerstvě zasnoubená?

Gratulujeme k velkému životnímu okamžiku! V hlavě se vám už nejspíš rýsuje představa o tom, jak by měl váš den D vypadat.

Rádi bychom vám s plánováním trochu pomohli. Proto jsme pro vás připravili e-book se 20 zaručenými tipy, jak uspořádat svatbu snů.