Úvodní stránka / Různé / Svatební mýty a pověry

Svatební mýty a pověry

Svatbu už odnepaměti provází řada mýtů a pranostik. Pojďme si společně připomenout ty nejzajímavější kousky ze svatebních pověr.

Svatební mýty a pověry

Svatební mýty a pověry

Podle jedné ze starých svatebních pranostik by měla mít každá nevěsta přes obličej závoj. A důvod vás možná překvapí a pobaví. Je to prý proto, aby jí nosní dírkou nebo ústy do těla nevlezl zlý démon, který by ovládl nevěstinu čistou duši a svatbu překazil, a nebo by z milé a hodné manželky po svatbě udělal hotovou pekelnici.

Rozbití talíře a další tradice

Odhánět nepřejícné bytosti má také svatební hluk, troubení aut a zvyk rozbít talíř před vstupem na místo, kde se koná svatební hostina. Pozor si však dejte na to, co rozbíjíte, pokud bude někdo chtít rozbít skleněný talíř, s velkými díky jej zaražte. Protože štěstí vám přinese jen porcelán. Rozbití skleněného talíře naopak zlé démony přiláká.

Také už jste jistě slyšeli, že nevěsta má mít ve svůj velký den něco modrého a něco půjčeného. Modrá barva prý přiláká štěstí. Ale pozor! Modrou barvu by neměly mít náušnice, náhrdelník nebo jakákoliv jiná bižuterie, protože ta vám místo lásky a manželovo péče přinese údajně jen podlitiny.

Zárukou doživotního štěstí by pak, alespoň podle starých osvědčených rad, měla být půjčená věc. Ovšem jen v případě, že je jejím vlastníkem člověk milý, usměvavý, plný optimismu a životního elánu. Je-li vaše nejlepší kamarádka morous, raději na její věci zapomeňte, pravděpodobně by negativní energii předala i vám. Nevěsta by měla mít u sebe také něco hodně starého a to prý proto, aby dala najevo svůj úctu k tradici.

Výběr svatebních darů

Opatrní byste měli být také při výběru svatebních darů. Praktické dárky do domácnosti bývají velmi oblíbené jak u novomanželů, tak u těch, kteří dar kupují. Ovšem tak trochu danajský dar jsou nože. Sada kvalitních nožů sice může být velmi užitečným dárkem, ale na svatbu se nehodí, přináší to do domova smůlu a mladému páru dárce odkrojí pořádný kus štěstí.

Většina svateb se koná v sobotu, která bývá považována za nejvhodnější den pro tuto významnou událost. Ale z pohledu svatebních mýtů a pověr sobota není ideálním dnem, kdy se na společnou cestu životem vydat, spíše naopak. Prý to přináší smůlu a nejlepším dnem pro vdavky je středa.

Sdílejte článek s přáteli


Svatební mýty a pověry
Ohodnoťte článek

2017-06-10T20:26:48+00:00

Leave A Comment

ZAVŘÍT

E-book: 20 tipů na svatbu snů
ZDARMA

Přihlaste se k odběru svatebních novinek a získejte e-book se zaručenými tipy pro svatbu snů.

ZAVŘÍT

Děkujeme za přihlášení

k odběru novinek.

Sledujte naše novinky na sociálních sítích. 

Pošlete odkaz na článek přátelům