Svatba s cizincem v ČR
Nevíte si rady s tím, co musíte absolvovat při svatbě s cizincem konané v České republice? Nevíte, kam se máte obrátit, jaké doklady si máte připravit a jaké formuláře musíte vyplnit?
Nebojte se, náš článek vám s tím poradí.

Jaké jsou podmínky pro svatbu s cizincem?
Jak postupovat při sňatku s cizincem na území ČR
Jako občané České republiky můžete uzavřít občanský ci církevní sňatek s cizincem. Než k tomu však dojde, nejdříve musíte vybrat místo a termín konání vaší svatby.
Následně se musíte obrátit na příslušný matriční úřad, pod který spadá vámi vybrané svatební místo. Seznam matrik i s kontakty najdete zde.
V dalším kroku musíte dorazit na matriku, kde vyplníte formulář ke svatbě (najdete jej v článku níže) a předložíte potřebné doklady, kterými prokážete způsobilost k uzavření sňatku:
- rodný list či podobný doklad o narození (s uvedeným místem a datem narození dotyčného, údaje o jeho jméně, příjmení a o jeho rodičích),
- doklad o státním občanství (cestovní pas),
- doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství nebo doklad o právní způsobilosti ke vstupu do partnerství, je-li cizím státem vydáván,
- potvrzení o osobním stavu a pobytu, pokud jej cizí stát vydává,
- potvrzení o tom, že bude manželství státem cizince uznáno jako platné,
- pravomocné rozhodnutí soudu o rozvodu manželství, jde-li o cizinec, který je rozvedený
- pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, anebo úmrtní list zemřelého partnera, jde-li o cizince, který žil v partnerství,
- doklad, kterým je možné prokázat totožnost (cestovní pas).
Cizinci musí rovněž příslušnému úřadu doložit potvrzení o oprávněnosti pobytu na území České republiky (toto neplatí pro občany Evropské unie) – toto oprávnění vydává Cizinecká policie ČR.
Doklady vydané v cizím státě musí být soudně přeloženy a ověřeny. Listiny musí přeložit překladatel, kterému bylo přidělen dané oprávnění. Soudní překlad stačí ve chvíli, kdy je cizinec občanem EU. V opačném případě je nutné překlad opatřit tzv. apostilou nebo superlegalizací. Tu vám zajistí překladatelská agentura – pro více informací se doporučujeme obrátit na příslušnou ambasádu – jejich seznam najdete zde.

Státy Evropské unie vybarveny barevně, zdroj {Europa.eu}
Formuláře pro uzavření manželství a registrovaného partnerství s cizincem
Dotazníkový formulář pro uzavření manželství obdržíte na příslušném matričním úřadu. Formulář si rovněž můžete stáhnout z oficiálních stránek Ministerstva vnitra České republiky – zde, dotazník pro registrované partnerství najdete zde. Formulář vyplní snoubenci společně s pracovníkem matriky. S sebou je potřeba vzít výše uvedené doklady a listiny.
Pro vyplnění formuláře je nutné si buď osobně nebo telefonicky domluvit termín osobní návštěvy na matričním úřadě. Návštěva trvá necelou hodinu.
Na úřadě projdete s matrikářem vyplněný dotazník, předáte doklady, zamluvíte si termín svatby a zaplatíte správní poplatek:
- poplatek pro snoubence, kteří nemají adresu trvalého pobytu v České republice – 3.000 Kč,
- poplatek pro snoubence, kdy pouze jeden z nich má trvalý pobyt v ČR – 2.000 Kč,
- ostatní poplatky jsou stejné, jako pro občany ČR.

Nezapomeňte, že některé doklady a listiny musí být soudně přeloženy
Svatební obřad s cizincem
V případě, kdy cizinec nerozumí a nemluví česky (platí i pro němé a neslyšící), je nutná přítomnost tlumočníka u svatebního obřadu (bez jeho přítomnosti není možné svatbu uskutečnit). Tlumočníka si zajišťují snoubenci sami na vlastní náklady. Tlumočník prokazuje svoji totožnost na matrice, podepisuje se na protokol o uzavření manželství.
Pokud cizinec ovládá český jazyk, sepíše o tomto faktu prohlášení a účast tlumočníka na svatbě není nutná.
Svatba se uzavírá svobodným a úplným souhlasným prohlášením snoubenců. Prohlášení je veřejné, za přítomnosti dvou svědků.
Komentáře (0)